Slovenka v uzavretom Miláne: Situácia je vážna, na JIS-ke nie sú miesta, Taliani sú nedisciplinovaní
- Spojili sme sa so Slovákmi, ktorí žijú kvôli koronavírusu v uzavretých častiach Talianska
- Obchody a bary sú zatvorené, pomáha Červený kríž, do práce chodí len málokto
- Spojili sme sa so Slovákmi, ktorí žijú kvôli koronavírusu v uzavretých častiach Talianska
- Obchody a bary sú zatvorené, pomáha Červený kríž, do práce chodí len málokto
Nebezpečný koronavírus asi najviac ochromil Taliansko. Od včera je uzavreté celé Lombardsko, Benátky alebo Miláno. Slováci, ktorí žijú v tejto oblasti hovoria, že situácia je vážna a platí prísny zákaz vychádzania. Podarilo sa nám spojiť sa s niekoľkými Slovákmi, ktorí sú priamo v uzavretých oblastiach.
Slovenka Adriána Mažgútová žije v Taliansku už vyše 22 rokov. Hovorí, že Taliani sú aktuálne nedisciplinovaní a nerešpektujú nariadenia.
„Situácia je taká, že bohužiaľ, taliani sú nedisciplinovaní, takže tento dekrét schválili okolo 23:20 hod. O polnoci bola stanica Milana plná ľudí, ktorí skákali do InterCity a išli do južného Talianska. Situácia je oveľa horšia ako hovoria, na JIS-ke je plno ľudí, nie sú miesta,“ povedala pre Startitup Adriána.
Slovenka chce zatvoriť svoj obchod s kvetinami
Adriána je izolovaná priamo v Miláne. Do práce však chodí stále, pretože pracuje v tom istom okrese, kde aj býva. Podľa jej slov choroba nepostihuje len mladých.
„Aj keď sa hovorí, že zomierajú len starší ľudia, včera zomrel bývalý starosta Bergama a dvaja primári,“ vysvetľuje.
Kritickú situáciu opisuje na Facebooku aj stránka Áno Miláno, ktorá sleduje situáciu priamo v Taliansku. „Dnes bohužiaľ, pribudlo dalších 1145 nových prípadov, Taliani neposlúchajú nariadenia, v meste sú ľudia v baroch, svahy plné lyžiarov, takisto pri mori v Ligurii sami Milánčan,“ píše sa na stránke.
Pomáha aj Červený kríž
Adriána ďalej hovorí, že ľudia majú príkaz nevychádzať, zatvorené sú kostoly, plavárne, aj niektoré parky alebo posilňovne. „Vyjsť môžeš iba ak potrebuješ nakúpiť, a to iba jeden z rodiny,“ hovorí. Taliani vydali dekrét, ktorý by mal zatiaľ platiť do 3. apríla.
Ten hovorí o presných podmienkach pohybu v červených zónach. To sú zóny, ktoré sú najviac ohrozené a museli tu byť prijaté tie najtvrdšie opatrenia. Situácia v obchodoch je kritická a potravín stále ubúda. Červený kríž pomáha podľa Adriány dodávať ľuďom jedlo, a taktiež aj lieky pre starých ľudí.
„Starostlivosť poskytuje pre ľudí nad 65 rokov Červený kríž, majú totálny zákaz vychádzať, takže im nosia lieky a jedlo domov,“ vysvetľuje Adriána.
Slovenka Bea má v Taliansku obchod s kvetinami a taktiež sa nachádza v uzavretej oblasti Talianska.
„Dnes chcem ísť na nákup, tak uvidím viac. Veľa obchodov je pozatváraných, v baroch ťa obslúžia iba pri stole. Platí nariadenie, aby boli ľudia minimálne jeden meter od seba,“ hovorí pre Startitup. Svoj obchod s kvetmi pravdepodobne tiež v najbližších dňoch zatvorí.
Ďalšia Slovenka Janka pre Startitup povedala, že Taliani ťažko znášajú izoláciu a nie sú na to zvyknutí. „Píšu mi kamarátky z oblasti Venezie, že mnoho ľudí má depresiu z toho, že nemôžu ísť po práci na svoj obľúbený aperitív do baru,“ vysvetľuje. Ako ďalej dodáva, školy sú zavreté, ale zamestnané matky nemajú kam dať deti.
O zákaze vychádzania sa ľudia dozvedeli prostredníctvom médií.
Za nedodržanie podmienok hrozí pokuta alebo väzenie
Taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil v nedeľu v skorých ranných hodinách rozsiahlu karanténu, ktorou obmedzil pohyb asi jednej štvrtiny obyvateľov krajiny. Informuje o tom agentúra SITA.
Cieľom je zastaviť šírenie nového koronavírusu v európskom epicentre epidémie. Conte podpísal dekrét, ktorý sa týka asi 16 miliónov obyvateľov severného Talianska, krátko po polnoci. Zahŕňa Lombardsko a 14 ďalších okolitých regiónov. Mimoriadne opatrenia budú platiť do 3. apríla.
Zakázané je cestovať do týchto regiónov, mimo nich, ako aj v rámci nich. Za nedodržanie bude hroziť pokuta i väzenie. „Výnimky budú povolené len z podložených profesných príčin, vo výnimočných prípadoch a zo zdravotných dôvodov,“ uvádza dokument. Zatvorené budú fitnescentrá, plavárne, kiná, múzeá či lyžiarske strediská.
Rušia sa svadby i pohreby, spoločenské aj športové podujatia. Počet obetí epidémie v Taliansku stúpol medzičasom na 233, nakazených je 5 883 ľudí. Na celom svete sa novým koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, nakazilo už viac ako stotisíc ľudí. Približne 3 400 ich ochoreniu podľahlo, prevažná väčšina v Číne.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: SITA