Slovenská firma prišla s prelomovým riešením: Pri fotovoltike mení pravidlá hry, posunula ju na vyšší level
- Domácnosti s fotovoltikou sú schopné pokryť väčšinu svojej spotreby z vlastných zdrojov
- Pri fotovoltike vznikajú prebytky energie, ktoré sa dajú ukladať do virtuálnej batérie
- Slovenská firma prišla so službou, ktorá virtuálnu batériu posunula na iný level
- Domácnosti s fotovoltikou sú schopné pokryť väčšinu svojej spotreby z vlastných zdrojov
- Pri fotovoltike vznikajú prebytky energie, ktoré sa dajú ukladať do virtuálnej batérie
- Slovenská firma prišla so službou, ktorá virtuálnu batériu posunula na iný level
Čoraz viac Slovákov si na strechy svojich domov inštaluje vlastnú fotovoltickú elektráreň. Solárne riešenia síce znamenajú vyššiu počiatočnú investíciu, ale z dlhodobého hľadiska šetria peniaze.
Navyše, na Slovensku sú priaznivé klimatické podmienky na získavanie energie zo Slnka. Efektívne využívanie energie z fotovoltiky významne zvyšuje energetickú nezávislosť a peniaze vie ušetriť o viac ako polovicu.
Množstvo elektrickej energie vyrobenej fotovoltickými panelmi sa líši v závislosti od viacerých faktorov. V prípade, že sa nespotrebuje vyrobená elektrina a zákazník ju neukladá do fyzickej batérie, prebytky dodáva do siete.
Tým vzniká tzv. finančná diera, pretože je to zbytočne nevyužitá energia. Avšak aj na toto existuje niekoľko riešení.
Prebytočná elektrina sa dá darovať
Prebytky elektriny si môže zákazník uložiť do virtuálnej batérie, ktorá zabezpečí uloženie nespotrebovanej elektriny a v čase, keď ju zákazník potrebuje, tak ju vie zobrať späť.
Tejto téme sa dlhodobo venuje aj slovenská firma Greenlogy – ako jediná na trhu poskytuje bezplatné doplnkové služby k virtuálnej batérii, vďaka ktorým sa dá prebytočná energia darovať cez mobilnú aplikáciu alebo sa môže premeniť na kredity na dobíjanie elektromobilu v sieti GreenWay.
Greenlogy založili a vedú manželia Kalmanovci
Peter a Eva Kalmanovci sa po rokoch pôsobenia v rôznych energetických spoločnostiach, rozhodli založiť vlastnú firmu so zameraním na dodávky zelenej energie.
Podľa Kalmanovcov na trhu chýbala ponuka, ktorá by bola založená výhradne na dodávke elektriny z obnoviteľných zdrojov a ktorá by primárne podporovala slovenských výrobcov zelenej elektriny.
Peter Kalman vyštudoval archeológiu, ale dlhodobo sa venoval oblasti energetiky. V Greenlogy sa venuje obchodu a stratégii spoločnosti.
Eva Kalmanová študovala angličtinu, pracovala ako personalistka a v oblasti energetiky pôsobí vyše 10 rokov. V súčasnosti má na starosti marketing a HR.
Firma so 100 % zelenou energiou
Greenlogy je slovenská spoločnosť, ktorá na trhu pôsobí od roku 2020. Dôkazom, že to so zelenou energiou myslí naozaj vážne, je to, že celý objem spotreby ich odberateľov je pokrytý 100 % zelenou elektrinou vyrobenou z obnoviteľných zdrojov na Slovensku.
Spoločnosť sa výrazne líši od tradičných dodávateľov elektriny aj v tom, ako komunikuje s odberateľmi. Celý proces, od vypracovania cenovej ponuky, podpisu zmluvy, až po sledovanie spotreby a výroby je k dispozícii online.
Jednoduchý a efektívny prístup k informáciám o energii zabezpečuje prostredníctvom zákazníckeho portálu alebo mobilnej aplikácie.
Darovanie prebytočnej energie
Vlajkovou loďou spoločnosti je služba GreenShare – zákazník sa môže o svoju elektrinu, ktorú má uloženú vo virtuálnej batérii, podeliť s inými ľuďmi, alebo si ju poslať na svoje iné odberné miesto.
Napríklad môže svoju prebytkovú elektrinu darovať svojim známym, alebo rodičom, ktorí bývajú v paneláku a na streche nemajú nainštalovanú fotovoltiku. Podmienkou však je, aby boli zákazníkmi Greenlogy.
Služba je rozšírením virtuálnej batérie a je bez mesačného poplatku. „GreenShare nie je len o zdieľaní prebytočnej energie, ale aj o zdieľaní starostlivosti o našu planétu a komunitu,“ vysvetľuje zakladateľ spoločnosti Greenlogy Peter Kalman.
Za rozšírenú službu virtuálnej batérie platia darcovia poplatok vo forme kWh za jednotlivú transakciu – darca platí len za skutočné darované kWh.
V rámci fakturácie má potom zníženú výšku spotreby o súčet darovaných kWh, teda má nižšie náklady na elektrickú energiu.
Ako to funguje:
Celý proces je automatizovaný a funguje online prostredníctvom zákazníckeho portálu alebo mobilnej aplikácie. To urýchľuje a zjednodušuje zdieľanie energie.
Darca má zároveň možnosť rozhodnúť sa, koľko kWh energie chce presunúť na iné odberné miesto – to umožňuje prispôsobiť darovanie svojim potrebám. Pozri si viac o službe →
- V mobilnej aplikácii sa pridá služba GreenShare.
- Pridá sa nový prijímateľ.
- Príjemca dostane e-mail s pozvánkou.
- Keď pozvánku príjemca potvrdí, môže sa začať darovanie energie.
Viac si pozri vo videu:
Elektrinu vymieňajú za kredity
V najbližších rokoch je pravdepodobné, že väčšinu áut so spaľovacími motormi nahradia elektromobily. Tento vývoj sleduje aj Greenlogy a téme sa už dlhšie venuje. „Pre elektromobil je kľúčové, akú elektrinu používate na jeho nabíjanie. Či sú to klasické fosílne zdroje alebo obnoviteľné zdroje energie,“ vysvetlil Kalman.
„V Greenlogy máme túto otázku vyriešenú. K elektromobilu patrí výhradne zelená elektrina, ideálne od slovenských výrobcov, len takto je reťazec uzavretý a dáva environmentálny zmysel,“ dodal.
V Greenlogy sa tak spojili s najväčším poskytovateľom služieb nabíjania elektrických vozidiel v strednej a východnej Európe, spoločnosťou GreenWay a vytvorili produkt GreenCar.
Funguje tak, že zákazník si môže uloženú prebytočnú elektrinu premeniť na kredity na nabíjanie elektromobilu v sieti GreenWay.
Ako to funguje
V prvom rade je potrebné sa zaregistrovať do aplikácie a aktivovať si službu. Greenlogy pri aktivácii služby ponúka aj uvítací bonus vo výške 25 eur.
Ak má zákazník dosť naakumulovaných kWh vo virtuálnej batérii, klikne na Generovať poukážky, následne si pridá koľko poukážok a v akých hodnotách chce premeniť. Pozri si viac o službe →
Vygenerovanú poukážku s kódom dostane e-mailom a SMS správou spolu s informáciou o dátume exspirácie.
Jednoduchšia zmena dodávateľa
ÚRSO od 1. júla zaviedol päť nových vyhlášok, jednou z nich je aj od 1.8.2024 zmena v rámci zmluvnej dokumentácie – platnosti zmlúv sa menia na dobu neurčitú a výpovedná doba je 2 mesiace.
Domácnosti a malé podniky, ktoré doposiaľ mohli meniť dodávateľa len raz ročne, budú môcť tak urobiť kedykoľvek počas roka. Nové pravidlá tiež zaväzujú dodávateľov energií zverejňovať cenníky na neregulovanom trhu.
Tieto zmeny prichádzajú aj vďaka novelizáciám zákonov, ktoré poslanci schválili na podnet ÚRSO. Cieľom je zvýšiť flexibilitu a transparentnosť na energetickom trhu.
„Zelená energia“ alebo greenwashing
Mnohí sa snažia byť ekologickí aj bez fotovoltiky či solárnych panelov a priplácajú si za tzv. zelenú elektrinu. Aj Greenlogy potvrdilo, že technicky nie je možné mať v zásuvke zelenšiu elektrinu ako zvyšok odberateľov.
Elektrinu na Slovensku vyrábajú jadrové elektrárne a v rámci obnoviteľných zdrojov, v najväčšej miere, vodné elektrárne. Čo však môžeme urobiť, je zvyšovať dopyt po zelenej elektrine a tým zvyšovať záujem investovať do výstavby obnoviteľných zdrojov.
Podľa nariadenia Európskej komisie by sme do roku 2030 mali zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku o približne 20 % – z aktuálnych 23 % na 42,5 %. Pokiaľ sa uspokojíme s aktuálnym energetickým mixom Slovenska, môžeme očakávať penalizácie za našu nečinnosť.
Ako domácnosť môžete investovať do fotovoltiky, ktorou si vyrobíte vlastnú zelenú energiu. Tá neznižuje len dopad na životné prostredie, ale preukázateľne šetrí aj peniaze.
V Greenlogy sú presvedčení, že budúcnosťou Slovenska je čistá energia vyrobená v nízkoemisných výrobných zdrojoch za použitia obnoviteľných surovín.