Slovenská firma vyvinula svetové ekologické riešenie pre domácnosti, ktoré ušetrí milióny

  • Od začiatku roka sa novostavby na Slovensku musia dostať do energetickej triedy A0, čo je skoro nemožné
  • Firma Energia Real vyvinula riešenie, ktoré nielenže pomôže splniť normu, ale šetrí aj náklady a radikálne znižuje produkciu CO2 pri zabezpečení tepla pre budovy
  • Využitie odpadovej vody a vzduchu pomáha bytovým domom ušetriť až 75 % nákladov na teplo
ilustrak_energia rela
Unsplash/Douglas Sanchez a Energia Real
  • Od začiatku roka sa novostavby na Slovensku musia dostať do energetickej triedy A0, čo je skoro nemožné
  • Firma Energia Real vyvinula riešenie, ktoré nielenže pomôže splniť normu, ale šetrí aj náklady a radikálne znižuje produkciu CO2 pri zabezpečení tepla pre budovy
  • Využitie odpadovej vody a vzduchu pomáha bytovým domom ušetriť až 75 % nákladov na teplo

Teplo v bytoch a domoch sa v súčasnosti nevyužíva tak, ako by sa mohlo. Preto si firma Energia Real povedala, že využije všetko vyrobené teplo a navrhla jedinečné riešenie, ktoré sa môže v blízkej budúcnosti stať automatickou súčasťou každej novostavby, či ekologickým vylepšením všetkých existujúcich budov.

Problémom sú centrálne zdroje tepla

Hlavným problémom, pre ktorý riešenie od Energie Real vzniklo, bola závislosť istého bytového domu v Košiciach od centrálneho zdroja tepla. Od roku 2014 vstúpila do platnosti novela zákona o tepelnej energetike, prostredníctvom ktorej sa bytové domy nemôžu odpojiť od centrálnych zdrojov bez ich súhlasu. 

Na jednej strane je to dobré riešenie, pretože výskumy ukazujú, že domy s vlastnou kotolňou a inými zariadeniami na výrobu tepla vylučujú do ovzdušia oveľa viac znečisťujúcich látok, ako viaceré bytové domy napojené na jeden centrálny zdroj.

Na druhej strane je však toto nariadenie obmedzujúce pre tých, ktorí by radi implementovali ekologickejšie riešenia a hlavne chceli ušetriť aj náklady. 

Systém od Enegia Real je alternatívou, vďaka ktorej sa aj staršie bytové domy môžu zaradiť medzi tie energeticky najefektívnejšie. Oproti iným vo veľkom promovaným službám na trhu patrí toto riešenie k tým, ktoré pomáhajú prírode naozaj, nielen naoko.

Všetko je založené na zastavení úniku tepla

Príprava a distribúcia teplej vody sa môže udiať aj v samotnom bytovom dome, nielen v teplárni. Aktívna rekuperácia od Energia Real funguje na princípe zachytenia a zúžitkovania všetkého tepla z vody a vzduchu, ktoré z bytového domu uniká, na prípravu ďalšieho tepla na vykurovanie. Takýmto spôsobom je možné získať úsporu až 75 % nákladov na teplo oproti využívaniu len centrálneho zdroja.

zdroj: Energia Real – Spotreba tepla a elektriny v bytovom dome s technológiou ERcuper - úspora vyznačená zelenou farbou.

V bytovom dome exituje veľa zdrojov tepla, ako napríklad odpadová voda z vane, práčky, umývačky či teplý vzduch zo stúpačiek, ventilátorov alebo digestorov, ktoré len miznú do kanalizácie alebo do ovzdušia. Technológia ERcuper tak dokáže bytovke dodať 100 % teplej vody a kúrenia len využitím týchto zdrojov. 

„Náš systém zachytáva odpadovú vodu a vzduch, odoberie z nich teplo a použije ich na to, aby pripravil ďalšiu teplú vodu,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ Energie Real Zdeno Miko.

Kým bežný meter kubický teplej vody z teplárne stojí približne 13 eur, so systémom ERcuper sa táto cena zníži o viac ako polovicu, len na 5 eur.

zdroj: Energia Real – Kde sa stráca teplo z bytového domu.

Navyše, technológia nešetrí len náklady obyvateľov bytoviek, ale je priateľská aj k životnému prostrediu – využitím ERcuper dochádza aj k úspore produkcie CO2 na úrovni 96 %.

Unikátnosť a užitočnosť riešenia uznala už v roku 2019 aj porota súťaže o Cenu ministra hospodárstva Inovatívny čin roka  – systém ERcuper získal prvé miesto v kategórii Technologická inovácia.

V súčasnosti je riešenie výhodné, najmä pre bytové domy s ročnou spotrebou teplej vody nad 2000 metrov kubických s napojením na centrálne vykurovanie a pre rôzne administratívne budovy či obchody, hotely, plavárne, internáty a pod. Technológiu však firma stále vylepšuje, takže čoskoro by mohla byť návratnosť investície reálna aj pre menšie bytové domy, či dokonca rodinné domy.

„Pri výkyvoch počasia, ktoré sa budú len zhoršovať, bude potreba chladu a tepla ešte vyššia. Našou snahou je zabezpečiť sebestačnosť budov, aby vedeli aj v plnej miere, a to z vlastných zdrojov, zabezpečiť teplo na prípravu teplej vody a pre systém vykurovania,“ hovorí Miko.

Po novinke od Energia Real začínajú siahať aj tí najväčší slovenskí developeri

Firma si predstavenie svojej technológie načasovala naozaj dobre. Tento rok totiž vstúpila do platnosti norma, podľa ktorej je podmienkou kolaudácie stavieb splnenie energetickej triedy A0.

„To znamená, že stavba musí mať úplne minimálnu spotrebu tepla. Toto sa už nedá dosiahnuť štandardným zateplením objektu či inštaláciou kondenzačného kotla. Nám sa v Košiciach podarilo dosiahnuť A0 aj na klasickom starom paneláku s výrazne nižšou investíciou a vyššími úsporami, ako pri obyčajnom zatepľovaní budov. To sa nedarí ani developerom pri novostavbách,“ vysvetľuje Ján Šmelík, projektant Energia Real.

zdroj: Energia Real – Schéma zariadenia ERcuper.

V súčasnosti sa pre dosiahnutie čo najlepšej energetickej triedy investuje do veľmi hrubého zateplenia budov, ktoré tvorí veľa zbytočného nerozložiteľného stavebného odpadu. Ten následne končí na skládkach či v prírode. 

V projektoch sa často navrhujú aj individuálne rekuperačné jednotky, ktoré sa inštalujú do každého bytu. Ich nevýhodou je ich náročnosť na servis a hlavne ich cena, ktorá sa hýbe v tisíckach eur za každú jednotku. S prihliadnutím na počet miestností môže projekt neefektívne predražiť aj o státisíce eur.

Developeri preto hľadajú nové riešenia a práve ERcuper ich zaujal. „Prepočtami sa ukázalo, že naše riešenie vie byť investične násobne výhodnejšie ako akékoľvek iné snahy a opatrenia na dosiahnutie energetickej triedy A0. Developerom dokáže ERcuper pri veľkých projektoch ušetriť milióny eur,“ vysvetľuje Ján Šmelík.

Firma dúfa, že v budúcnosti by mohlo byť ich riešenie štandardom v každej novej budove či obytnej štvrti na Slovensku. „Veríme, že Slovensko je vhodné prostredie na to, aby sa tu presadili inovácie a najmä také, ktoré dávajú nielen environmentálny, ale aj ekonomický zmysel,“ dodáva Zdeno Miko.

Najnovšie videá

Trendové videá