Slovenská nemocnica je jediná v Európe: Pacientov pomáha diagnostikovať umelá inteligencia
- Prístroj spustili do prevádzky v týchto dňoch
- Vrchná sestra si RTG prístroj nevie vynachváliť
- Prístroj spustili do prevádzky v týchto dňoch
- Vrchná sestra si RTG prístroj nevie vynachváliť
Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove dostala úplne nový RTG prístroj s umelou inteligenciou. Je jediný svojho druhu v Európe. Nedostala ho však „za pekný úsmev“. Nemocnicu takýto prístroj stál až 426-tisíc eur, informuje denník Nový čas.
RTG prístroj Deginium 656 HD bol navrhnutý tak, aby vytváral vysokokvalitné snímky na prvý záber.
Prístroj spustili do prevádzky v týchto dňoch. Podľa riaditeľa nemocnice Ľubomíra Šarníka ide o jediný prístroj s takýmto softvérovým vybavením v regióne strednej a východnej Európy. Financovaný bol zo štátneho rozpočtu, uviedla agentúra TASR.
„Je navrhnutý tak, aby pomáhal rádiologickým technikom vytvárať konzistentne vysokokvalitné obrázky na prvý záber. Technológia 3D kamery a inteligentná automatická analýza pomáha pri vyberaní správnych nastavení vzhľadom na habitus pacienta, ako aj správnej vyšetrovacej techniky,“ priblížil riaditeľ nemocnice.
Inteligentné riešenie, ktoré je podľa neho založené na umelej inteligencii, je navrhnuté tak, aby sa znížil počet nepodarených snímok, minimalizovala radiačná záťaž pre pacienta, optimalizovalo celé vyšetrenie a zamedzilo sa snímkovaniu v prípade pohybu pacienta. „Významne to zvýši radiačnú bezpečnosť najmä pri vyšetrovaní detí, ako aj nespolupracujúcich pacientov,“ dodal Šarník.
Vrchná sestra nad umelou inteligenciou žasne
„Výhodou je umelá inteligencia. Zvolíme pozíciu pacienta a prístroj sám zvolí správne dáta podľa jeho objemnosti. Takisto dokáže skrátiť čas vyšetrenia. Po zvolení pozície sa vykonáva pohyb RTG lampy so stolom alebo s vertigrafom, čo doteraz nebolo možné. Zároveň systém zaznamenáva, či sa pacient pohol, a prispôsobí tomu zhotovenie snímky,“ povedala pre denník Nový čas vrchná sestra RTG oddelenia Erika Lengeňová.
Prístroj má okrem iného ďalšiu výhodnú funkciu, a to, že čiastočne dokáže nahradiť CT vyšetrenie práve tým, že urobí niekoľko snímok za sebou a následne ich pospája.
„Najväčší problém bol presvedčiť spoločnosť General Electric, že prvý prístroj tohto druhu v Európe by mal ísť do takej malej krajiny. Našťastie sa to podarilo,“ povedal denníku Bohdal, konateľ spoločnosti, ktorá prístroj do nemocnice doviezla.
Komárno má nové postele
Nemocnica Agel Komárno pokračuje v tomto roku v pláne obnovy zariadenia na lôžkových oddeleniach. Cieľom obnovy je zlepšenie úrovne poskytovanej zdravotnej starostlivosti, povedal riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška. Obstaranie celkovo 56 nových polohovateľných postelí si vyžiadalo investíciu vyše 80 000 eur.
Na oddelení dlhodobo chorých pribudlo 26 nových postelí. Aktuálne je celé oddelenie vybavené modernými, elektrickými, polohovateľnými lôžkami s ovládaním pre personál aj pacienta. Dôležitou súčasťou sú antidekubitné matrace.
K posteliam patrí aj doplnkové vybavenie, ako je hrazda pre pacientov, držiaky fliaš, infúzne stojany. Obnovu lôžok kompletne dokončili aj na chirurgickom oddelení, kde v uplynulých dňoch inštalovali posledných osem postelí.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Nový Čas, TASR