Slovenská polícia: Nie vždy pomáhať a chrániť, občas zmlátiť a zapierať. Policajná brutalita je s nami od vzniku republiky
- Prípady policajnej brutality sa na Slovensku objavili už viackrát
- V minulosti sme si za ňu vyslúžili kritiku aj od Amnesty International aj OSN
- Naša polícia má medzi Slovákmi dlhodobo veľmi nízku dôveryhodnosť a nemôžu za to len veľké kauzy
- Prípady policajnej brutality sa na Slovensku objavili už viackrát
- V minulosti sme si za ňu vyslúžili kritiku aj od Amnesty International aj OSN
- Naša polícia má medzi Slovákmi dlhodobo veľmi nízku dôveryhodnosť a nemôžu za to len veľké kauzy
Pomáhať a chrániť. To je heslo nášho policajného zboru, ktoré však nie vždy ilustruje skutočnosť. Policajný zbor má medzi verejnosťou dlhodobo veľmi nízku dôveryhodnosť.
Jej zvýšenie sľuboval súčasný policajný prezident Peter Kovařík, ale aj jeho predchodca Milan Lučanský.
Zatiaľ čo celoeurópsky priemer je 72 percent, u nás mužom v uniformách verí len 45 percent ľudí. Tieto údaje pochádzajú z Eurobarometra 2018. Ide o najnovšie dáta, ktoré sú dostupné. Analyzoval ich aj denník Pravda.
Polícia na svojom PR v posledných rokoch intenzívne pracuje. Komunikuje s verejnosťou prostredníctvom sociálnych sietí, snaží sa postovať vážne kauzy, ale aj vtipné momenty. Imidž jej však kazia prípady podobné tomu v Starej Turej.
Muž bez domova a traja policajti
Na troch videách je vidieť, ako na zemi leží neznámy muž, zjavne pod vplyvom alkoholu. Policajt naňho stúpil, kopal do jeho vecí a hrubo s ním zaobchádzal.
Ďalší dvaja muži zákona sa na celý incident len prizerali.
K incidentu sa vyjadril aj prezident Policajného zboru SR. Vo všeobecnosti odsúdil akékoľvek neadekvátne správanie zo strany polície, poukázal však aj na dlhodobé problémy obchodného domu v Starej Turej s ľuďmi bez domova.
Bezdomovec sa mal policajtom vyhrážať smrťou. „Podľa informácií, ktoré mám, sa zásah policajta skutočne javí ako neprimeraný. Pri riešení vzniknutej situácie osoba, ktorá sa dopúšťala protiprávneho konania, opakovane odmietla uposlúchnuť výzvu na opustenie priestoru, bola agresívna, vyhrážala sa policajtovi zabitím jeho rodiny,“ uvádza sa v stanovisku.
Taktiež dodáva, že všetko bude predmetom vyšetrovania Úradu inšpekčnej služby MV SR.
Polícia má, samozrejme, za určitých okolností možnosť použiť donucovacie prostriedky. Musia sa však držať v medziach zákona.
Postup z videa kritizovalo aj združenie Proti prúdu, informoval Denník N:. „Práca polície je náročná. Sme však presvedčení, že nesmú zneužiť svoju moc a majú byť trénovaní v schopnostiach zvládnuť náročné situácie vrátane dôstojných zásahov voči ľuďom bez domova, ktorí napríklad trpia duševným ochorením,“ píše Proti prúdu. „Chceme vyjadriť vďaku všetkým policajtom, ktorí svoju neľahkú prácu robia s úctou a dôstojnosťou voči všetkým ľuďom.“
Toto zďaleka nebol prvý incident slovenského policajného zboru. Našu krajinu v minulosti kritizovala OSN aj Amnesty International, najmä za policajnú brutalitu voči Rómom.
Zomrel pripútaný o radiátor
Jediný, definitívne v prospech obete uzavretý prípad, je známy ako umučenie Karola Sendreia.
Ten v roku 2001 zomrel priamo na policajnej stanici. Incident sa začal v Magnezitovciach na dvore Andreja Hudáka po tom, ako tam prišiel Sendrei starší, aby si vyjasnil predchádzajúci zákrok starostovho syna, vtedajšieho policajta, na jeho syna Petra. O celom prípade informovala Pravda.
Neskôr mali k jeho domu prísť aj traja Sendreiovi synovia. Boli agresívni, preto domáci privolali policajtov. Tí ich, okrem jedného, ktorý ušiel, za pomoci starostu a jeho syna spacifikovali. Potom ich previezli do Jelšavy, kde ich bili a kopali do nich. V bitke pokračovali aj v Revúcej, kde sa k nim pridali ďalší policajti. Zranenia utrpeli aj synovia Sendreia Peter a nevlastný syn obete.
Karol Sendrei utrpel také vážne zranenia, ktoré ho stáli život. Zomrel pripútaný o radiátor na policajnej stanici po mučení, ktoré trvalo viac ako 10 hodín, informovalo aj SME.
Na tele mal početné podliatiny, niekoľko zlomenín rebier, odtrhnutý žlčník, poškodenú lebečnú dutinu a mnohé iné zranenia. Policajti, ktorí sa na hroznom čine zúčastnili, dostali trest v dolnej hranici trestnej sadzby. Ani po rozsudku nemali pocit, že by prekročili svoje právomoci.
Obete skončili pred súdom
O niečo zamotanejší je prípad razie z Moldavy nad Bodvou. Ten sa obrátil práve proti Rómom, ktorí pred siedmimi rokmi tvrdili, že ich polícia zbila. Zo strany polície nie je dodnes potrestaní nikto, pred súdom však stoja tí, ktorí ukázali na policajnú brutalitu. Prípadom sa dlhodobo zaoberá aj Denník N. Troch Rómov z policajnej razie v Moldave čerstvo oslobodili, píše Pravda.
Celý prípad opísalo päť mužov a jedna žena. V júni 2013 v osade v Moldave nad Bodvou prebehla „Akcia 100“. Tá bola označená ako „represívno-pátracia“. Do osady podvečer na autách prišlo približne 60 policajtov, vrátane kukláčov.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Policajná brutalita a slovenská politika? Častokrát prepletená až príliš
- Rómovia na Slovensku často ťahajú za kratší koniec
- Niekedy nestačí ani video ako dôkaz
- Nielen Slovensko, aj v USA majú podobný problém
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom