Slovenská vedkyňa na internete „kreslí vedu“. Antibiotická rezistencia je novou pandémiou, hovorí
- Lucia je molekulárna biologička
- Pomocou obrázkov sa snaží spopularizovať vedu
- Lucia je molekulárna biologička
- Pomocou obrázkov sa snaží spopularizovať vedu
Lucia Ciglar je molekulárna biologička, ktorá sa počas pandémie rozhodla vzdelávať o vede cez sociálne siete. Pomocou zaujímavých obrázkov vysvetľuje rôzne vedecké fenomény „po lopate“ tak, aby im porozumel naozaj každý. Vedu totiž považuje za krásnu a významnú.
Slovenská vedkyňa, ktorá strávila 11 rokov prácou v European Molecular Biology Laboratory (EMBL) v Heidelbergu, na svojom profile „kreslí vedu“. Táto iniciatíva jej napadla počas pandémie, keď sa podľa nej internetom šírilo priveľké množstvo dezinformácií ohľadom vakcíny proti Covidu-19.
„Nemohla som sa len tak nečinne prizerať a v podstate v priamom prenose sledovať, ako sa masovo šírili dezinformácie ohrozujúce zdravie a životy ľudí. Navyše som ich vnímala ako krivdu pre celú vedeckú komunitu a mala som potrebu sa jej zastať. Tieto vakcíny boli historickým úspechom vedy, čo napokon potvrdila aj posledná Nobelova cena za medicínu,“ prezradila nám Lucia.
Potreba „obrániť si“ vedu ju nakoniec zaviedla k naozaj zaujímavej forme osvety. Pre Startitup prezradila, ktoré zaujímavosti zo sveta vedy sú pre ňu najzaujímavejšie, ale aj to, čo je to antibiotická rezistencia a prečo by sme sa očkovania nemali báť.
- Najčastejšie mýty zo sveta vedy
- Ktoré zaujímavosti Luciu najviac fascinujú
- Radí, ako sa vyhnúť dezinformáciám
- Čo prinesie personalizovaná medicína
Ako vznikol nápad „kresliť vedu“?
Vznikol veľmi prirodzene. „Kreslenie“, resp. vizualizácia dát a príprava rôznych obrázkov je bežnou súčasťou práce vedca. Ja som relatívne skoro prišla na to, že práve tento aspekt vedeckej práce ma veľmi baví.
Tak som kresleniu venovala stále viac a viac času, až som sa stala akousi špecialistkou na našom oddelení a spracovávala som nielen svoje dáta, ale aj tie od svojich kolegov.
Postupne sa tento okruh rozširoval. Teraz napríklad dlhodobo spolupracujem aj s vedeckým časopisom a pripravujem obrázky od rôznych vedcov a na rôzne témy. Preto keď som sa rozhodla venovať popularizácii vedy, boli práve infografiky automatickou voľbou.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Aké zaujímavosti zo sveta vedy sú pre teba najviac fascinujúce?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké sú mýty o očkovaní?
- Čo je antibiotická rezistencia?
- Ako vzniká?
- Prečo by sa ľudia mali zaujímať o génovú terapiu?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska