Slovenská polícia ide razantne kontrolovať jednu vec u vodičov: Častý priestupok ti úplne vyčistí peňaženku

  • Štát už nad neplatným poistením neprižmúri oči
  • Pokuty sa budú zvyšovať
Pokuty za neplatné poistenie sa predražia
TASR/ Veronika Mihaliková
  • Štát už nad neplatným poistením neprižmúri oči
  • Pokuty sa budú zvyšovať

Ak sa ti niekedy stalo, že ti skončila poistka na aute a ty si si povedal, že to vyriešiš trochu neskôr, po novom sa ti to už skutočne neoplatí. Štát sa rozhodol klepnúť po prstoch nezodpovedným vodičom, ktorí nemajú všetky „papiere“ pokope. 

Nepoistené vozidlá na slovenských cestách podľa štátu predstavujú veľký problém. Okrem toho, že majú negatívny vplyv pre bezpečnosť na cestách, nepríjemnosti predstavujú aj pre štátny rozpočet.

Ministerstvo vnútra SR sa na túto situáciu rozhodlo reagovať vytvorením expertnej skupiny. Jej úlohou je riešiť neplatičov povinného zmluvného poistenia (PZP).

Pokuty sa predražia

Súčasný systém udeľovania pokút za neplatné PZP je neefektívny. Tvrdí to generálny riaditeľ sekcie verejnej správy ministerstva vnútra Jaroslav Kmeť, podľa ktorého sankcie dostáva len zlomok vodičov, ktorí by mali byť pokutovaní.

„Cieľom expertnej skupiny je pracovať na legislatívnych, technických a procesných zmenách v rámci PZP a implementovať ich do praxe. Naším cieľom nie je primárne trestať, ale hľadať spôsoby, ako neplatičov motivovať. Neplatenie poistného, teda nedodržiavanie zákona, však nebudeme viac tolerovať,“ cituje Kmeťa portál TOPSPEED.

Problém nepoistených vozidiel má širšie dôsledky než len finančné. V prípade nehody spôsobenej nepoisteným vozidlom sa škoda hradí z Poistného garančného fondu Slovenskej kancelárie poisťovateľov, čo predstavuje značnú finančnú záťaž pre celý systém poistenia.

Štát odhaduje, že by mohol získať dodatočné príjmy do rozpočtu v rozmedzí 25 až 100 miliónov eur ročne z pokút za nezaplatené PZP. Sankcie za tento priestupok sa nedávno zvýšili a v súčasnosti sa pohybujú od 50 do 5 000 eur.

Zmeny treba hlásiť poisťovni

Zmeny, ako napríklad nová adresa či telefónne číslo, by mali klienti hlásiť svojej poisťovni. Viaceré z nich môžu mať vplyv na samotnú výšku poistného a zároveň môžu znemožňovať pracovníkom poisťovne skontaktovať sa so zákazníkmi, uviedla ČSOB Poisťovňa.

„V prípade povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia je adresa trvalého pobytu cenotvorným parametrom. Preto sa po ich zmene môže upraviť výška poistného. A to aj smerom nadol,“ priblížila poisťovňa.

Tá ďalej apeluje na vykonanie potrebnej zmeny aj na technickom preukaze k vozidlu. Klienti by mali taktiež uviesť korešpondenčnú adresu v prípade, že je iná ako adresa trvalého bydliska.

Zákazníci by mali poskytnúť aktuálne telefónne číslo a e-mailový kontakt, aby ich mohla poisťovňa v prípade potreby kontaktovať. Rovnako by mali nahlásiť odhlásenie auta z evidencie vozidiel, ak k nemu dôjde. Dochádza totiž k prípadom, keď je vozidlo odhlásené z evidencie vozidiel na dopravnom inšpektoráte, ale v poisťovni je poistná zmluva stále aktívna a dokonca je poistné uhradené.

Potrebné je ohlásiť aj zmenu držiteľa vozidla. V prípade, ak je auto evidované na právnickú osobu a prepíše sa na fyzickú osobu, prípadne naopak, podľa poistných podmienok poistenie zaniká.

„Ak ste si dodatočne auto vylepšili dizajnovými fóliami, dokúpili nosič na bicykle alebo dizajnové disky, dajte poisťovni vedieť aj o tom. Cena týchto vylepšení síce zvýši o niečo výšku poistného, ale v prípade ich poškodenia alebo zničenia budú kryté z havarijného poistenia,“ doplnila ČSOB Poisťovňa.

Zdroje: TOPSPEED, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá