Slovenská firma odvážnou reklamou vyzýva k rešpektu. V jednom videu sa stretli biskup Bezák aj komička Simona

  • V spoločnosti chýba rešpekt. Súdime výzor ľudí, inú orientáciu aj farbu pleti
  • Telekom spustil komunikačný koncept Rešpekt, ktorý vyzýva k vyššej miere rešpektu v spoločnosti
  • Súčasťou kampane je aj boj proti dezinformáciám a nenávisti na internete
Telekom kampan
Startitup
  • V spoločnosti chýba rešpekt. Súdime výzor ľudí, inú orientáciu aj farbu pleti
  • Telekom spustil komunikačný koncept Rešpekt, ktorý vyzýva k vyššej miere rešpektu v spoločnosti
  • Súčasťou kampane je aj boj proti dezinformáciám a nenávisti na internete

Významný slovenský operátor spúšťa veľkú kampaň, ktorou sa snaží zmierniť ostrú diskusiu v polarizovanej spoločnosti. Cieľom Telekomu je, aby technológie Slovákov spájali.

Vrátiť rešpekt do spoločnosti sa snaží novou kampaňou #rešpekt, ktorá upozorňuje, že rešpekt dokáže ľudí skutočne spájať – a to aj v nepriaznivých časoch, ako sú pandémia, inflácia či vojnový konflikt.

Operátor jedným dychom dodáva, že rešpekt má niekoľko podôb a Telekom sa chce v kampani zamerať na šesť z nich. Každú podobu rešpektu reprezentuje v kampani jedna slovenská osobnosť, ktorá sa vo svojom živote stretáva s určitým typom disrešpektu.

Čo pre známych Slovákov znamená rešpekt? 
  • Victor Ibara, herec – tolerancia: „Rešpekt je tolerancia, uprednostnenie lásky pred ubližovaním a uvedomenie si sily empatie.“
  • Ivana Beláková, tatérka, s partnerkou Veronicou – prijatie: „Rešpekt je prijatie a láska k druhým. Verím, že sme všetci stvorení s cieľom a hodnotou.“
  • Róbert Bezák, emeritný biskup – láska k blížnemu: „To, čo určuje hodnotu každého z nás ešte viac ako inteligencia, je schopnosť empatie.“
  • Bekim Aziri, influencer a komik – ohľaduplnosť: „Rešpektovať znamená byť ohľaduplný, nemať predsudky a mať otvorenú myseľ aj srdce pre všetkých dobrých ľudí.“
  • Simona Salátová, komička – slušnosť: „Rešpekt je spôsob, akým každý človek prejavuje svoju ľudskosť, slušnosť a schopnosť ľúbiť.“
  • Blue Grandma, dôchodkyňa a influencerka – úcta: „Rešpekt pre mňa znamená úctu a slušnosť voči všetkému živému.“

Respekt-titulny-vizual

Je zarážajúce, že v obchodoch chýba móda pre plnoštíhle, tvrdí Simona 

Simone Salátovej rešpekt najviac chýba vo „vizuálnej rovine“. „Ľudí súdime podľa toho, ako vyzerajú, častokrát nám uchádza to, čo nám môžu ponúknuť zvnútra. Slováci sú predpojatí, keď človek vyzerá inak, ako sme zvyknutí.

Simona svoje stand-upy postavila na vtipoch zo svojej postavy. Neraz sa však stretla s uštipačnými poznámkami na svoju adresu. „Snažíme sa to brať s úsmevom, veď som komička. Ako ženu ma to vie vždy urobiť smutnou. Ľudia nechápu, prečo si zo mňa nemôžu robiť srandu, keď ja som komička a mala by som to chápať,“ opisuje.

Podľa Simony je zarážajúce, že na Slovensku máme len zopár reklamných kampaní, kde vystupujú plnšie ženy. „Dotýka sa to najmä sebavedomia žien. Už len kvôli tomu by sme minimálne len v obchodoch mali ponúknuť módu pre plnoštíhle ženy, mimo tehotenského oddelenia,“ ozrejmuje Simona.

Ako komička tvrdí: „Rešpekt treba mať k ostatným a v prvom rade k sebe samému, a to nám ženám aj mužom na Slovensku niekedy chýba. Keď budeme mať rešpekt k sebe, tak menej dovolíme ľuďom, aby nám z neho ujedali.“

Simona Salátová
zdroj: Startitup - Rešpekt treba mať k ostatným a v prvom rade k sebe samému, a to nám ženám aj mužom na Slovensku niekedy chýba, tvrdí Simona Salátová.

Podľa Victora človek tmavšej pleti už od útleho detstva dostáva silný nátlak pozornosti

Victor Ibara je slovenský herec s africkými koreňmi, ktorý zároveň študuje medicínu. Podľa jeho slov je rešpekt základným pilierom spoločnosti. On sám sa neraz v živote stretol s disrešpektom, a to najmä pre jeho africké korene.

Človek tmavšej pleti už od útleho detstva dostáva silný nátlak pozornosti. Je to len na dieťati a rodičoch, ako tento nátlak zvládnu spracovať,“ ozrejmuje Victor.

Ako sám hovorí, doba sa posúva dopredu, a tým sa zlepšuje aj kvalita myslenia. Ľudia sú dnes viac pripravení uvedomiť si, čo počas dňa robia, ako rozmýšľajú, ako sa správajú k iným a ako vedia prejaviť vzájomný rešpekt.

„Je tu sila sociálnych médií, sila televízie a vďačím aj tejto kampani, ktorá ľudí vyučuje o tejto téme a poukazuje na to, že ako spoločnosť kráčame dopredu.“ Podľa Victora je na Slovensku určité percento ľudí, ktorí sa môžu zlepšiť k lepšiemu.

„Rovnako to je aj v zahraničí. Nechcem to ale normalizovať alebo bagatelizovať, každý jeden štát má viac a menej otvorené témy,“ uzatvára Victor.

Viktor Ibara
zdroj: Startitup - Rešpekt je základný pilier spoločnosti, ktorý je dôležitý v každej téme, tvrdí Viktor Ibara.
S elfami na boj proti dezinformáciám 

Telekom predstavuje aj nový claim, ktorým sa bude odteraz značka podpisovať: Pre všetko, čo nás spája. Značka tým chce podporiť svoju snahu spájať ľudí nielen ako poskytovateľ technologických riešení, ale najmä šírením vzájomného rešpektu.

V rámci kampane Telekom nadviazal spoluprácu s internetovými Elfmi – tímom ľudí, ktorí každý deň moderujú dezinformácie a vulgarizmy v internetových diskusiách. Projekt chce priniesť aj k ďalším – pre neziskovky, ktoré si Elfov nemôžu dovoliť platiť, spustil grantový program.

DSC03132
zdroj: Startitup - Elfovia každý deň bojujú proti dezinformáciám a vulgarizmom v internetových diskusiách. Najviac sa nenávisťou v online priestore stretávajú pri diskusiách u neziskových organizácií.

Bezák si myslí, že aj cirkev je niekedy generátorom napätia

Emeritný biskup Róbert Bezák tvrdí, že slovo rešpekt na Slovensku poznáme, ale vnútorný obsah toho slova nevnímame. „Je veľmi dôležité pozerať sa na život, na ľudí okolo seba a na názory. Rešpekt znamená si aj premyslieť, čo poviem.“

To je podľa Bezáka to, čo by sa Slovensko malo naučiť. Ako ďalej dodáva: „Niekedy sme až veľmi emotívni a rešpekt si vyžaduje aj racionalitu. Na druhej strane mám strach, že sa neraz strašíme – migrantmi, ťažkosťami, chudobou a rôznymi inými pohľadmi na život, ako máme my.“

Podľa Bezáka by mal byť rešpekt osobným znakom každého z nás. V mnohých prípadoch chýba, a to aj, ak ide o LGBTI ľudí. Bezák tvrdí, že na Slovensku sme príliš opatrní, no vývojom kráčame k väčšej slobode.

„Slovensko možno trochu definuje minulosť a regionálne rozdiely. V niektorých oblastiach sú ľudia otvorenejší a majú iný štýl života a potom sú tu kraje, kde je to limitované a tradicionalistické,“ uvádza Bezák.

Ako sám tvrdí, aj cirkev alebo kresťanstvo je niekedy generátorom napätia. Je však podľa neho nutné si priznať, že je to vec, ktorá presahuje náboženstvo. „Náboženstvo nie je až také silné, aby určovalo až tak zásadne nepriateľské myslenie. Tým pádom je možno strach z inakosti o to väčší,“ dodáva.

Róbert Bezák
zdroj: Startitup - Podľa Bezáka by rešpekt mal byť osobným znakom každého z nás.

Vraj by som nemal mať deti ani zdravú partnerku, tvrdí Bekim 

Bekim si myslí, že na Slovensku celkovo chýba rešpekt. „Myslím si, že práve novou kampaňou Telekomu dáme niečo dobré do povedomia. Som rád, že sa Telekom do takejto veci pustil.“

Bekim, ktorý je vozíčku už viac ako 15 rokov, tvrdí, že ľudia mu vyjadrujú rešpekt veľmi často, čo ho veľmi teší. Stretáva sa, samozrejme, aj s disrešpektom.

„Mám tehotnú manželku a jedna pani mi napísala, že či je odo mňa zodpovedné, ak urobím cudzí život nešťastný. Podľa nej by som nemal mať zdravú partnerku a vôbec by som nemal mať deti. Myslím si však, že niekto hendikepovaný, dokáže človeku odovzdať viac ako táto pani,“ ozrejmuje pre Startitup Bekim.

To, že sa ako spoločnosť nedokážeme rešpektovať, pramení podľa neho od rodičov. Rodičia nám od detstva vkladajú rôzne názory a často s predsudkami.

„Ale napríklad ma teší, že sa dnes deti môžu hrať s bábikami, ktoré sú imobilné či inej rasy. Deti začínajú vnímať, že to nie je zlé, a ja si myslím, že práve oni začnú učiť svojich rodičov. Pravé tieto veci sú možnosť, ako sa to môže posunúť dopredu,“ uzatvára optimisticky.

Bekim
zdroj: Startitup - To, že sa ako spoločnosť nedokážeme rešpektovať, pramení podľa Bekima od našich rodičov. Rodičia nám od detstva vkladajú rôzne názory a často s predsudkami.
Optická sieť a ani 5G nespoja rozdelené Slovensko 

Telekom svojou najnovšou kampaňou štartuje nový komunikačný koncept značky. Za výrobou stojí reklamná agentúra MUW Saatchi & Saatchi.

Telekom kampaň štartuje televíznym spotom, v ktorom tvrdí, že smartfóny, optická sieť a ani 5G rozdelené Slovensko nespoja. Tolerancia, prijatie, láska k blížnemu, ohľaduplnosť, slušnosť a úcta však áno.

Po boku komikov Bekima a Simony Salátovej sa v novom manifeste značky objaví aj svetovo známa tatérka Ivana Beláková s partnerkou a spisovateľkou Veronicou Belákovou. V spote si zahral aj slovenský herec s africkými koreňmi Victor Ibara či 87-ročná pani Karolína, ktorá je na Instagrame známa ako Blue Grandma.

Prekvapením je účasť emeritného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý sa taktiež musel vysporiadať s množstvom online hejtu na jeho osobu.

DSC03065
zdroj: Startitup - Každú podobu rešpektu reprezentuje v kampani Telekomu jedna slovenská osobnosť, ktorá sa stretáva s disrešpektom v určitej oblasti.

Najnovšie videá

Trendové videá