Slovenská firma stavia domy z netradičného materiálu. Postavené sú ultra rýchlo a za lacno

  • Keď sa povie „stavba domu“, väčšina ľudí si predstaví dom z tehál či z dreva
  • Len málokomu však napadne dom z ocele
mojdomcek oslo
mojdomcek.com
  • Keď sa povie „stavba domu“, väčšina ľudí si predstaví dom z tehál či z dreva
  • Len málokomu však napadne dom z ocele

Slováci majú radi všetko, čo je „tradičné“, a inak to nie je ani pri domoch. Klasickými materiálmi na ich stavbu sú u nás tehla, prípadne drevo, zatiaľ čo voči iným, vo svete už bežne využívaným materiálom, bývame často skeptickí.

Inak tomu nie je ani pri domoch, ktoré sú z ocele – napriek akýmkoľvek prvotným pochybnostiam však majú obrovské množstvo výhod, ktoré sú jednoducho nesporné. Viac nám o tom povedali aj slovenskí úspešní výrobcovia modulových domov práve z ocele. 

Moderné i energeticky úsporné

Pri neustále rastúcich cenách energií oceníš pri oceľových modulových domoch aj to, že tvoje náklady na energiu sa zrazia na minimum.

„Naše stavby rodinných domov sú nízkoenergetické až pasívne, podľa inštalácie rekuperácie a vykurovania. Pri domoch do 120 metrov štvorcových s inštalovaným tepelným čerpadlom vzduch-voda sú kompletné náklady na prevádzku domu aj so svietením, varením, vykurovaním a prípravou teplej úžitkovej vody do 80 EUR/mesiac,“ prezrádza nám CEO spoločnosti Môjdomček

Čo ťa nadchne podobne ako úspora energií, je ale celkový vizuál domčekov. Tie sú tak na Slovensku unikátom nielen vďaka použitému materiálu, ale aj vďaka celkovému dizajnu.

„Na každom z našich dizajnov sme pracovali naozaj dlho a za každým modelom sú týždne či mesiace rokovaní s architektmi či so statikmi. Dbali sme na to, aby boli výsledné návrhy vizuálne atraktívne a aby sme nimi dokázali, že aj na menšej zastavanej ploche sa dá bývať skutočne luxusne,“ dodáva CEO Môjdomček.

mojdomcek
zdroj: Archív Môjdomček

Náklady na údržbu oceľového domu takmer neexistujú

Mnoho ľudí pri kúpe nového domu zaujíma predovšetkým cena. Je to jedno z prvoradých kritérií, kedy sa človek rozhoduje, ktorý typ domu si nechá postaviť. Oceľové domy tu víťazia nielen kvôli svojej cene, ale aj vďaka minimálnym nákladom na akúkoľvek ďalšiu údržbu.

Ďalšou výhodou je, že oceľ sa zaraďuje k materiálom, ktoré sú vysoko odolné aj za extrémnych okolností. To znamená, že opravy alebo údržbu si vyžadujú len málokedy. Náklady na údržbu oceľového domu preto takmer neexistujú.

Ak je dom z tenkostennej oceľovej konštrukcie postavený správne, dokáže vydržať nápor vetra až do rýchlosti 270 km za hodinu, a to bez poškodenia vonkajšej časti budovy alebo základne.

mojdomcek
zdroj: Archív Môjdomček

Bývanie bez škodcov a plesní

Zaujímavosťou je, že pre väčšinu zvierat je oceľ neobývateľná. Vďaka tomu oceľový dom poskytuje dostatočnú ochranu pred domácimi škodcami, s ktorými sa obyvatelia rodinných domov bežne stretávajú. Odolná je taktiež aj voči plesni.

Okrem toho je potrebné spomenúť aj fakt, že tieto stavby sú šetrné aj k životnému prostrediu. Oceľový plášť je vyrobený zo 100 % recyklovaných materiálov, takže je bez nebezpečných látok a je ekologicky šetrný.

mojdomcek oslo
zdroj: mojdomcek.com

Bývať môžeš rýchlo a lacno

Výhodou modulových domov Môjdomček je aj čas, za aký sú postavené. Ako pre Startitup uviedol CEO spoločnosti: „V prípade, že nám počasie skutočne praje, ktorýkoľvek z našich modulových domčekov dokážeme postaviť do cca 8 týždňov. V prípade náročnejších požiadaviek klienta alebo nepriaznivého počasie sa môže doba natiahnuť na cca 10 týždňov, čo je však stále neporovnateľne krátka doba v porovnaní s inými typmi stavieb.“

Najžiadanejším modelom spoločnosti je vraj model Oslo, ktorý sa štandardom vymyká nielen svojím pútavým dizajnom, ale aj tým, že jeho súčasťou je loft využiteľný ako spálňa. 

mojdomcek oslo
zdroj: mojdomcek.com

Cena týchto zaujímavých modulových domčekov sa začína na sume 48 900 eur. Ako ale CEO spoločnosti dodáva: „Dostávame veľa dopytov aj s otázkou, či sme lacnejší ako tá alebo tamtá firma. Vždy odpoviem, že nie sme lacnejší. Ale zároveň poviem aj prečo. Stavby, ktoré robíme, sú nízkoenergetické až pasívne. Pri týchto typoch stavieb sa musia používať materiály, ktoré budú počas celej životnosti domu spĺňať všetky zaťaženia, na ktoré sú navrhnuté, a je jedno, či je to strešná krytina, fasáda, okná, systém vetrania alebo vykurovania či hlavne kvalitné okná. Toto všetko je pri cenotvorbe stavby veľmi dôležité.“

Určite však ide o mimoriadne zaujímavý koncept, ktorý je stále oveľa výhodnejší, ako stavba klasického murovaného domu – nehovoriac o benefitoch, ktoré ti môže takýto dizajnový a štýlový domček ponúknuť. 

Zdroj: Môjdomček

Najnovšie videá

Trendové videá