Slovenská pomoc Ukrajine v pomere so štátnym HDP. Sme vo svetovej top desiatke pred Českom
- Slovensko podporuje Ukrajinu od začiatku ruskej invázie
- Naša pomoc susedom predstavuje 0,19 percenta štátneho HDP
- Umiestnili sme sa tak v top 10
- Slovensko podporuje Ukrajinu od začiatku ruskej invázie
- Naša pomoc susedom predstavuje 0,19 percenta štátneho HDP
- Umiestnili sme sa tak v top 10
Slovensko zaujalo jasný postoj k vojne na Ukrajine hneď od jej začiatku. Ruskú inváziu odsúdilo a stalo sa jedným z hlavných podporovateľov brániacej sa Ukrajiny.
Naša vláda ponúkla ukrajinskej armáde pomoc napríklad vo forme opravovania ich poškodenej či zastaralej techniky. Taktiež si môžeme pripomenúť darovanie protivzdušného systému S-300, ktoré medzi Slovákmi rozhodne rozdúchalo vášne.
Na Ukrajinu sme však poslali aj ďalšiu rôznu techniku a vojenský materiál v hodnote miliónov eur. Patria medzi ne po novom aj húfnice Zuzana 2 či 30 obrnených transportérov.
Slovensko však za tieto dary dostáva náhrady od svojich spojencov v NATO a je odhodlané Ukrajine pomôcť zvíťaziť, ako uviedol bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
„Ak Rusi prestanú ničiť Ukrajinu, viesť vojnu a bojovať na území nášho suseda, bude koniec vojny. Ak prestane bojovať Ukrajina, bude to koniec Ukrajiny. A Slovensko bude mať úplne iného suseda,“ podotkol Korčok a dodal, že táto možnosť nie je slovenským záujmom.
Slovensko medzi top 10 pomocníkmi Ukrajiny
Dotácie a pomoc Ukrajincom nás dostali medzi 10 najviac pomáhajúcich štátov v pomere so štátnym hrubým domácim produktom HDP. Ako uvádza Visegrád 24 na Twitteri, v tomto rebríčku obsadzujeme ôsmu priečku.
Celkové záväzky týkajúce sa bilaterálnej pomoci Ukrajine študoval portál Statista a pozrel sa na ne ako na percentuálny pomer s HDP darcu v období od 24. januára do 3. augusta 2022.
Medzi 5 „najštedrejšími darcami“ nájdeš aj tri pobaltské štáty, ktoré boli kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu. Prvé miesto obsadzuje Estónsko, ktorého dary predstavujú 0,83 percenta štátneho HDP. Nasleduje Lotyšsko s 0,8 percenta, Poľsko s 0,49 percenta, Nórsko s 0,36 percenta a najlepšiu päťku uzatvára tretí pobaltský štát Litva s 0,32 percenta.
V druhej päťke sa nachádza aj Slovensko, no predchádzajú ho ešte Veľká Británia s 0,24 percenta a Spojené štáty americké s 0,22 percenta.
Pomoc, ktorú Slovenská republika poskytla Ukrajine, predstavuje 0,19 percenta štátneho HDP. Na deviatej priečke sa umiestnila Kanada a najlepšiu desiatku uzatvára Česko. Pomoc oboch krajín dosahuje tak isto 0,19 percenta.
https://twitter.com/visegrad24/status/1563711874935521285
Kontroverzia so slovenskými MiG-29
Začiatkom augusta sa po mnohých predchádzajúcich formách pomoci Ukrajine objavili aj informácie o tom, že sme našim východným susedom poslali stíhačky MiG-29. Táto správa však vyvolala zmätok a následne všetko vyvrátil minister obrany Jaroslav Naď.
„Naše stíhacie lietadlá Mig-29 nie sú na Ukrajine. Ide o nepravdivú info. Sú stále na Sliači. Do konca augusta budú chrániť nás vzdušný priestor, 27. augusta ich uvidíte na SIAF-e, kde sa aj oficiálne rozlúčia. Rokujeme s našimi spojencami a partnermi, čo ďalej s nimi. Žiadne rozhodnutie nateraz nebolo urobené. Keď sa to zmení, budeme vás informovať,“ reagoval vtedy Naď na sociálnej sieti.
Minister taktiež podotkol, že Slovensko pravidelne komunikuje s ukrajinskou stranou. Ide podľa neho o intenzívny dialóg, ktorý štátni predstavitelia vedú takým spôsobom, aby bola slovenská pomoc pre Ukrajinu čo najefektívnejšia, najadresnejšia a v konečnom dôsledku život zachraňujúca.
„Pretože to je naším primárnym cieľom – prispieť k záchrane čo najväčšieho počtu životov a pomôcť našim ukrajinským priateľom zastaviť toto bezdôvodné a bezbrehé krviprelievanie,“ podotkol Naď.
Aktuálne však situácia vyzerá inak. Ako uvádza agentúra Reuters, Slovensko už podpísalo dohodu, podľa ktorej budú susedia z Česka a Poľska strážiť jeho oblohu.
Slovensko sa so svojimi stíhačkami MiG-29 už rozlúčilo na SIAF-e a potenciálne ich tak uvoľnilo práve pre Ukrajinu. Nič síce nie je oficiálne, no ako povedal minister obrany, ide o existujúcu možnosť.
„Môžem potvrdiť, že táto možnosť na stole je, ale keď to bude dohodnuté, tak potom o tom budeme informovať,“ povedal k otázke poslania našich MIG-ov na Ukrajinu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: archív SIU, Twitter, Statista, Reuters