Slovenská farárka: Tvárime sa, že žijeme v kresťanskej krajine. Za najväčší „hriech“ považujem pokrytectvo
- Anna Polcková často otvára tabuizované témy
- V rozhovore nám rozprávala o postoji k interrupciám či výzvach k rešpektovaniu inakosti
- Anna Polcková často otvára tabuizované témy
- V rozhovore nám rozprávala o postoji k interrupciám či výzvach k rešpektovaniu inakosti
Anna Polcková, farárka Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Bratislave Starom Meste, často prichádza do konfliktu s cirkevnými autoritami kvôli tomu, že otvára dôležité spoločenské témy, ktoré mnohí radšej zametajú pod koberec.
Jej prístup k životu je charakterizovaný triezvym pohľadom na svet, a jej cieľom je byť hlasom pre tých, ktorí sa nemajú možnosť prejaviť. Anna vyzýva ľudí k rešpektovaniu druhých nezávisle od ich pôvodu, orientácie alebo vierovyznania.
„Z viacerých prieskumov vyplýva, že nedokážeme akceptovať inakosť. Máme problém s diskusiou o rodovej rovnosti, s predsudkami voči moslimom, utečencom, Rómom aj ľuďom bez domova,“ uvádza farárka v rozhovore pre Startitup.
- Aký postoj má k Biblii a či sa ňou dá riadiť
- O jej postoji k ľuďom s inou orientáciou
- Čo považuje za najväčší hriech spoločnosti
- Aký má názor na interrupcie
Na Pride ste v minulosti uviedli, že chcete byť „hlasom tých, ktorí mlčia, lebo sa hovoriť boja“. Kto podľa vás do tejto skupiny spadá azda najviac?
To, že ľudia na Slovensku o svojej menšinovej se*uálnej orientácii a rodovej identite váhajú hovoriť, má svoj dôvod. Ním je mlčiaca väčšina. Väčšina ľudí v spoločnosti a hlavne v cirkvi mlčí, lebo sa k tejto otázke nevie postaviť, nechce o nej diskutovať.
Veľa ľudí, ktorých stretávam, trpí práve tým, koľko neporozumenia a odmietania zažili v cirkvi. V blízkosti tých, ktorí síce hovoria o láske, prijatí, o tom, že pred Bohom sme si všetci rovní, ale nekonajú podľa toho.
Určité časti biblických spisov a modlitby niekedy zneužijú na to, aby časť identity LGBTI ľudí spochybnili.
To znamená, že to, že sa o právach LGBTI ľudí v našej krajine nehovorí, že sa radšej skrývajú, nie je ich problémom, ich hanbou, ale problémom a hanbou mlčiacej väčšiny.
Je podľa vás reálne riadiť sa spismi, ktoré vznikli pred tisíckami rokov? Predsa len, spoločnosť pokročila a žije v iných podmienkach.
To, čo je v Biblii napísané, nestačí čítať, tomu treba porozumieť. Nie všetko v Biblii je Božie slovo – to, čo platí stále. Ak si máme Bibliu vykladať správne, musíme mať na zreteli kultúrny a spoločenský kontext, v ktorom jednotlivé biblické spisy vznikali, ako aj ten, v akom sa interpretujú.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo je základom Biblie
- Čím sa má riadiť dnešný človek
- Prečo sú Slováci v niektorých názoroch takí uzatvorení
- Či ju spoločnosť akceptuje ako ženu – farárku
- Možno interrupciu nazývať vraždou?
- Aký pohľad má na rozvody
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity