Slovenka ovláda čínštinu na najvyššej úrovni: Na trhu práce budeš žiadaný, ak sa naučíš „jazyk budúcnosti“

  • Katarína je známa aj ako „Slovenka v krajine draka"
  • Priznáva, že pri učení čínskeho jazyka neustále počúvala, že sa zbláznila
  • Ľuďom radí tento tlak prekonať
Katarína Sládečková, Čína
Katarína Sládečková, freepik
  • Katarína je známa aj ako „Slovenka v krajine draka"
  • Priznáva, že pri učení čínskeho jazyka neustále počúvala, že sa zbláznila
  • Ľuďom radí tento tlak prekonať

Katarína Sládečková patrí medzi tých šťastlivcov, ktorí sa dostali do prestížnej medzinárodnej súťaže pre študentov čínskeho jazyka s názvom Chinese Bridge. Táto súťaž nie je rozdelená na kategórie, čo znamená, že sa do nej dostanú len tí najlepší z najlepších z celého sveta.

Katarína prvé kolo absolvovala v čínskom meste Tianjin, kde sa zaradila medzi štyroch najlepších zo zhruba 200 súťažiacich. Súťaž je najväčšou svojho druhu v Číne a vysiela ju aj najväčšia televízna stanica CCTV, čo znamená, že ju môžu sledovať milióny ľudí po celej krajine.

Slovenka prekvapila Čínu s jej Kung-Fu

Súťažiaci mali za úlohu prerozprávať príbeh. Súťažiaci si musel vybrať nejaký príbeh zo svojho života, najlepšie niečo, čo súviselo s Čínou alebo čínskym jazykom.

Na prerozprávanie príbehu mal každý súťažiaci 5-10 minút. Bonusom bolo, ak súťažiaci ovládal nejaký „čínsky talent“.

„Väčšina súťažiacich buď spievala, alebo tancovala, ja som však predviedla Kung-Fu, ktoré som sa učila od 13 rokov. Boli však aj takí, čo nepredviedli žiadny talent, a teda naozaj iba povedali svoj príbeh, čo zažili v Číne, respektíve ako sa im študoval čínsky jazyk.“

Katarína objasňuje, že čínska kultúra je rozdielna a je to cítiť aj v škole.

„Keďže sú niektorí vysokoškolskí učitelia vekovo približne rovnako starí ako študenti, môžeme sa s nimi kamarátiť, ba dokonca s nimi môžeme chodiť i von. Veľakrát ma učitelia zastavia, aby sa so mnou porozprávali, a môj úspech považujú aj za svoj vlastný. Dokonca ma po tejto súťaži zastavuje a zdraví aj riaditeľ školy.“

Čo sa týka každodenného života, tvrdí, že Číňania sa nesťažujú, sú milí, nápomocní a celkovo sú veľmi láskaví a priateľskí.

Talentovaná študentka aktuálne vedie aj užitočnú facebookovú stránku „Učíme sa čínsky“, respektíve „Slovenka v krajine draka“, kde taktiež rada pomáha študentom čínskeho jazyka alebo záujemcom o čínsky jazyk odpovedať na otázky, ktoré ich trápia. Okrem toho napísala rovnomennú knihu, ktoré je plná reálnych príbehov zo života v Číne. 

Liečenie chorôb jedlom

„V Číne sa aj napriek kultúrnym rozdielom cítim ako doma. Veľmi zaujímavým kultúrnym rozdielom je liečenie choroby. Takmer každá choroba v sebe nosí obmedzenie v jedle. U nás pri chrípke povieme, že nemáme piť studené a bublinkové nápoje. V Číne je to však zložitejšie.“

Nesmú sa napríklad jesť vyprážané a pečené jedlá, pretože sú suché, a tak človeka bude oveľa viac dráždiť ku kašľu, respektíve z toho bude bolieť hrdlo.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Tento článok je dostupný členom
Startitup PREMIUM
Najvýhodnejšie
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Najnovšie videá

Trendové videá