Slovenka žijúca v Mongolsku: Keď je 30 stupňov pod nulou, nechodím von. Napriek korupcii to tu mladí nevzdávajú
- Jana Žilková žije v Mongolsku už dlhé roky
- Prežiť v tejto krajine môže byť tvrdý boj
- Porozprávala nám o kontrastoch, ktoré na Slovensku nezažiješ
- Jana Žilková žije v Mongolsku už dlhé roky
- Prežiť v tejto krajine môže byť tvrdý boj
- Porozprávala nám o kontrastoch, ktoré na Slovensku nezažiješ
Zatiaľ čo jej spolužiaci z výšky túžili po kancelárskych stážach zameraných na politiku, ona sa rozhodla pre prácu v teréne v netradičnej destinácii situovanej presne medzi Ruskom a Čínou.
V roku 2012 sem pôvodne prišla len ako turistka, ale od roku 2018 zbalila všetky kufre a prisťahovala sa do hlavného mesta Ulanbátar, kde už 5 rokov reprezentuje Slovensko ako vedúca kancelárie a projektová manažérka Charity Česká Republika pre Mongolsko.
Ako nám však sama prezradila, Slovensko za Mongolsko nikdy nevymenila a verí, že človek môže mať viac domovov a v tom mongolskom je stále čo objavovať. V rozhovore sa dozvieš veľa zaujímavostí, ktoré si o tejto krajine pravdepodobne nevedel, a prinášame ti pohľad na život očami Slovenky v krajine, ktorá sa svojím sociálnym kontrastom, geografickou polohou a rozlohou značne líši od zvyšku sveta.
- Ako sa Mongoli pasujú s extrémnymi zimami?
- Ako prebieha vyučovanie v zime?
- Koľko si tam dokáže človek zarobiť?
- Akú nechutnú medicínu využívali nomádi?
- Ako netradične kúria domáci na vidieku?
- Prečo by Mongolsko bez Ruska a Číny dlho neprežilo?
Prečo si sa rozhodla pre túto netradičnú destináciu?
Nikdy to nebolo len pre prácu, ale výrazný vplyv na to mal môj osobný život. Ešte predtým, ako som prišla do Mongolska, bola moja zastávka v USA, kde som na Aljaške spoznala už môjho terajšieho manžela. Ten je pôvodom z Mongolska, takže aj on bol jedným z hlavných dôvodov môjho príchodu.
Spoločne tam žijete už dokopy 8 rokov, čo musí byť z pohľadu cudzinca skvelý výkon. Aké je to prežiť zimu v štáte, ktorá sa radí medzi najtvrdšie na svete?
Zima je krásna aj krutá. Človek si musí dávať pozor, aby zimu nepodcenil a obklopil sa na šesť a viac mesiacov rodinou, priateľmi a dobrou náladou. Mongolský vidiek je v zime možno aj krajší ako v lete. Sneh, zvieratá, ticho a pokoj. Také miesta môžeš nájsť len v Mongolsku.
V júni 25 °C a cez zimu teplota klesá pod -45 °C. Aké bolo pre teba adaptovať sa?
V hlavnom meste nie je až taká zima. Ale mimo mesta, hlavne v tých severnejších častiach pri hraniciach s Ruskom, tam dokáže teplota klesnúť v zime pod -45 °C.
V hlavnom meste sme mali tak -25 až -30 °C, ale vtedy nechodíme ani von a zdržujeme sa prevažne vo vnútri. Ešte doteraz som si na to nezvykla, ale miestnej klíme som sa už adaptovala. Stačí sa poriadne obliecť.
Domáci sa vraj nepýtajú, koľko rokov tam žiješ, ale koľko zím si prežila. Prečo je to tak?
Zima je obdobie skúšky pre všetkých. Či to tu prežijú a či ostanú aj po zime. Je to totiž obdobie, kedy sa človek von nedostane. Sme zavretí buď doma, alebo niekde v baroch. Vonku sa človek dlho nezdrží a to môže mať veľký vplyv na jeho psychiku.
Kvôli tomu tu nie všetci ostanú dlhodobejšie. Môže to prerásť do depresií, do takého stavu, že chceš odísť. A to aj napriek tomu, že to je krásna krajina a v lete je tu stále čo robiť.
Ako sa Mongoli vyrovnávajú s extrémnymi podnebnými podmienkami?
Už si zvykli, nemali na výber. Podmienky sú tu rovnaké po stáročia. Ale tak vo všeobecnosti, ľudia si hľadajú aktivity, chodia do práce, majú koníčky, majú rodinu, chodia do baru vypiť si. Robia veci tak, aby sa nenudili a neskončili v depresii z počasia.
Ovplyvňuje zima vyučovanie?
Do školy sa chodí normálne ako u nás s tým rozdielom, že zimné prázdniny tu trvajú od konca decembra do konca januára, teda ten najchladnejší mesiac v roku.
Je jedno, či je vonku teplo alebo zima, v Mongolsku sa vzdelanie berie veľmi vážne.
Ty už máš dve krásne deti, ktoré vychovávaš v Ulánbátare. Aké to je vychovávať deti v tejto krajine?
Náročné a krásne zároveň. Na jednej strane som nesmierne rada, že máme na dosah krásnu mongolskú prírodu, kde môžeme kedykoľvek vybehnúť.
Na druhej strane je život s malými deťmi v najchladnejšom a najznečistenejšom hlavnom meste na svete veľká výzva. Problémy ako zápchy, znečistený vzduch, choroby či nedostatok škôlok, škôl a parkov sú na každodennom poriadku.
S kúrením to máte ako? Ešte stále v niektorých častiach Mongolska kúria jačím trusom?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- V čom by sa mali Slováci učiť od Mongolov
- Ktoré miesta by si mal v krajine navštíviť
- Akú zaujímavú príhodu zažila Jana s miestnymi
- Akej povere veria ľudia na vidieku
- Na akej úrovni sú sociálne a zdravotnícke služby
- Čo má naša kultúra spoločné s tou mongolskou
- Ako štát bojuje proti ruskej propagande
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity