Slovenská inšpekcia varuje: Tieto cestovné kancelárie ťa pripravia o peniaze. Toto si vždy overuj (ZOZNAM)
- Inšpekcia zverejnila zoznam podvodných cestoviek
- Ich počet neustále rastie
- Inšpekcia zverejnila zoznam podvodných cestoviek
- Ich počet neustále rastie
Riziko podvodných internetových stránok, ktoré sa tvária ako cestovné kancelárie, narastá, upozorňuje Slovenská obchodná inšpekcia (SOI). Tieto webové stránky často predstierajú dôveryhodnosť zneužívaním známych značiek alebo falošnými certifikátmi, no v prípade finančných problémov neposkytujú žiadnu záruku ochrany.
„Ide o subjekty, ktoré nemajú v predmete podnikania prevádzkovanie cestovnej kancelárie alebo zneužívajú obchodné meno renomovaných cestovných kancelárií, alebo obchodné meno a IČO neexistuje, nemajú zabezpečenú ochranu pre prípad úpadku alebo poskytujú nepravdivé informácie o ochrane pre prípad úpadku – na stránke je vyobrazený falošný certifikát,“ upozorňuje SOI.
Zoznam falošných cestoviek
SOI nedávno pridala do zoznamu falošných cestoviek webové stránky ako oddychuj.sk, hotelbeds.sk, travelsk.sk, travelgo.sk, kamideme.sk, dovolenka25.sk a letnezajazdy.sk. Tieto stránky sú súčasťou rastúcej siete podvodov, ktoré lákajú ľudí na výhodné ponuky.
Hoci majú domény koncovku .sk a používajú slovenský jazyk, nejde o legitímne slovenské cestovné kancelárie ani agentúry. Ich vzhľad môže byť presvedčivý, no neponúkajú žiadne skutočné služby. Zákazníci, ktorí sa nechajú zlákať, často prichádzajú o veľké peniaze.
Podvodníci tieto stránky vytvárajú rýchlo a účinne. V krátkom čase dokážu presvedčiť množstvo ľudí, aby im zverili svoje úspory. Tieto portály vyvolávajú dojem, že sú spoľahlivé, no v skutočnosti ide o premyslený podvod.
Toto si vždy overuj
SOI radí spotrebiteľom, aby boli obozretní pri výbere dovolenky. Neodporúča sa hneď reagovať na ponuky, ktoré vyzerajú až príliš lacno. Skôr než uzavrieš zmluvu, dôkladne si over predajcu.
Vyhľadaj si informácie vo verejných registroch a over si, či cestovná kancelária má všetky potrebné registrácie.
„V prvom rade musí byť predávajúci na stránke riadne identifikovaný a na základe uvedených údajov by si mal každý spotrebiteľ zistiť, či je predávajúci zapísaný vo verejných registroch Slovenskej republiky (obchodný register https://www.orsr.sk/ alebo živnostenský register https://www.zrsr.sk/index), či má v predmete podnikania prevádzkovanie cestovnej kancelárie alebo cestovnej agentúry,“ ozrejmila inšpekcia.
Pomôže ti iba polícia
Aj nákupy zájazdov cez sociálne siete, najmä prostredníctvom Facebooku, môžu byť veľmi rizikové, varuje SOI. Na týchto stránkach často nie je zrejmé, kto predáva, čo vytvára priestor pre podvody. Spotrebitelia by si mali dávať pozor na ponuky, ktoré vyžadujú platbu vopred bez poskytnutia všetkých potrebných informácií a bez riadnej zmluvy o zájazde.
„Je samozrejmosťou, že aj etablované cestovné kancelárie prezentujú zájazdy na sociálnych sieťach, ide však o formu reklamy ich produktov, pričom poskytujú informácie o svojich kamenných alebo internetových obchodoch, v ktorých môžu spotrebitelia uzatvoriť zmluvu,“ informuje SOI.
Spotrebitelia majú možnosť overiť si spoľahlivosť cestovnej kancelárie priamo na oficiálnej stránke SOI. Tento zoznam obsahuje všetky cestovné kancelárie so sídlom na Slovensku, ktoré spĺňajú zákonom stanovené kritériá. Ak niekto potrebuje skontrolovať, či konkrétna kancelária spĺňa tieto požiadavky, práve tam nájde potrebné informácie.
SOI však pripomína, že v prípade podvodu nemôže vymáhať stratené peniaze. Ak spotrebiteľ narazí na problém a príde o peniaze pre podvod, mal by tento čin čo najskôr nahlásiť polícii, ktorá má právomoc riešiť takéto prípady.
Podvody v minulosti
Ako sme ťa iba nedávno upozornili, aj kancelária Exit Travel Club v Dunajskej Strede zatvorila a minimálne sto sklamaných klientov podviedla.
„Zaplatili sme zálohu, potom sme v decembri vyplatili celú sumu, 10 ľudí v celkovej hodnote 30-tisíc eur,“ uviedol klient Exit Travel Clubu pre portál Noviny.sk.
Do Mexika sa ani nedostali. Tri dni pred plánovaným odletom ich majiteľ zavolal do kancelárie. „Že ubytovanie máme zabezpečené, ale si musíme nanovo kúpiť letenky. Čo sme, našťastie, nespravili, lebo vyšlo najavo, že ani ubytovanie nebolo,“ uviedla jedna z poškodených klientov.
Letenky, ktoré im prišli na e-mail, boli iba rezerváciou. „A neboli vyplatené cestovnou kanceláriou, pričom my sme celú sumu vyplatili. Oni vystavili normálne, že falošné všetko, čísla aj mená, to je podvod,“ pokračovala ďalej rozhorčená klientka.
Majiteľ cestovky tvrdil, že problém vznikol mimo ich firmy. Sľúbil, že peniaze vráti do 6. februára. Do dnešného dňa však nič neposlal.
„Povedal to, že kto udá na políciu, tak žiadne, ani cent nebude vidieť z toho, čo mal zaplatené,“ pokračovala klientka ďalej.
Majiteľ cestovky tvrdí, že situáciu rieši a všetci dostanú svoje peniaze naspäť. Firma vraj ide do konkurzu. Exekútor, ktorého oslovili klienti, však prišiel na niečo zaujímavé.
„Nevie vraj od nich nič zhabať, pretože vo februári sa všetkého hmotného majetku zbavili darovaním,“ uviedla klientka. S celým prípadom preto išli na políciu.
Zdroje: soi.sk, Archív SIU, Noviny.sk