Slovenská vláda reaguje na bombové hrozby: Prezradili detaily útokov a jasné odporúčania pre školy (NÁVOD)

  • Úrad vlády informuje, že mailové hrozby zaznamenáva od 3. septembra
  • Predpokladajú, že útoky môžu byť súčasťou hybridných aktivít zahraničného aktéra
bombové hrozby
Ilustračné foto Freepik.com, KR PZ
  • Úrad vlády informuje, že mailové hrozby zaznamenáva od 3. septembra
  • Predpokladajú, že útoky môžu byť súčasťou hybridných aktivít zahraničného aktéra

Začiatok roka bol na Slovensku sprevádzaný sériou výhražných e-mailov. Ako sme ťa informovali napríklad v tomto článku, začali 3. septembra a pokračovali prakticky celý týždeň. Obsahom správ bolo, že na školách, ale aj v iných štátnych inštitúciách, sú umiestnené bomby.

Vláda v tlačovej správe uvádza, že situáciu naďalej monitorujú a sú v komunikácii s Policajným zborom SR a Národným bezpečnostným analytickým centrom. Podľa ich aktuálnych zistení by za hrozby mohol byť zodpovedný zahraničný aktér.

Hybridná operácia

Bezpečnostné zložky na Slovensku čelia novej vlne výhražných emailov, ktoré hovoria o uložení výbušnín v rôznych inštitúciách. Hoci sa doteraz všetky bombové hrozby ukázali ako falošné poplachy, úrady pristupujú ku každému hláseniu s maximálnou vážnosťou v záujme bezpečnosti obyvateľov. Centrum boja proti hybridným hrozbám (CBHH) zaznamenáva tieto incidenty od 3. septembra 2024.

V úzkej spolupráci s Policajným zborom SR a Národným bezpečnostným analytickým centrom (NBAC) CBHH pozorne monitoruje situáciu. Útoky sa nezameriavajú len na vzdelávacie zariadenia, ale aj na iné verejné inštitúcie.

Znepokojujúce je, že podobné incidenty boli hlásené aj v okolitých krajinách – Českej republike, Litve, Estónsku a Lotyšsku. Táto skutočnosť vyvoláva podozrenie, že by mohlo ísť o súčasť širšej hybridnej operácie zahraničného aktéra.

Nie je to prvýkrát, čo Slovensko čelí takejto hrozbe. V máji 2024 krajina zažila podobnú vlnu emailových hrozieb, ktoré sa vtedy sústredili najmä na školské zariadenia.

Napriek intenzívnemu vyšetrovaniu v spolupráci s medzinárodnými partnermi sa páchateľa nepodarilo identifikovať a zapojenie cudzieho štátu nebolo oficiálne potvrdené. Táto séria incidentov zdôrazňuje potrebu neustálej ostražitosti a pripravenosti bezpečnostných zložiek na rôzne formy hybridných hrozieb v dnešnom digitálnom svete.

Primárne ciele útokov:

  • preťažovanie stredísk tiesňového volania,
  • vyťažovanie bezpečnostných zložiek,
  • testovanie reakcií a správania štátnych inštitúcií,
  • narušenie chodu napadnutých inštitúcií, ako sú školy, letiská či kultúrne a cirkevné objekty,
  • šírenie neistoty a strachu s cieľom oslabiť dôveru verejnosti v štátne inštitúcie.

Zavádzajú opatrenia

Od začiatku roka 2024 sa výrazne posilnila ochrana vzdelávacích inštitúcií na Slovensku. Ministerstvo vnútra SR pridelilo každej základnej a strednej škole konkrétneho policajta, ktorý je k dispozícii v prípade potreby. Celkovo bolo na tento účel vyčlenených 2 050 príslušníkov polície.

Vláda SR dnes schválila dokument zameraný na systémové riešenie bezpečnosti v školských zariadeniach a ďalších verejne prístupných objektoch s vysokým rizikom.

Tento materiál zabezpečí zavedenie technických riešení na zvýšenie ochrany kritických objektov. V mimoriadne rizikových lokalitách sa zvažuje aj inštalácia systémov na monitorovanie a reguláciu vstupov. Bezpečnostné opatrenia sa netýkajú len potenciálnych bombových vyhrážok, ale zahŕňajú aj reakcie na prejavy extrémizmu a iné rizikové situácie.

Čo robiť pri hrozbe bombového útoku
zdroj: Úrad vlády SR

Ministerstvo vnútra sa intenzívne venuje ochrane tzv. mäkkých cieľov, s osobitným dôrazom na vzdelávacie inštitúcie. Rodičia by mali zostať pokojní, keďže deti nie sú v bezprostrednom ohrození. Školy v spolupráci s políciou prijímajú všetky potrebné kroky na zabezpečenie nerušeného priebehu vyučovania.

Oceňuje profesionálny prístup učiteľov a ostatných zamestnancov školských zariadení, ktorí sa snažia upokojiť situáciu. Bezpečnostné zložky pokračujú vo vyšetrovaní incidentov a situácia je plne pod kontrolou.

Opatrenia a odporúčania vlády:

  • riadiť sa pokynmi Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Ministerstva vnútra SR a Policajného zboru SR,
  • nezverejňovať obsah výhražných mailov a okamžite ich nahlásiť štátnym inštitúciám,
  • verejne nešíriť neoverené informácie, printscreeny výhražných mailov ani komunikáciu s páchateľmi,
  • monitorovať aktivity detí na sociálnych sieťach, keďže bolo zistené, že maloletí v niektorých prípadoch podporovali útočníka,
  • neposkytovať páchateľovi publicitu v médiách, ktorú páchateľ vyhľadáva a môže byť pre neho a iných motivujúca.
Zdroj: TS Úrad vlády

Najnovšie videá

Trendové videá