Slovenská firma testuje smrtiacu zbraň. Vylepšená verzia známej húfnice vystraší každého nepriateľa

  • Začali testy slovenskej húfnice EVA M2 6×6 155 mm, predtým známej ako BIA
  • Výrobca sľubuje pôsobivú palebnú silu a vysokú mobilitu
Eva
KONŠTRUKTA-Defence
  • Začali testy slovenskej húfnice EVA M2 6×6 155 mm, predtým známej ako BIA
  • Výrobca sľubuje pôsobivú palebnú silu a vysokú mobilitu

Slovenská zbrojárska firma KONŠTRUKTA – Defence spustila testy húfnice EVA M2 6×6 155 mm. Samohybná húfnica síce vychádza z konštrukcie Zuzany 2, no vyznačuje sa zvýšenou mobilitou.

Zbrojárska firma na svojej webovej stránke uvádza, že húfnica absolvovala testy mobility vrátane tých, ktoré sa týkajú prechodu cez zákopy.

„Úspešne absolvovala aj prvé nestrelecké skúšky na kolmý stupeň, zákop a stúpavosť,“ uvádza zbrojárska firma.

Okrem toho prebehli aj strelecké skúšky, ktoré otestovali pevnosť a stabilitu objektu.

Podľa fotografií však vidieť, že EVA M2 6×6 155 mm predtým bola vyvíjaná ako projekt s menom BIA. Dôvod náhlej zmeny mena nie je známy, no môže súvisieť s faktom, že húfnica sa vyvíjala ešte počas minulej vlády.

Výrobca opisuje húfnicu ako ľahšiu verziu húfnice Zuzany 2. Nachádza sa na podvozku Tatry, pričom pohon je 6×6. Podvozok má zabezpečiť výbornú mobilitu a prechod aj cez náročný terén.

KONŠTRUKTA – Defence tiež sľubuje pokročilé elektronické vybavenie, diagnostiku a automatizáciu, ktoré zefektívňujú operácie nakladania a streľby.

Presnú paľbu má zabezpečiť inerciálne navigačné zariadenie, pričom disponuje aj navigáciou GPS.

EVA-6×6-0002_brzdenie-1
zdroj: KONŠTRUKTA-Defence

Húfnica je kompatibilná s muníciou z akejkoľvek 155 mm štandardnej munície NATO.

Stroj môže niesť až dvadsať striel, pričom húfnica disponuje automatickým systémom nabíjania. Automatické nabíjanie výrazne šetrí čas a znižuje požiadavky na počet osôb v posádke. Posádku môžu tvoriť traja až šiesti vojaci.

Húfnica EVA M2 6×6 je schopná dosiahnuť rýchlosť až 90 kilometrov za hodinu na diaľniciach a cestách. V teréne je schopná sa pohybovať rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu. Stroj pritom dokáže prekonať až 600 kilometrov.

V závislosti od typu munície môže útočiť na ciele vzdialené až 50 kilometrov.

Systém sa vyznačuje schopnosťou vypáliť viacero projektilov súčasne, čo v kombinácii s rýchlou prípravou na streľbu a vysokou presnosťou z neho robí silnú zbraň, ktorá obstojí aj na modernom bojisku.

Ľahšia ako Zuzana 2

Výhodou má byť aj menej obrnená kabína vodiča, ktorá výrazne znižuje celkovú hmotnosť vozidla oproti Zuzane 2. Práve vďaka tomu má byť zabezpečená vyššia mobilita. Vysoká mobilita sa ukázala ako veľmi efektívna vo vojne na Ukrajine. Kyjevské sily vďaka samohybným húfniciam ako CAESAR či Zuzana 2 zaujmú pozíciu, vystrelia salvy a následne sa rýchlo presunú, čím minimalizujú riziko spätnej paľby.

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky v minulosti oznámilo, že by chcelo pre slovenskú armádu zaobstarať húfnice BIA.

Rezort sa chystá na jeseň intenzívne zaoberať akvizíciou húfnic BIA. Podľa predbežných odhadov rezortu by malo ísť o nákup 16 kusov tejto vojenskej techniky. Túto informáciu oznámil minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) počas stretnutia s novinármi.

Kaliňák zdôraznil potrebu dokončiť obstarávanie húfnic Zuzana 2, pričom vyzdvihol ich menšie rozmery ako výhodu. Zároveň upozornil, že súčasné húfnice Zuzana sa blížia ku koncu svojej prevádzkovej životnosti.

„Ponúkame niekoľko produktov na zahraničných trhoch, ktoré nemáme zavedené v našej vlastnej armáde,“ vysvetlil Kaliňák. Dodal, že zaradenie húfnic BIA do výzbroje by bolo prínosom pre slovenské ozbrojené sily.

V súvislosti s húfnicami BIA, ktoré produkuje štátna spoločnosť KONŠTRUKTA – Defence, minister informoval o prebiehajúcich rokovaniach o ich predaji s Malajziou a Brazíliou.

Na záver stretnutia Kaliňák uviedol, že ministerstvo zatiaľ nedostalo oficiálnu ponuku na bojové vrtuľníky Viper od americkej strany, a preto ju nemohlo posúdiť.

Zdroje: KONŠTRUKTA-Defence, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá