Slovenská ekonomika má dva hlavné problémy, ktoré brzdia domáce firmy, tvrdia bankári z NBS
- Slovenská ekonomika má v súčasnosti niekoľko problémov
- Ide o konsolidáciu a neistotu
- Tie neumožňujú firmám rozvinúť svoj celkový potenciál

- Slovenská ekonomika má v súčasnosti niekoľko problémov
- Ide o konsolidáciu a neistotu
- Tie neumožňujú firmám rozvinúť svoj celkový potenciál
Slovenská ekonomika v roku 2025 čelí dvom zásadným prekážkam, ktoré brzdia jej oživenie a znižujú dôveru podnikateľského prostredia: fiškálnej konsolidácii a zvýšenej miere neistoty. Tieto faktory spolu pôsobia ako brzda investičnej aktivity, znižujú ochotu domácností míňať a spôsobujú nervozitu medzi firmami, najmä v sektore služieb a obchodu, uvádza analýza Národnej banky Slovenska.
NBS pravidelne reportuje aktuálny stav slovenskej ekonomiky vo svojich dokumentoch. Aktuálne do toho začína vstupovať podstatne aj medzinárodné napätie vyplývajúce zo začínajúcich obchodných vojen. Je treba upozorniť aj na to, že banka do svojich analýz ešte neimplementovala napríklad clá na automobily neamerickej produkcie, keďže správa je z dnešného dňa.
Konsolidácia s nejasným výsledkom
V októbri 2024 vláda oznámila balík opatrení zameraných na zlepšenie stavu verejných financií. Hoci ide o krok smerom k fiškálnej zodpovednosti, jeho načasovanie a nejasnosti ohľadom konkrétnych dopadov vyvolali u domácností aj firiem bezprecedentnú neistotu.
Podľa analýzy NBS práve Slovensko zaznamenalo najvyšší nárast ekonomickej neistoty spomedzi krajín EÚ, čo sa okamžite prejavilo v prepade ekonomického sentimentu a poklese investičnej aktivity.
Nepredvídateľnosť komplikuje už beztak zložitú situáciu – hrozba obchodných vojen ovplyvňuje celú Európu, vrátane Slovenska. Hoci mierne zhoršujeme výhľad ekonomiky a inflácia výraznejšie klesne až budúci rok, rozpočty domácností zostanú v pluse. https://t.co/VCsD6bVOmk pic.twitter.com/MQVdX4nzWd
— Národná banka Slovenska (@NBS_sk) March 25, 2025
Zvýšenie daní a zníženie verejných výdavkov pritom prišlo v čase, keď sa podnikateľský sektor ešte stále zotavoval z predchádzajúcich krízových období. Firmy preto odkladajú investície, obmedzujú nábor a opatrne pristupujú k akýmkoľvek expanziám. Domácnosti, najmä s nižšími príjmami, reagovali obmedzením spotreby a zvýšenou opatrnosťou.
Práve to sa odzrkadlilo aj v predvianočnom predzásobení pred zvýšením DPH. Slovenská ekonomika však v dlhšom horizonte utrpí.
Slovenská ekonomika v problémoch
Neistota nie je len výsledkom konsolidácie. V pozadí stojí aj globálne napätie, obchodné vojny a geopolitické konflikty. Tie podkopávajú dôveru v stabilitu vývoja. Index neistoty ohľadom hospodárskej politiky, ktorý sleduje Európska komisia, ukazuje, že práve na Slovensku došlo k najprudšiemu nárastu neistoty v októbri 2024, teda krátko po oznámení opatrení.
Táto neistota má konkrétne dôsledky: zníženie investičnej aktivity, pokles výdavkov domácností a slabnúci dopyt v priemysle. Výrazne zasiahnuté sú sektory služieb a obchodu, kde firmy nedokážu predvídať vývoj dopytu ani nákladov.
Aj napriek tomu, že veľké podniky vykazujú nižšiu mieru neistoty než malé a stredné firmy, celkové prostredie zostáva napäté. Zneistené sú najmä firmy závislé od domáceho dopytu, ktoré tvoria značnú časť ekonomiky.
Dopad na obyvateľov
Neistota a konsolidačné opatrenia majú priame dôsledky na hospodársky rast. Koncom roka 2024 bola investičná aktivita mimoriadne slabá a firmy obmedzili nákup strojov či investície do nehnuteľností.
Ekonomický rast sa tak spomalil pod úroveň 2 % a hoci predikcie hovoria o pokračujúcom miernom raste v ďalších rokoch, dynamika bude utlmená práve vplyvom týchto dvoch faktorov.
Zatiaľ čo verejné investície môžu do určitej miery tlmiť pokles súkromnej aktivity, ich efekt je oneskorený. Zároveň závisí od úspešného čerpania eurofondov. Významná časť slovenskej ekonomiky teda zostáva paralyzovaná neistotou, ktorá bráni podnikateľom aj spotrebiteľom robiť rozhodnutia s dlhodobejším výhľadom.
Slovenská ekonomika sa nachádza v krehkej rovnováhe. Na jednej strane stojí potreba ozdravenia verejných financií, na druhej nevyhnutnosť zachovať dôveru a stabilitu v podnikateľskom prostredí.
Ak sa nepodarí odstrániť neistotu a lepšie komunikovať ekonomické opatrenia, hrozí, že súkromný sektor zostane v defenzíve. To sa môže negatívne odraziť nielen na raste HDP, ale aj na zamestnanosti a sociálnej stabilite.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: Národná banka Slovenska, Archív Startitup