Slovenka opísala život so zákernou poruchou: „Prestala som jesť a v hrdle som pociťovala zvláštnu guču“

  • Vieš, akým chorobám Slováci najčastejšie čelia?
  • S naším prémiovým obsahom za zvýhodnenú cenu ti už neunikne žiadna správa
Na snímke je utrápená smutná žena
Ilustračná foto Freepik
  • Vieš, akým chorobám Slováci najčastejšie čelia?
  • S naším prémiovým obsahom za zvýhodnenú cenu ti už neunikne žiadna správa

Určite si už niekedy počul, že zdravie je prvoradé. Zdravie je niečo, čo si nekúpiš a mal by si sa oň starať. Občas sa však stane, že ti prídu na zvláštnu diagnózu, o ktorej si v živote nepočul, no ako na potvoru, práve ty sa s ňou musíš pasovať. 

A hoci ti to občas príde ako najhoršia vec na svete, jediným upokojením je fakt, že niektorí ľudia majú horšie diagnózy. Aspoň tak sa utešuje väčšina. Trochu znepokojujúce je to, že strašne veľa ľudí má v súčasnosti enormne veľa diagnóz. Pribúdajú rýchlo a človek sa už nestíha čudovať, aký názov má ktorá choroba. 

„Si tetanička ako vyšitá“

Tetánia je nervovosvalová porucha, ktorá spôsobuje nepríjemné príznaky ako tŕpnutie tela, svalové kŕče či iracionálny strach. Michaela opisuje svoj osobný príbeh s týmto syndrómom, ktorý sa začal v roku 2019 po skončení strednej školy. I keď predtým nemala žiadne zdravotné problémy, po maturite začala pociťovať neznámy pocit v hrdle, ktorý nazvala „guča v hrdle“. 

Hoci jej na diagnózu najskôr neprišli, musela zájsť k neurológovi, ktorý jej povedal, že je tetanička ako vyšitá. Zvládnuť toto ochorenie jej pomáha aj jej pes Nala. Ak ťa zaujíma, aké to je žiť s tetániou, prečítaj si celý príbeh

O tetánii nám v exkluzívnom rozhovore porozprávala aj odborníčka MUDr. Miroslava Korekáčová. Vysvetlila, čo sa s tým dá robiť a ako ti teténia ovplyvní život. 

Slovákov trápia závažné ochorenia

Slovákov netrápi len tetánia, ale aj zvýšený výskyt pohlavne prenosných chorôb. Medzi najčastejšie pritom patria chlamýdie, syfilis, kvapavka alebo trichomoniáza. V roku 2023 zaznamenali slovenské laboratória SYNLAB až 126-percentný nárast v prípade kvapavky, týkalo sa to najmä mužov vo veku 25 až 34 rokov. 

A ak nemáš tetániu ani netrpíš pohlavnou chorobou, možno máš problémy s črevami, ktorým denne čelia tisícky Slovákov. Mnohé problémy ako akné, únava či zhoršená kvalita pleti môžu prameniť z nerovnováhy črevných baktérií, čo naznačil v článku výživový poradca Tomáš Hadžega.

Aby všetko nebolo len depresívne a problematické, v septembri tohto roka americké regulačné orgány schválili liek Cobenfy, ktorý je prvý nový prístup k liečbe schizofrénie za posledné desaťročia. Podľa odborníkov má potenciál zmeniť životy miliónom ľudí. Táto psychotická porucha však nevznikne zo dňa na deň ako črevné problémy. 

Schizofrénia postihuje približne 1 % populácie, no ľudia to podľa odborníkov nevedia včas podchytiť. Klinická psychologička Alica Farkašová upozorňuje, že čím skôr sa ochorenie podchytí, tým je lepšia prognóza. A ak ťa zaujíma viac o schizofrénii, môžeš si prečítať celý článok

Nezabudni, že aktuálne získaš všetok náš PREMIUM obsah za 5,99 eur. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Najnovšie videá

Trendové videá