Slovenská veda išla v roku 2020 doslova bomby. Úspechy zaznamenala hneď v niekoľkých oblastiach

  • Vede sa tento rok darilo, paradoxne aj vďaka pandémii
  • Predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík vyzdvihol vznik slovenských PCR testov či vývoj vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
testy
Unsplash/National Cancer Institute | Unsplash/Drew Hays
  • Vede sa tento rok darilo, paradoxne aj vďaka pandémii
  • Predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík vyzdvihol vznik slovenských PCR testov či vývoj vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Vede sa v roku 2020 darilo, paradoxne aj vďaka pandémii. Uviedol to pre agentúru SITA predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík.

Poukázal napríklad na spoluprácu Biomedicínskeho Centra (BMC) SAV s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave a spoločnosťou MultiplexDX, z ktorej vznikli slovenské PCR testy.

Čekanove PCR testy žnú ďalší masívny úspech. Patria nielen medzi najlepšie, ale aj najekologickejšie

Vyzdvihol taktiež kooperáciu Neuroimunologického ústavu spolu s BMC SAV a firmou Axon Neuroscience na vývoji vakcíny proti vírusu COVID-19.

Šajgalík považuje za pozitívny príklad v roku 2020 výskumy súvisiace s pandémiou. Za možný neúspech označil stav, ktorý sám nevníma ako príznačný stav roku 2020, a to, že Slovensko nevie zabrániť úniku tých najlepších do zahraničia.

Šajgalík poznamenal, že úspechy zaznamenali aj v nemedicínskych ústavoch SAV a nie všetky súviseli s pandémiou.

Vyzdvihol napríklad technológiu čistenia podzemných vôd využitím pokročilých elektrooxidačných a membránových procesov, bez tvorby vedľajších produktov, ktorú vyvinul Ústav geotechniky SAV. Ten v tomto roku vykonal úspešné laboratórne testy pod skládkou v bratislavskej Vrakuni.

Poukázal tiež na úspech Parazitologického ústavu SAV, ktorý vyvinul originálnu diferenciálnu diagnostiku pásomnice dlhej a pásomnice obyčajnej, a to pomocou štandardizovaných molekulárnych markerov.

Zároveň podotkol, že Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV vypracoval terminologickú databázu, ktorú rozšíril aj o termíny súvisiace s novým kmeňom koronavírusu. „V snahe nevymedziť túto problematiku príliš úzko, sa táto databáza nazýva ‚Epidemiológia a imunológia‘, zahŕňa aj príbuzné oblasti mikrobiológie, chémie, biochémie, farmakológie, ale aj štatistiky a demografie,“ priblížil.

https://www.startitup.sk/rozhovor-vedator-je-u-nas-najznamejsim-vyvracacom-hoaxov-5g-ziarenie-je-bezpecnejsie-ako-svetlo-zo-ziarovky-hovori/

Predseda SAV v hodnotení súčasného vedenia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR poukázal na to, že v porovnaní s tým bývalým je komunikácia výrazne lepšia.

Za nadštandardné považuje to, že agendu vedy prevzal „kvalifikovaný a zorientovaný štátny tajomník“, vedec Ľudovít Paulis (SaS). Dodal, že Paulis sa živo zaujímal o aktivity SAV už počas prvej vlny pandémie a osobne sa zúčastnil na jednom z prvých zasadnutí Krízového štábu SAV.

Doplnil, že akadémia vied sa bude v budúcom roku pripravovať na svoju transformáciu na verejnú výskumnú inštitúciu. Šajgalík taktiež podotkol, že v tomto procese je práve ministerstvo predkladateľom zákona.

„Aj pre našu skúsenosť so zmarenou transformáciou SAV v roku 2018 sa na tento krok pripravujeme veľmi zodpovedne. Ale vzhľadom na dobrú komunikáciu a súčinnosť ministerstva s orgánmi SAV verím, že tento pre SAV asi najvýznamnejší krok od roku 1989, bude tentoraz úspešný,“ zhodnotil.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá