Slovenská čokoládovňa a firma z Kolumbie nadviazali významnú spoluprácu. Tento krok prináša viacero výhod

  • Nitriansku čokoládovňu má zásadnú novinku
  • Nadviazala partnerstvo s kolumbijskou firmou Casa Luker
Lyra čokoláda a čokoládovňa.
Ilustračné foto reprofoto:Instagram/@lyrachocolate
  • Nitriansku čokoládovňu má zásadnú novinku
  • Nadviazala partnerstvo s kolumbijskou firmou Casa Luker

Casa Luker, ktorá má v Kolumbii výskumné centrum v Južnej Amerike, sa už viac ako 110 rokov venuje výhradne výskumu kakaa. Firma disponuje vlastnou šľachtiteľskou stanicou, fermentačnou stanicou a dokonca aj národnou genetickou bankou pre odrody kakaa.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lyra Chocolate (@lyrachocolate)

Teraz, vďaka spolupráci s Lyrou, má aj táto slovenská čokoládovňa prístup k týmto unikátnym zdrojom. Takéto zázemie nemá žiadna čokoládovňa v Európe a všetky ostatné musia tento druh služieb získavať z externých zdrojov.

Karol Stýblo a jeho spolumajiteľ Tomáš Letavay sa stali menšinovými vlastníkmi, ale kolumbijský investor nemá možnosť ich rozhodnutia prekaziť. Kolumbijčania majú v rozhodovacom procese dva hlasy, zatiaľ čo Karol a Tomáš majú tiež dokopy dva, a teda každý jeden. Pri rozhodovaní o budúcom smerovaní firmy však hlasovali všetci jednotne.

Originálna čokoláda

„Moja filozofia je mať vo výrobkoch čo najmenej ingrediencií a vďaka tomu mať na obaloch čo najkratšie zloženia. A nič kratšie ako jedno slovo už neexistuje, preto sa teraz snažíme vyrobiť prvú jednozložkovú čokoládu,“ uviedol Stýblo.

Nápad vznikol náhodne, keď premýšľali, ako pomôcť farmárom. Farmári dokážu komerčne využiť len 30 percent svojej úrody kakaových bôbov, pričom zvyšok, teda dužinu a šupu, zvyčajne vyhadzujú alebo kompostujú. Rozhodli sa teda preskúmať, ako by mohli tieto vedľajšie produkty spracovať.

Zistili, že z kakaovej šupy môžu vyrobiť kakaovú múku, z ktorej sa dajú pripraviť cestoviny alebo bezlepkové pečivo, alebo ju môžu premeniť na celulózu na výrobu papiera. Z dužiny potom vyrábajú kakaový sirup, ktorý sa dá použiť ako sladidlo.

„Keď zredukujeme šťavu, vznikne z nej hustý sirup. Ten potom chceme lyofilizovať a vyrobiť z neho prach. Takéto sladidlo vo forme kakaového prachu pridáme naspäť ku kakaovej hmote a čokoláda bude mať všetko, čo potrebuje, no bude len z jednej suroviny. Žiaden cukor, lecitín, extrakt ani mlieko,“ uviedol ďalej Stýblo.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Forbes, casaluker.com, ORSR, Finstat

Najnovšie videá

Trendové videá