Slovenská kuchyňa získala nečakaný úspech v TOP rebríčku. Reprezentovalo nás „kontroverzné“ jedlo
- Svetové kuchyne sú plné rôznorodých chutí, vôní či tradícií
- Rozličné kúty sveta ponúkajú jedinečné jedlá
- Svetové kuchyne sú plné rôznorodých chutí, vôní či tradícií
- Rozličné kúty sveta ponúkajú jedinečné jedlá
Svetové kuchyne sú plné rôznorodých chutí, vôní či tradícií, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Rozličné kúty sveta ponúkajú jedinečné jedlá, v ktorých sa odráža história, kultúra, ale aj geografické podmienky. Môže ísť o exotické koreniny z Indie, lahodné morské plody z Japonska alebo delikátne talianske cestoviny.
Cestovanie po svete nám poskytuje príležitosť ochutnávať a spoznávať nové chute, ktoré nás môžu príjemne, ale aj v niektorých prípadoch nepríjemne prekvapiť. Portál tasteatlas.com uverejnil prestížny rebríček 100 najlepších kuchýň na svete. Na poprednom mieste sa objavilo aj naše Slovensko.
Spoznávanie kuchýň nás okrem chuťovej stránky obohacuje aj o tú kultúrnu. Je to skvelý spôsob, ako objaviť nové potraviny, techniky a zvyky.
Najlepšie kuchyne sveta
Top 20 najlepších svetových kuchýň podľa portálu tasteatlas.com:
- 1. Talianska kuchyňa
- 2. Japonská kuchyňa
- 3. Grécka kuchyňa
- 4. Portugalská kuchyňa
- 5. Čínska kuchyňa
- 6. Indonézska kuchyňa
- 7. Mexická kuchyňa
- 8. Francúzska kuchyňa
- 9. Španielska kuchyňa
- 10. Peruánska kuchyňa
- 11. Indická kuchyňa
- 12. Brazílska kuchyňa
- 13. Poľská kuchyňa
- 14. Argentínska kuchyňa
- 15. Turecká kuchyňa
- 16. Americká kuchyňa
- 17. Thajská kuchyňa
- 18. Kórejská kuchyňa
- 19. Chorvátska kuchyňa
- 20. Srbská kuchyňa
Na 42. mieste sa umiestnila naša slovenská kuchyňa. Česi sa umiestnili o niečo lepšie, a to na 35. mieste.
Portál tasteatlas.com vo svojom druhom rebríčku zaradil medzi najlepšie jedlá talianskej kuchyne pizzu. Príbeh vzniku tohto jedla siaha až k starým Rimanom a Grékom, ktorí piekli niečo ako placky. Polievali ich olivovým olejom a ochucovali rôznymi koreninami.
Pizza, ktorú poznáme dnes, pochádza z Talianska. V Neapole sa stala populárnou v 18. storočí. Pravdepodobne ju konzumovali roľníci a išlo o lacné, vyvážené jedlo. Moderná pizza sa formovala práve z placiek, ktoré boli ochutené bravčovou masťou, soľou a cesnakom. Počiatok paradajkovej omáčky na pizzi nie je známy. Existuje však veľa teórií.
Zaujímavosťou je aj to, že klasická pizza Margherita má farebnú škálu ako talianska vlajka. Zelená bazalka, svetlé cesto a červený základ.
Medzi top 10 talianskych jedál, okrem známej pizze, patria krémové rizoto, tagliatelle s bolonskou omáčkou, cestoviny carbonara, ravioli, gnocchi, tiramisu, neapolská pizza, bruschetta, nugát.
Japonsko si vyslúžilo druhú priečku vďaka sushi a polievke ramen. Grécka kuchyňa obsadila 3. pozíciu. Špecifické pre túto národnosť sú gyros, souvlaki a musaka.
Tradičná slovenská kuchyňa
Slovenská kuchyňa sa umiestnila v prvej päťdesiatke, konkrétne na 42. mieste. Portál ako najpopulárnejšie jedlo Slovákov, samozrejme, uviedol bryndzové halušky. Informuje, že sú navyše typické pre liptovský región.
Kontroverzné halušky pozostávajú z troch hlavných ingrediencií, a to zemiaky, múka a bryndza. Podáva sa ešte opražená slanina.
Medzi ďalšie tradičné jedlá zaradil guláš, kapustnicu, šišky, koláče, zemiakové placky, vianočku, laskonky, lokše, makovník, parené buchty, skalický trdelník a mnoho ďalších jedál.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: tasteatlas.com