Slovenská „Marťanka“ vystúpi na Kilimandžáro. Výnimočná expedícia povedie až na Mount Everest

  • Slovenská vedkyňa začne prvú expedíciu už 31. augusta
  • Expedíciu by mala ukončiť o necelé štyri roky na Mount Evereste
vpravo najvyšší vrch afriky kilimandžáro, vľavo slovenská vedkyňa michaela musilová
Instagram/astro_michaela Pexels/Sergey Pesterev
  • Slovenská vedkyňa začne prvú expedíciu už 31. augusta
  • Expedíciu by mala ukončiť o necelé štyri roky na Mount Evereste

Slovenská vedkyňa, marsonautka a astrobiologička Michaela Musilová o tri týždne začne svoj celosvetový projekt Koruna Zeme. Výstupom na najvyšší vrch Afriky Kilimandžáro začne takmer štvorročný projekt, ktorého cieľom je postupne vystúpiť na najvyšší vrch každého kontinentu.

Pri tejto príležitosti sa s ňou môžu spojiť jej fanúšikovia na instagramovom polnočnom livestreame, ktorý plánuje dnes, zo 6. na 7. augusta.

Ako sme spomínali v našom článku, ako astrobiologička sa venuje organizmom žijúcim v extrémnych podmienkach, ako ľadovce či lávové jaskyne. Na Slovensku je podpredsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity a hosťujúcou profesorkou na FEI STU.

Celosvetový unikát

Projekt sa považuje za celosvetový unikát, keďže na daných vrcholoch sa podobné výskumné a vzdelávacie aktivity ešte nikdy nevykonávali. Prvá expedícia sa začne už 31. augusta.

Hlavným cieľom projektu je skúmať mikroorganizmy žijúce v extrémnych podmienkach. Musilová predpokladá, že dané mikroorganizmy sú natoľko odolné, že by sa pokojne mohli porovnávať s mikroorganizmami, ktoré by sa teoreticky mohli nachádzať na Marse.

michaela musilová pozýva svojich fanúšikov na svoj instagramový polnočný livestream
zdroj: Instagram/astro_michaela

Korunu Zeme môžeme považovať aj za obdobu pokračovania jej výskumu v oblasti astrobiológie, na ktorom dlhoročne spolupracuje s NASA.

„Okrem extrémofilov budem na Kilimandžáre skúmať aj mieru zamorenia mikroplastami. Globálne otepľovanie je už takou extrémnou súčasťou našich životov, že podľa môjho názoru každý z nás by mal svojím dielom prispieť k snahám o záchranu planéty,“ hovorí Musilová.

Pokiaľ sa všetko podarí, o necelé štyri roky by mala projekt ukončiť expedíciou na Mount Everest.

Zapojenie mladých

Počas expedície bude astrobiologička testovať spolu s jej tímom aj rôzne technológie a produkty, ktoré sa spájajú s jej výskumom. Veľká časť projektu sa zameriava na vzdelávacie a popularizačné aktivity.

O výskume chcú informovať širokú verejnosť a zapojiť do neho mladých ľudí. K expedíciám budú napríklad zaradené aj študentské vedecko-technické projekty navrhnuté mladými ľuďmi z rôznych končín sveta.

„Je pre mňa veľmi dôležité rozprávať o svojom výskume a aktivitách čo najširšiemu okruhu ľudí. Verím, že čím viac poznatkov si budeme zdieľať, tým viac mladých a talentovaných študentov budeme zapájať do celosvetových projektov,“ vraví astrobiologička.

misia na mars
zdroj: Pexels/Pixabay

Jej cieľom je, aby vzbudila u mladých ľudí záujem o prírodu a vedu. Verí, že ich môže inšpirovať k tomu, aby si išli za svojimi snami.

„Cez moje aktivity spojené s popularizáciou som taktiež zistila, že Slováci a Slovenky sú nesmierne šikovní a aj vo veľmi mladom veku dokážu vymyslieť vedecké projekty, ktoré dokážu prispieť medzinárodným vedeckým tímom. Premietanie filmu širokej verejnosti by mohlo mať tým pádom ešte väčší dosah na ľudí všetkých vekov na Slovensku,“ dodáva.

Žena z Marsu

Musilová naďalej spolupracuje s NASA. Verí, že jedného dňa bude v posádke, ktorá poletí na Mars.

Posledné štyri roky pôsobila ako riaditeľka výskumnej stanice simulovaných misií na Mars a Mesiac na Havaji. Jej prácou bolo veliť viac ako 30 simulovaným misiám, celkovo ich realizovala viac ako 40.

Fanúšikovia si dokonca môžu prečítať knihu o jej živote a práci, ktorá nesie názov Žena z Marsu.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Startitup, Michaela Musilová

Najnovšie videá

Trendové videá