Slovenské bezpečnostné fórum sa tento rok týkalo celého národa
- V Bratislave sa konal ďalší ročník Slovenského bezpečnostného fóra
- Zúčastnili sa ho nielen odborníci, ale aj mladí študenti
- V Bratislave sa konal ďalší ročník Slovenského bezpečnostného fóra
- Zúčastnili sa ho nielen odborníci, ale aj mladí študenti
Pondelok sa v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave niesol v duchu diskusií o dôležitých témach bezpečnostnej politiky nielen v národnom, ale aj celoeurópskom meradle. Reč je o 16. ročníku Slovenského bezpečnostného fóra.
Za spomenutie stojí fakt, že táto udalosť je organizovaná výlučne študentami a ide o druhú najväčšiu bezpečnostnú konferenciu na Slovensku. My sme sa jej zúčastnili a prinášame ti jej zhrnutie.
Realita, ktorej musíme čeliť
Samotnú konferenciu otvorila prezidentka Euroatlantického centra Patrícia Chnúriková a generálna riaditeľka Univerzitnej knižnice v Bratislave Silvia Stasselová. Svojím úvodným prejavom však prispel aj Jaroslav Naď, minister obrany Slovenskej republiky.
Naď hovoril predovšetkým o zmene, ktorú so sebou priniesol februárový vpád ruských vojsk na Ukrajinu. „Toho 24. februára sa potvrdilo, že Rusko predstavuje zásadnú hrozbu pre celosvetovú bezpečnosť,“ uviedol.
Zároveň zdôraznil, že nejde o žiadne zveličovanie, ale realitu, s ktorou musíme žiť. Poznamenal, že dnes túto realitu pociťujeme aj cez priame dosahy, či sú to ekonomické alebo energetické hrozby.
„Môžeme žiť pokojnejšie, lebo vieme, že máme za sebou 29 a čoskoro už 31 spojencov,“ upozornil minister a pripomenul, aký význam a dôležitosť má v súčasnej situácii členstvo našej krajiny v NATO. Vo svojom prejave na záver deklaroval, že naša krajina bude aj naďalej pomáhať Ukrajine v obrane proti agresorovi.
Tri panelové diskusie
Tento ročník konferencie sa prepojil aj so samotným vojenským konfliktom na Ukrajine. „Hneď nám bolo jasné, že toto bude jedna z tém, keďže sa nás to bezprostredne týka,“ uviedla Kristína Piknová, jedna z organizátoriek podujatia.
Kristíny sme sa opýtali aj na zámer Slovenského bezpečnostného fóra. Ako vysvetlila, podujatie má pomáhať rozšíriť obzory o témach bezpečnostnej politiky, a to aj vďaka odborníkom, ktorí sa diskusie zúčastnili.
Dokopy sa na konferencii uskutočnili tri panelové diskusie, pričom každá sa týkala inej témy. Prvou bola vojna na Ukrajine a následne sa rečníci rozprávali o budúcnosti NATO či o šírení dezinformácií.
Do týchto diskusií prispeli zástupcovia štátnej správy, mimovládnych organizácií, akademickej obce a diplomatickej sféry, ako je napríklad Marian Majer (štátny tajomník), Peter Bátor (veľvyslanec Slovenskej republiky pri NATO) či Tomáš Kriššák (politológ).
Príležitosť dostávajú aj mladí študenti
Výnimočnou súčasťou Slovenského bezpečnostného fóra je Okrúhly stôl mladých lídrov, ktorý dáva priestor mladým ľuďom. Ako nám objasnila jeho účastníčka, je dôležité nielen počúvať odborníkov, ale aj diskutovať o výzvach, ktorým čelíme.
Tohtoročný Okrúhly stôl mladých lídrov sa venoval dezinformáciám a boju proti nim. Okrem iného bol zameraný na tému kritického myslenia, ktorému je v súčasnej dobe potrebné venovať dostatok pozornosti.
Mareka Galla, jedného z organizátorov podujatia, sme sa opýtali, čo musia účastníci Okrúhleho stola spĺňať: „Prvotná podmienka je, aby sa študent o túto tematiku zaujímal a bavilo ho to.“
Medzi vybraných lídrov patria študenti medzinárodných vzťahov, politológie či ich pridružených odborov. Ako Marek Gallo doplnil, toto fórum dáva mladým lídrom príležitosť, aby si udržali nadšenie a chuť venovať sa bezpečnostnej politike.
Vysoká miera dôvery v dezinformácie
Na podujatie bol sprístupnený osobný vstup iba vybraným osobám, no verejnosť si mohla vypočuť diskusie prostredníctvom online prenosu práve z toho dôvodu, že dané témy sa týkajú všetkých.
„Sami to vidíme, v strednej Európe máme vysokú mieru dôvery v dezinformácie a je dôležité sa o tom rozprávať,“ uviedol Marek Gallo.
Zároveň dodal, že cieľom tohto podujatia je každoročne reflektovať nové výzvy, ktoré nám bezpečnostná situácia v Európe priniesla, poskytnúť zhrnutie a pozrieť sa ďalej, čo nás čaká v budúcnosti.
Tento rok sa to Slovenskému bezpečnostnému fóru podarilo nielen vďaka odborníkom, ktorí do diskusie prispeli svojimi odbornými pohľadmi, ale tiež vďaka mladým študentom. Práve mladá generácia totiž môže byť rozhodujúcim prvkom v otázkach bezpečnostnej politiky.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti