Slovenská vláda pokračuje v kritike Ukrajiny: Kaliňák vyhlásil, že sa bude musieť vzdať územia
- Minister obrany tvrdí, že Ukrajina bude musieť pristúpiť k územným ústupkom
- Kyjev sa pre vyhrážky slovenskej vlády obrátil na európske inštitúcie
- Minister obrany tvrdí, že Ukrajina bude musieť pristúpiť k územným ústupkom
- Kyjev sa pre vyhrážky slovenskej vlády obrátil na európske inštitúcie
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v relácii V politike na TA3 vyjadril svoj názor na budúcnosť Ukrajiny a jej územnú celistvosť. Podľa jeho slov bude musieť Kyjev pristúpiť k územným ústupkom. Zdôraznil, že Slovensko považuje za prioritu okamžité zastavenie bojov a začatie mierových rokovaní medzi bojujúcimi stranami.
„Je pravdepodobné, že si Ukrajina neuvedomuje, že sa nikdy nepresťahuje medzi Nemecko a Švajčiarsko, ale vždy bude mať najväčšiu hranicu s Ruskou federáciou. To, kto je agresor, je tu nepochybné, pretože Rusko prekročilo všetky pravidlá a porušilo medzinárodné právo, ale treba vnímať aj to, čo sa deje aj v iných priestoroch a či máme rovnaký meter aj na ostatné spory,“ povedal.
Vyjadrenia slovenskej vlády proti Ukrajine
Nepriateľské vyjadrenia voči Ukrajine zo strany predstaviteľov vlády Roberta Fica (Smer-SD) naberajú v uplynulých dňoch na intenzite. Kyjev sa v nedeľu (29. 12.) obrátil na európske inštitúcie po vyjadreniach Fica, ktorý pohrozil zastavením dodávok elektriny, ak Ukrajina nepredĺži zmluvu o tranzite ruského plynu. Napísal to web RBK-Ukrajina s odvolaním sa na ministra energetiky Hermana Haluščenka, podľa ktorého by krajiny Európskej únie mali dodržiavať existujúce pravidlá.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval na Ficove vyhrážky obvinením, že slovenský premiér na pokyn Putina otvára druhý energetický front proti Ukrajine. Vo svojom sobotňajšom (28. 12.) prejave k národu uviedol:
„Poveril som našich vládnych činiteľov, aby spoločne s Európskou komisiou, s našimi ďalšími partnermi v Európe, urobili všetko pre zachovanie stability jednotného európskeho energetického systému a pre dodržiavanie európskych energetických pravidiel.“
Situácia vznikla pre rozhodnutie Ukrajiny nepokračovať od nového roka v preprave ruského plynu do Európy. Kyjev svoj postoj zdôvodňuje tým, že tranzitné poplatky nepriamo podporujú ruskú vojnovú mašinériu. Zelenskyj už v lete naznačil možnosť alternatívnych riešení, vrátane tranzitu plynu z Azerbajdžanu. O tomto rozhodnutí sa totiž vedelo už rok.
Ukrajinský minister vyzýva na dodržiavanie európskych predpisov
Po nedávnom rokovaní (22. 12.) s ruským prezidentom Putinom v Moskve Fico varoval pred zvýšenými nákladmi pri využití alternatívnych trás a stratou príjmov z tranzitu pre Slovensko. Zároveň označil pokračovanie dodávok ruského plynu na Slovensko po 1. januári za prakticky nerealizovateľné vzhľadom na postoj Kyjeva.
Ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko v reakcii na vzniknutú situáciu zdôraznil potrebu dodržiavania platných európskych predpisov.
„Naozaj by sme chceli, aby každý v EÚ dodržiaval normy a predpisy, ktoré dnes existujú,“ uviedol minister a informoval o liste adresovanom eurokomisárovi pre energetiku, ENTSO-E a Energetickému spoločenstvu.
Ešte 22. decembra odcestoval Fico do Moskvy na stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Ako neskôr informoval šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov, dôvodom návštevy malo byť ukončenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu.
„Fico na rovinu povedal, že priamym dôvodom jeho príchodu bolo pripravované ukončenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu,“ uviedol Lavrov pre ruskú štátnu televíziu Rossija 1 s odkazom na rozhodnutie Kyjeva nepredĺžiť od budúceho roka platnosť päťročnej zmluvy.
O pokračovanie dodávok ruského plynu majú podľa Lavrova „ekonomický“ záujem okrem Slovenska aj Rakúsko a Maďarsko. Ako však v rozhovore pre televíziu Rossija 24 objasnil ruský vicepremiér Alexander Novak, osud tranzitu cez územie Ukrajiny závisí od dohôd medzi Európskou úniou a Kyjevom, píše TASS.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: TASR, RBK-Ukrajina