Slovenská nemocnica hlási akútny nedostatok lôžok. Lekári čelia enormnému návalu infikovaných pacientov

  • Nemocnici sa už minuli lôžka pre pacientov s vážnym infekčným ochorením
  • Počet infikovaných stále stúpa
nemocnica
Ilustračné foto archív Startitup
  • Nemocnici sa už minuli lôžka pre pacientov s vážnym infekčným ochorením
  • Počet infikovaných stále stúpa

V Prešovskej fakultnej nemocnici momentálne riešia vážny problém s nedostatkom lôžok. Pacienti so žltačkou zaplnili nemocnicu. Kapacita lôžok dosiahla maximum, aj keď pridali približne dvadsať lôžok z dermatovenerológie, informuje denník Korzár.

„Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana od vlaňajšej jesene eviduje zvýšený počet pacientov hospitalizovaných v súvislosti s výskytom hepatitídy typu A. Aktuálne je na infekčnom oddelení hospitalizovaných 55 pacientov s touto diagnózou, teda kapacita oddelenia je absolútne naplnená,“ uviedla pre denník hovorkyňa prešovskej fakultnej nemocnice Martina Pavliková.

Nemocnica požiadala Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove o pomoc, aby ďalšie zdravotnícke zariadenia v kraji pomohli riešiť túto vážnu situáciu. „Len tak je možné túto kritickú epidemiologickú situáciu zvládnuť,“ doplnila Pavliková.

Nemocnica sa bojí, že počet pacientov s týmto vírusovým ochorením bude stúpať.

Najviac nakazených je v týchto okresoch

V okrese Prešov je teraz sedem aktívnych ohnísk vírusovej hepatitídy typu A a zaznamenali päťdesiat prípadov. V okrese Sabinov majú viac prípadov (58) v dvoch ohniskách – Jarovnice a Pečovská Nová Ves.

Okresy Humenné (11), Bardejov (154) a Michalovce (85) tiež hlásia infikovaných. V samotnom Prešove je málo pacientov, väčšina pochádza z osady Podsadek v okrese Stará Ľubovňa.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni potvrdzuje, že žltačka je tam veľký problém. V piatok nahlásili dve nové ochorenia na hepatitídu typu A, čo zvýšilo počet na vyše 150 prípadov a v okrese je sedem aktívnych ohnísk, uvádza aktuálna správa Úradu verejného zdravotníctva.

Nastavené hygienické štandardy

Podľa odborníkov je na zníženie šírenia hepatitídy typu A rozhodujúce dodržiavanie povinného očkovania u určených jednotlivcov a uplatňovanie protiepidemických opatrení v postihnutých oblastiach.

„Ide o ochorenie, ktoré sa medzi ľuďmi šíri veľmi ľahko úzkym kontaktom, ale napríklad aj dotykom kontaminovaného predmetu a môže sa ňou nakaziť ktokoľvek. VHA tak veľmi jednoducho dokáže vyvolať epidémie, ktoré môžu trvať dlho, keďže inkubačná doba môže dosiahnuť až 50 dní,“ uviedla na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZSR) doktorka Tatiana Červeňová, hlavný hygienik SR.

Červeňová apeluje ďalej na ľudí, aby v oblastiach výskytu VHA dodržiavali nastavené hygienické štandardy.

umývanie rúk mydlo
zdroj: Unsplash / Towfiqu barbhuiya

Ako chcú predísť ďalšiemu nárastu prípadov?

Regionálne úrady spojili sily s obecnými a mestskými úradmi, zdravotníckymi zariadeniami a odborníkmi na infekčné choroby. Významným partnerom v tomto úsilí je aj iniciatíva Zdravé regióny.

Hygienici pozorne monitorujú situáciu a koordinujú svoje kroky s relevantnými inštitúciami. Ich cieľom je nielen stabilizovať súčasnú epidemickú situáciu, ale aj predísť ďalšiemu nárastu prípadov VHA. Implementované opatrenia sú navrhnuté tak, aby efektívne riešili tento závažný zdravotný problém.

Úrady vyzývajú občanov k ostražitosti a dodržiavaniu preventívnych opatrení. Spoločným úsilím a zodpovedným prístupom môžeme prispieť k úspešnému zvládnutiu tejto zdravotnej výzvy.

Rodiny obdržali rozhodnutia

Aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Michalovciach eviduje v Sobranciach 30 prípadov vírusovej hepatitídy typu A (VHA). Ohniskom je Michalovská ulica, kde sa choroba šíri medzi deťmi vo veku jedného až deviatich rokov. Ako pre TASR uviedla regionálna hygienička Janka Stašková, predpokladajú ďalší nárast prípadov.

„Ochorenie si vyžiadalo 12 hospitalizácií, v ostatných prípadoch bol ľahký klinický priebeh ochorenia,“ uviedla Stašková. Prípady sa vyskytli v 13 rodinách s nízkym hygienickým štandardom.

RÚVZ pri riešení epidemiologickej situácie spolupracuje so samosprávou, Okresným úradom Sobrance, lekármi, komunitnými centrami aj políciou.

„Do rodín bolo vydaných 135 rozhodnutí s opatrením podrobiť sa očkovaniu a dôsledne dodržiavať protiepidemické opatrenia,“ doplnila hygienička.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Korzár, uvzsr.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá