Slovenská ekonomika svojou odolnosťou preskočila Estónsko aj Grécko. Investorov láka najmä rozvoj miest
- Podľa Indexu odolnosti a stability vydaného poisťovňou FM Global sa Slovensko umiestnilo spomedzi 130 ekonomík na 29. mieste
- Zahraničných investorov k nám láka bohatý urbanizmus či odolnosť voči výkyvom počasia
- Ku dnu nás naopak ťahá slabá kontrola korupcie aj nízka produktivita
- Podľa Indexu odolnosti a stability vydaného poisťovňou FM Global sa Slovensko umiestnilo spomedzi 130 ekonomík na 29. mieste
- Zahraničných investorov k nám láka bohatý urbanizmus či odolnosť voči výkyvom počasia
- Ku dnu nás naopak ťahá slabá kontrola korupcie aj nízka produktivita
České Hospodárske noviny uviedli, že naši západní susedia sa v zozname poisťovne FM Global podľa Indexu odolnosti a stability krajiny zaradili spomedzi 130 sledovaných ekonomík na 20. miesto. Boli sme zvedaví, ako je na tom Slovensko a zistili sme, že tak, ako u nás zahraniční investor vidia mnoho negatív, je hneď niekoľko vecí, ktoré ich k nám vedia prilákať. V zozname sme sa zaradili na 29. miesto.
Z hľadiska celkového hodnotenia troch hlavných kritérií (dodávateľské reťazce, prírodné katastrofy a makroekonomické ukazovatele) sme sa udržali už v prvej štvrtine hodnotených krajín a za nami sme nechali napríklad ekonomiku veľmoci Ruska, susednú Ukrajinu a Maďarsko, ale napríklad aj Grécko a Taliansko. Nestačíme však napríklad nášmu susedovi Poľsku, čoraz viac obľúbenejšiemu cestovateľskému cieľu, Islandu, Singapuru ani Rakúsku či Česku.
Rozmeňme to na drobné
Tri spomínané hlavné kategórie tvorí 12 podskupín a bodovo sa hodnotilo od 0 do 100. Nula predstavuje najnižšiu odolnosť, stovka tú najvyššiu. Najlepšie hodnotenie sme dosiahli v kategórii ochrany voči prírodným katastrofám (znamená to teda, že preto si tu môžu dovoliť investori stavať haly, ktoré nezhoria, neodplaví ich voda či neodfúkne vietor – nadnesene), takmer 100 bodov sme dosiahli v oblasti urbanizácie či mestotvorby a prieskum na 73 bodov zo sto vyhodnotil aj kvalitu našej infraštruktúry.
Naopak, na opačnom konci rebríčka sa umiestňujeme v kategóriách, akou je transparentnosť dodávateľských reťazcov (patrí nám 68. miesto), dohľad nad korupciou (pri skóre 45,1 bodov nám patrí 49. miesto) a ekonomický ukazovateľ – rast HDP – nás dostal na 40. miesto v rebríčku.
Podľa prestížneho Financial Times
Je množstvo biznisov, vďaka ktorým je Slovensko vo svete stále viac rozoznateľnou krajinou. Za hranicami sa stihli presadiť známe mená ako ESET (IT), Pixel Federation (gaming), Sli.do (Q&A platforma) či Stakotra Manufacturing (strojárenský priemysel), ktorí sú v tom, čo robia, svetovou špičkou.
V tohtoročnom rebríčku FT 1 000 najrýchlejšie sa rozvíjajúcich firiem sveta sa umiestnili až štyria zástupcovia zo Slovenska. Je to expert na podlahovinu Laudaco z východu Slovenska, spoločnosť Connect Partner, ktorá sa venuje výpočtovej technike, Instarea, pôsobiaca v oblasti big data a Greyson Consulting, spoločnosť, ktorá pomáha firmám v celej strednej Európe analyzovať, vytvárať a transformovať ich biznis model, organizáciu a technológie a zameriava sa najmä na bankovníctvo (viac sa dozvieš v našom článku TU). Máme byť na čo hrdí, no zároveň je na čom pracovať, všakže?
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska