Slovenská pochúťka „hviezdi“ medzi najlepšími syrmi Európy. Hravo predbehla známe talianske tituly
- Slovenský syr sa zaradil medzi prvú päťdesiatku najlepších syrov Európy
- Na prvých priečkach ako vždy excelujú Taliani
- Slovenský syr sa zaradil medzi prvú päťdesiatku najlepších syrov Európy
- Na prvých priečkach ako vždy excelujú Taliani
Slovenská kulinárska tradícia si opäť vyslúžila celosvetové uznanie, keď sa kultový syr oštiepok dostal na zoznam Taste Atlas 100 najlepších syrov v Európe.
Oštiepok, ktorý je oslavovaný pre svoj jedinečný chuťový profil a stáročia trvajúce remeselné umenie, si vydobyl svoje miesto medzi najvýznamnejšími syrmi kontinentu a prezentuje bohaté dedičstvo Slovenska v oblasti gastronómie.
Pre svoj osobitý tvar a pozoruhodnú chuť je na miestnej úrovni už dlho cenený a jeho zaradenie do tohto prestížneho zoznamu znamená významnú pochvalu pre slovenské mliekarenské remeslo.
Táto pocta podčiarkuje nielen výnimočnú kvalitu syra, ale zároveň zdôrazňuje rastúce postavenie Slovenska na medzinárodnej kulinárskej scéne.
Ako o oštiepku píše zoznam?
Slovenský oštiepok sa na zozname ocitol na úctyhodnom 37. mieste. Ako milovaná slovenská pochúťka stelesňuje pri svojej výrobe stáročné tradície. Tento polotvrdý syr, starostlivo vyrobený z polotučného ovčieho, kravského mlieka alebo ich zmesi, sa vyznačuje pozoruhodnou rozmanitosťou chutí. Jeho charakteristický vzhľad pripomína vajce alebo šišku a vyznačuje sa zlatohnedým, údeným povrchom, ktorý pokrýva krémovo žltý vnútrajšok.
Tento syr, ktorý sa vyrába buď priemyselnými metódami v mliekarňach, alebo tradičnými technikami na salašoch v horských oblastiach, vystihuje podstatu slovenského dedičstva.
Portál Dobrúchuť.sk píše, že táto pochúťka sa pôvodne vyrábala lámaním čerstvého sladkého syra, prechádza dôkladným procesom. Najprv sa vtlačí do ručne vyrezávanej drevenej formy a nechá sa odpočívať. Neskôr sa syr vyklopí z formy a ponorí sa do slanej vody, aby doň prenikla soľ. Nakoniec prechádza jemným sušením.
Počas ponorenia do slanej vody sa objaví charakteristická chuť oštiepku. Na povrchu syra sa nachádzajú ihličkovité „tŕne“, ktoré sa získavajú zatlačením do formy. Táto jedinečná vlastnosť charakterizuje oštiepok a prispieva k jeho nezameniteľnej príťažlivosti.
Jeho pevná štruktúra odhaľuje pri krájaní drobné trhlinky, ktoré sú vizuálnym zážitkom. Chuťová cesta slovenského oštiepka je symfóniou jemných tónov – chutí s náznakom slanosti, štipkou kyslosti a jedinečnou dymovosťou.
Tento syr, ktorý si najlepšie vychutnáš spolu so suchými bielymi vínami alebo doplnený osviežujúcimi tónmi piva, je svedectvom bohatého kulinárskeho dedičstva Slovenska a pozýva všetkých, aby si vychutnali jeho vynikajúcu chuť a kultúrny význam, píše portál Tasteatlas.
Aké syry sa ocitli v TOP 3?
Parmezán: Taliansky Parmigiano Reggiano je považovaný za jeden z najlepších syrov na svete a je vyrobený z kvalitného surového mlieka. Jeho špecifická zrnitá štruktúra a rozmanité chute, vrátane orieškového a pikantného odtieňa, sa vyvíjajú počas zrenia syra. Tento slávny syr má pôvod v stredoveku, keď mnísi obnovili močariská v Pádskej nížine a vytvorili tento obľúbený syr, ktorý je pomenovaný po meste Parma.
Parmigiano Reggiano je symbolom remeselného spracovania a historického významu. Tento ocenený syr prekonáva hranice času a kultúry a jeho bohatý príbeh láka znalcov, aby si vychutnali jedinečnú chuť zlatého dedičstva, píše portál.
Graviera Naxou: Ďalší na zozname je grécky syr Graviera Naxou. Tento syr sa vyrába z kravského mlieka alebo zo zmesi ovčieho a kozieho mlieka. Graviera Naxou má tenkú kôru a svetložltý vnútorný priestor so štruktúrou a jemnou perforáciou. Syr je tvrdý, má osviežujúcu chuť a jemnú vôňu. Jeho jedinečný charakter je ovplyvnený mliekom z chovaných plemien z ostrova Naxos, ktoré sa pasú na miestnych bylinkách a rastlinách.
Graviera Naxou nielen uspokojuje chuťové poháriky, ale je aj nositeľom kultúry a dedičstva ostrova. Tento syr je svedectvom bohatej poľnohospodárskej histórie ostrovov Kyklady a umenia výroby kvalitných syrov. Je to spojenie tradičných techník a chutí aj snaženia zachovať osvedčené postupy.
Burrata: Burrata je remeselný syr pôvodom z južného Talianska, konkrétne z regiónu Puglia. Tento jedinečný syr sa vyrába ručne z kravského mlieka, syridla a smotany. Za vynálezcu Burraty je považovaný Lorenzo Bianchino Chieppa, ktorý vytvoril škrupinu z natiahnutých nitiek mozzarelly a naplnil ju krémovou dobrotou spolu s kúskami mozzarelly.
Burrata je známa svojou krémovou chuťou, arómou čerstvého mlieka a jemnou textúrou. Je odporúčané ju konzumovať do 24 hodín od výroby. Syr sa najlepšie podáva samostatne so soľou, korením a olivovým olejom. Tento syr je jedinečným symbolom talianskej gastronómie a remeselného umenia, ktorý si získal slávu medzi milovníkmi jedla na celom svete.
Zdroje: Tasteatlas, Dobrúchuť.sk