Slovenská pražiareň obstála v svetovej konkurencii. Teraz oslavuje 12 rokov na scéne
- Každý rok prinesú viac ako 40 nových výberových káv od drobných farmárov, ktoré tvoria top 5 % svetovej produkcie kávy
- Za uplynulých 12 rokov sa pražiarni COFFEEIN podarilo vytvoriť skutočne skalnú komunitu kávičkárov
- Každý rok prinesú viac ako 40 nových výberových káv od drobných farmárov, ktoré tvoria top 5 % svetovej produkcie kávy
- Za uplynulých 12 rokov sa pražiarni COFFEEIN podarilo vytvoriť skutočne skalnú komunitu kávičkárov
Značka COFFEEIN vznikla v roku 2011 ako eshop s talianskou kávou. V káve sa jej tím neustále vzdelával a získaval skúsenosti, až kým v roku 2015 otvorili vlastnú pražiareň kávy v Šahách. Dnes je COFFEEIN moderná pražiareň výberovej kávy. Ich káva dokonca získala v prestížnej medzinárodnej súťaži Great Taste Awards štyri zlaté hviezdy za tri svoje výberové kávy.
Tím pražiarne tvrdí, že ich poslaním je šíriť výberovú kávu na Slovensku, pričom chcú v ľuďoch prebudiť rovnakú vášeň pre kávu, akú majú aj oni.
„Chceme ukázať celé spektrum rôznorodých chutí, vôní a spracovaní, ktoré výberová káva ukrýva a o ktorých ste možno ani nemali poňatia. Veríme, že nadšenie z našej práce budete cítiť v každom dúšku kávy COFFEEIN.“
Viac nám o tajomstvách ukrytých za dúškami dobrej kávy prezradil Peter Szabó – hlavný kávičkár značky. Jeho hlavnou úlohou je vyberať kávy do portfólia. Ročne ochutná stovky vzoriek káv a tie najlepšie, ktoré nájde, putujú do ich e-shopu.
- Odborník na kávu prezradil, aký je optimálny spôsob prípravy kávy
- Aké trendy a inovácie vidí v súčasnom svete kávy a či stoja za pozornosť
- Povedal aj o tom, ako vyzerá jeho rituál pri pití kávy a prečo je dôležitý
Vaša pražiareň Coffeein oslavuje už 12 rokov na trhu. Ako vaša cesta k svetu kávy začala a čo vás inšpirovalo k založeniu pražiarne?
Na začiatok musím povedať, že kávu som nepil asi do svojej dvadsiatky. Raz som skúšal 3v1 a myslel som si, že to je káva. To mi nechutilo, tak som ju na dlhé roky zavrhol. Ku káve som sa dostal ako 21-ročný. Som vyučený masér a so svojou priateľkou sme prevádzkovali masážny salón.
Keď sme obaja asi na 2 týždne ochoreli, takmer sme sa dostali na ulicu kvôli výpadku príjmu. Vtedy som si povedal, že potrebujeme mať nejaký pasívny príjem. Začal som sa obzerať po zaujímavých komoditách. Čaj, čokoláda, no nakoniec som si vybral kávu, pretože som o nej niekde čítal, že je po rope druhá najpredávanejšia komodita. Takže na začiatku to vôbec nebola láska, ale skôr svadba z rozumu.
Na samom začiatku v roku 2011 som kúpil paletu talianskej kávy a založil si e-shop. Veľmi rýchlo mi ale docvaklo, že to, čo robím, nemá žiadnu pridanú hodnotu a káva, ktorú predávam, je anonymná.
Nevedel som o nej nič. Teda kto ju pražil, kedy ju pražil, aká to je zmes a podobne. Preto som si kúpil malú polkilovú pražičku a začal experimentovať s pražením. Tu začala moja cesta kávy ako pražiara.
Do rúk sa mi dostávali kvalitné výberové kávy od drobných farmárov a ja som začínal čoraz viac chápať súvislosti. V prvom rade som pochopil, že zrno (káva) je veľmi živý produkt a jeho čerstvosť je veľmi dôležitá. Čerstvosť zberov a aj čerstvosť praženia.
Potom som pochopil aj to, že kávu niekto pestuje, neobjaví sa len tak v európskych prístavoch. A práve toto je vyšší cieľ, ktorý naša pražiareň zastupuje. Snažíme sa podporovať farmárov a nakupovať od priamo nich kávy, teda formou direct-trade. A nielen to. To oni sú hlavnými hrdinami kávových príbehov, preto ich príbehy rozprávame na našom blogu o káve, ale aj etiketách či na e-shope.
Náš slogan je „v každom balíčku kávy sa ukrýva príbeh“ a presne príbehy farmárov sa snažíme rozprávať našim zákazníkom. Myslím si, že šálka kávy chutí lepšie, ak viete, od koho ju pijete.
Aké sú vaše základné princípy a hodnoty, ktoré sa premietajú do vášho podnikania a výberu káv?
Ako som už vyššie spomenul, tak je to podpora farmárov. Nepodporujeme ich len nákupom kávy, ale snažíme sa k tomu pridať vždy niečo navyše. Napríklad sme nakúpili etiópskym farmárom náradie na spracovanie kávovníkov, alebo sme prispeli na postavenie spracovateľskej stanice v Ugande.
Extra za kávu platíme aj farmárovi Muhlisovi z pohoria Argopuro, ktorého sme navštívili tento rok. Až 40 % ziskov z predaja kávy dáva na miestnu školu a podporuje tak vzdelanie vo svojej obci. Presne takéto projekty chceme podporovať. Vďaka výberovej káve vieme trochu zlepšovať aj svet okolo nás.
Nezabudni, že teraz si môžeš uplatniť zľavu 12 % na celú objednávku s kódom 12rokovCOFFEEIN. Pre viac info navštív www.coffeein.sk.
Aké je podľa vás dôležité mať odborné znalosti a zručnosti pri príprave kávy? Kde ste čerpali know-how vy?
Praženie kávy je remeslo. Ja aktívne pražím kávu asi 10 rokov a v poslednom roku som dospel do štádia „viem, že nič neviem“. Preto som si povedal, že zainvestujem do svojho vzdelania.
V máji som absolvoval profesionálny akreditovaný kurz praženia kávy od SCA (specialty coffee associacion) a neustále sa vzdelávam v oblasti praženia kávy, ale aj senzoriky. Pretože dobrý pražiar musí byť aj dobrý ochutnávač a na základe toho upravovať štýl praženia na každú kávu zvlášť.
Čo robí pražiareň Coffeein jedinečnou v porovnaní s inými pražiarmi a kaviarňami?
Každá pražiareň kávy je jedinečná. Ako som spomínal vyššie, tak praženie kávy je remeslo a každý pražiar je remeselník, ktorý dáva „do svojej kávy“ svoje skúsenosti. Na káve je super, že si kúpite 1 balíček a relatívne rýchlo ho vypijete, potom kúpite ďalší a ďalší a nemusíte tak zostať pri jedinej pražiarni. Ja sám mám doma kávy asi od 6 rôznych slovenských pražiarní.
Aké sú vaše obľúbené druhy kávy a prečo? Máte nejaký osobitný rituál pri pití kávy?
Momentálne si najviac užívam filtrovanú kávu pripravenú cez V60. Celá príprava je rituál. Nameliem si kávu na ručnom mlynčeku. Privoniam si k jej suchej aróme. Potom ju začnem zalievať a celý čas ju voniam, absorbujem. Následne, keď je hotová, ju prelejem do šálky a voniam, a voniam, až kým nevychladne dostatočne, aby som ju mohol piť.
Pitie kávy je rituál a začína už pri mletí. Káva sa teda konzumuje nielen chuťovými bunkami, ale aj zrakom, čuchom.
Ako sa vyrovnávate s výzvami v oblasti sourcingu kávy a udržateľného pestovania?
Keďže pracujeme s mnohými farmármi priamo, tak sa neriadime podľa cien na burze a podobne, vždy je to WIN-WIN pre obe strany.
Máte nejaké tipy pre domáceho nadšenca, ako si vychutnať kávu na úrovni profesionála?
Na začiatok neodporúčam investovať veľa peňazí do espresso stroja. Najlepšie je kúpiť si ručný mlynček a moka konvičku, alebo V60/aeropress a začať objavovať svet výberovej kávy takouto formou. Ak tomu prepadnete, tak ďalší krok môže byť espresso.
Aké trendy a inovácie vidíte v súčasnom svete kávy?
Toto by bol na celý ďalší článok. Ale najväčšie inovácie teraz robia samotní farmári. Mnohí z nich sú mladí chalani, ktorí podedili farmy po svojich rodičoch, no rozhodli sa k pestovaniu postaviť vlastným štýlom.
Kým dlhodobo platilo to, že farmári robili to, čo sa naučili od rodičov, tak najnovšia generácia je oveľa odvážnejšia. Neboja sa experimentovať s rôznymi fermentáciami kávy alebo maceráciami. Vďaka tomu nám vzniká extrémne veľa nových a zaujímavých chuťových profilov. Pre kávomilca je toto zlatá éra výberovej kávy a už nikdy nebude lepšie.
Aké máte plány pre Coffeein v budúcnosti?
V podstate pokračovať v tom, čo robíme aj doteraz. Ročne navštíviť vždy aspoň jedného farmára, od ktorého nakupujeme kávu, a predstaviť jeho príbeh. Neustále sa vzdelávať v pražení kávy. Neustále sa vzdelávať v senzorike. A piť veľa veľa dobrej kávy.
Máte napríklad nejaké spolupráce alebo workshopy pre kávové komunity?
Workshopy nerobíme, na tie momentálne nemáme vôbec čas. Možno raz.
Čo je pre vás najväčšou odmenou v práci s kávou a ako by ste chceli ovplyvniť kávovú kultúru vo svojom okolí?
Najväčšou odmenou je spokojný zákazník a jeho odozva na našu prácu. Znie to ako klišé, ale naozaj som vždy na ihlách, aké recenzie a ohodnotenie dostanú naše najnovšie kávy od zákazníkov. Seba beriem ako prostredníka.
Mojou úlohou je vybrať to najlepšie čo svet výberovej kávy ponúka. Potom tú kávu najlepšie upražiť, ako sa len dá. A následne ide von. Na každom balíčku kávy Coffeein je mobil a e-mail priamo na mňa, takže za každý balíček, ktorý opustí našu pražiareň, priamo zodpovedám.
Aký je optimálny spôsob prípravy kávy, aby sme dosiahli maximálny chuťový zážitok?
Akákoľvek filtrovaná káva. Už vyššie spomenuté V60/aeropress/kalita, atď.
Aké sú vaše názory na pridávanie príchutí do kávy, napríklad sirupov?
Zlá a prepražená káva potrebuje dochucovadlá. Dobrá nie, ale samozrejme, každý nech pije to, čo mu chutí.
Mnohí veria, že káva pomáha zvýšiť produktivitu a koncentráciu. Čo považujete za najväčšie benefity kávy vy?
Arómu a chuť. Ako pri každej droge, aj pri káve platí, že ju treba konzumovať s rozumom. Osobne nepijem kávu po 14. hodine a odporúčam to každému, kto chodí spať skôr ako o 22. Kofeín je super, ale v rozumnej miere, inak vám dokáže rozbiť spánkový režim.
Koľko káv denne vypijete? Strážite si tento počet?
Rôzne. Nepočítam to na šálky, ale na mg. 1 espresso má asi 30 mg kofeínu. Sú dni, že som na 600 – 900, a sú dni, že idem len na 100 g.
Aký kávovar by ste odporučili bežnému zákazníkovi, ktorý si chce u vás kúpiť zrná, no kávu si pripraviť doma?
Na začiatok filtrovanú kávu a potom až espresso. Pri espresse je minimálny vstup na kvalitné vybavenie od 1 000 eur vyššie. Ak čitatelia chcú, tak nech mi napíšu, a rád poradím s výberom kávovaru aj kávy.