Slovenská dizajnérka mení starý nábytok na nepoznanie. Bazáre sú plné týchto pokladov
- Lacné sa nerovná stabilné ani pevné
- Vo výsledku je výhodnejšie kúpiť kvalitnejší nábytok, ktorý nemusíš po piatich rokoch vymieňať, originalita je bonus
- A o to, aby si kúpil kvalitné, originálne aj za rozumnú cenu sa starajú renovovacie ateliéry, ktoré nájdeš aj v Bratislave
- Dnes predstavujeme Renové, ktoré predáva kúsky z Bauhaus štýlu, či tradičnejšie, ktoré môžeš vidieť v dome svojich starých rodičov
- Lacné sa nerovná stabilné ani pevné
- Vo výsledku je výhodnejšie kúpiť kvalitnejší nábytok, ktorý nemusíš po piatich rokoch vymieňať, originalita je bonus
- A o to, aby si kúpil kvalitné, originálne aj za rozumnú cenu sa starajú renovovacie ateliéry, ktoré nájdeš aj v Bratislave
- Dnes predstavujeme Renové, ktoré predáva kúsky z Bauhaus štýlu, či tradičnejšie, ktoré môžeš vidieť v dome svojich starých rodičov
Tak ako je to s oblečením, aj trend s nábytkom sa neustále vyvíja, pomalšie, ale predsa. To, čo bolo moderné pred 10 rokmi, dnes už by si kúpil za nižšiu cenu. Nadčasový design je však iná kategória. Minimalizmus, jednoduché tvary a tlmené farby budú v móde vždy.
IKEA nábytok je fajn, často praktický, ale ak máš rád originalitu, chceš šetriť životné prostredie a aj svoju peňaženku, siahni po starom. Prezeraj bazáre, choď na trhy s nábytkom, navštív burzy. Určite tam nájdeš niečo, čo by ti švédsky design momentálne neponúkol.
Staršie second hand veci zvyčajne potrebujú opateru. Používané sú niekedy desiatky rokov, je prirodzené, že na niektorých je popraskaná koža, vytrhaná látka či chýba žiarovka.
Ak nepatríš medzi tých najlepších kutilov, máme pre teba komfortné riešenie. Po Slovensku sa v posledných rokoch začali objavovať ateliéry, ktoré renovujú kúsky z minulého storočia. U niektorých si môžeš povedať, akým spôsobom by si chcel nábytku vdýchnuť nový život, ak nemáš predstavu, iné to spravia za teba a ty si môžeš pohodlne vybrať z katalógu staro-nových vecí.
Dnes ti predstavujeme bratislavský ateliér Renové, ktorý založila Anna Harvanová už v roku 2016 s priateľovou mamou.
„Začali sme dve, ja s priateľovou mamou Evou, ktorá sa rozhodla podporiť môj nápad ako investor. Neskôr sa k nám pridal aj Roman, ktorého lákalo reštaurovanie a nakoniec sa v tom úplne našiel. Externe však spolupracujeme s čalúnnikom a inými majstrami, podľa potreby,“ popísala svoje začiatky dizajnérka Anna Harvanová.
Na začiatok treba cit k materiálom
Či už to bolo na stránkach bazáru, alebo v obývačke starých rodičov, možno si niekedy našiel kúsok, ktorý ťa zaujal a pomyslel si si aké je škoda, že je tak zájdený vekom.
Kúpenie starého nábytku a následná renovácia ešte stále nie je zvykom u Slovákov. Väčšina si myslí, že je lacnejšie kúpiť nový nábytok z drevotriesky, ktorý navyše ľahko rozmontuješ, ľahko prenesieš a ľahko vymeníš za nový, keď sa o krátky čas pokazí.
Kvalitu však nehľadaj. Lacné sa nerovná stabilné ani pevné. Vo výsledku je aj tak výhodnejšie si kúpiť kvalitnejší nábytok, ktorý nemusíš po piatich rokoch vymieňať. Originalita je bonus.
Takýmto spôsobom pristupovala aj vo svojich začiatkoch Harvanová, ktorá sa dostala k tejto práci bez toho, aby mala akékoľvek predošlé skúsenosti s renovovaním.
„Tento nápad som mala v hlave až dlhú dobu. V predchádzajúcej práci som pracovala s krásnymi látkami a predstavovala som si, ako by sa hodili na staré kreslá, ktoré som mala doma. Lákalo ma dať týmto pekným retro kúskom druhú šancu,“ opisuje Harvanová.
Najmilší Bauhaus
Ďalšia prelomová rovnica zasa znie, že kvalitné sa nemusí rovnať drahému. Na second handy v oblečení si pomaly zvykáme. Veci, ktoré potrebujú oživiť sa upcyclingujú, s nábytkom to nie je o nič iné.
Starší kvalitný nábytok môže ísť pod cenu novému trendu. Záleží na tom, ako moc si vyberavý a potrpíš si na jedinečnosti daného kúsku.
Ceny u ateliérov, ktoré renovujú sa pohybujú v závislosti od jedinečnosti. „Je to veľké rozpätie, máme v ponuke aj úplne drobnosti za desiatky eur, tie najvzácnejšie sú aj za niekoľko tisíc,“ približuje dizajnérka.
K vzácnym starožitnostiam sa mnohí dostanú omylom, preto kúsky skončia v zástavarniach za veľmi smiešne peniaze. Avšak dnes už v oblasti viacerých produktov trpíme tým, že všetko, čo je trendom sa zo second handov a búrz dostane veľmi rýchlo a po nejakom čase je veľká rarita nájsť kúsky na týchto miestach.
Renové sa to darí. Aj keď dnes im posielajú kúsky sami zákazníci či vypratávači starých bytov a domov, v minulosti chodievali na burzy a trhy s retro nábytkom starostlivo vyberať to, čo by stálo za záchranu.
Takto prišli k viacerým pokladom. „Bolo ich viac, no z tých posledných stojí za zmienku značený set stolná lampa a držiak na listy v štýle Bauhaus, ktoré navrhol Marcel Breuer pre výstavu v Paríži v roku 1926. Marcel Breuer navrhol viac typov týchto lámp, všetky majú jeho nezameniteľný rukopis. Nevyrobilo sa ich veľa, majú veľkú zberateľskú hodnotu a určite je to vzácny objav,“ opisuje Harvanová.
Všetko je o detailoch
Renové sa špecializuje najmä na nábytok, lampy, hodiny sklo a keramiku z druhej polovice minulého storočia. Podľa slov dizajnérky im však občas zablúdi aj nejaké Art Deco alebo starožitnosti, ktoré vyzerajú zaujímavo.
Ako však taká renovácia prebieha a koľko vôbec trvá? „Každá je iná a vyžaduje si iný prístup. Často renovujeme niekoľko vecí súčasne, takže časovo sa to ani nedá presne odhadnúť. Niektoré veci máme hotové za pár hodín, no iným sa venujeme aj niekoľko týždňov,“ približuje Harvanová.
Renovácia je o designe a šikovných rukách. Po spustení webu sa ateliéru začali ozývať zákazníci, ktorí vedeli oceniť nadčasový dizajn a kvalitné prevedenie, alebo takí, ktorí vyhľadávali vintage nábytok zo sentimentálnych dôvodov. Nepochádzali len zo Slovenska či Česka. Zásielky začali chodiť aj mimo strednej Európy.
Pri návale nových redesignov sa majiteľka ateliéru rozhodla venovať čisto vlastnej tvorbe a design so zákazníkmi predom nediskutovať. „Renovácie vo vlastnej réžii ma bavia oveľa viac, preto sme sa rozhodli, že sa budeme venovať iba tým. Denne nám však chodia žiadosti o renovácie, preto radi posunieme kontakty na overených majstrov, ak je záujem,“ dopĺňa Harvanová.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Čítajte viac z kategórie: Architektúra