Slovenské dizajnové domčeky v korunách stromov sú príkladom severského ekologického staviteľstva

  • Architekti zo štúdia Peter Matúš Architects predstavili projekt DiArchi, domčeky v korunách stromov s jednoduchým dizajnom
  • Novinkou je, že po prvý raz si tieto ale aj iné architektonické diela od nich budeš môcť kúpiť cez e-shop
426_Photo – 3
DiArchi
  • Architekti zo štúdia Peter Matúš Architects predstavili projekt DiArchi, domčeky v korunách stromov s jednoduchým dizajnom
  • Novinkou je, že po prvý raz si tieto ale aj iné architektonické diela od nich budeš môcť kúpiť cez e-shop

Domy na strome sa pre mnohých spájajú s dobrodružným detstvom. Boli to skôr bunkre, niekedy vizuálne nepríťažlivé, no pre detský svet a potreby absolútne funkčné. Architekti zo štúdia Peter Matúš Architects vytvorili také, ktoré dospelým pripomenú detstvo a deti zavedú do inej dimenzie. Projekt nazvali DiArchi.

Minimalistické drevené domčeky sú navyše postavené s najvyšším zreteľom na životné prostredie. Vyzerajú ako malé poľovnícke posedy, no vieš v nich prespať, oddychovať, tráviť čas s kamarátmi, rodinou, alebo len tak, premýšľať o živote v nedeľu popoludní.

Pre budúce generácie

Domčeky na stromoch kedysi vydržali pár rokov. Potom spustli a postupne chátrali. Možno to bolo aj tým, že sme sa ako deti o ne prirodzene nestarali, vyrástli sme a o veľdiela spred niekoľkých rokov sme už nejavili záujem. Stavali sme si ich však z materiálov a súčiastok, ktoré sme našli v lese alebo len tak, pohodené na dvore ako odpadový materiál. 

Teraz ti pár typizovaných postavia aj profíci. Zárukou je, že okrem pekného minimalistického vizuálu sa ti znehodnotí až za niekoľko desiatok rokov. Ak vôbec. Drevo, ako základný stavebná jednotka je využívané v čo najväčšej možnej miere.

Nosná konštrukcia je vyrobená zo sušeného smrekového dreva. Exteriérové a interiérové obklady z ThermoWood,“ vysvetľuje Peter Matúš z architektonického štúdia Petr Matúš Architects. Drevo pochádza z Fínska, podobne ako materiál, ktorý používajú na saunové domčeky, o ktorých sme písali koncom minulého roka.

Spomínaný materiál je tepelne spracovaný v špeciálnych peciach, kde mení svoju štruktúru a vlastnosti. Predstavuje jeden z najodolnejších drevených obkladov, ktoré sa používajú vo vonkajšom prostredí a jeho životnosť je az 30 rokov.

Táto životnosť neznamená, že ti domček vydrží len po túto predpokladanú dobu. V tomto prípade ide o výmeru životnosti bez potrebnej pravidelnej ochrany. Samozrejme, aj tu platí, že čím dôkladnejšie sa staráš, tým dlhšie ti strecha nad hlavou v korunách stromov vydrží. O tú sa však architekti z projektu DiArchi postarali tiež. 

zdroj: DiArchi

Na strechy používame prírodnú kaučukovú izoláciu so životnosťou viac ako 50 rokov,“ dodávajú na margo prírodných materiálov. Domčeky už ale na prvý pohľad evokujú environmentálny súlad. 

Severský dizajn v slovenskej záhrade

Saunové domčeky majú podobný vizuál a materiálové zostrojenie exteriéru ako domčeky na strome. Po pol roku majú však architekti jednu novinku. Vytvorili eshop. Vďaka nemu sa tak oveľa jednoduchšie dostaneš ku všetkým novinkám a projektom, ktoré pripravili, alebo chystajú. Netýka sa len domčekov na strome ale aj spomínaných malých saunových domov. „Chceme tým celý proces pre klientov zjednodušiť a urýchliť,“  prezrádzajú. 

Keďže leto na Slovensku bude pravdepodobne najbezpečnejšou možnou dovolenkovou variantov, návrat do detstva a záhradné dobrodružstvá nemusia byť na škodu. 

zdroj: DiArchi

Existujú v štyroch rôznych variantoch. Nízky aj vysoký, otvorený aj uzavretý. Podlaha sa v tých vyšších nachádza vo výška vyše dvoch metrov, v nižších zase takmer meter a pol. Domčeky sú priestranné, záleží však na tom, aký si vyberieš. Priemerné vnútorné rozmery sa pohybujú v číslach 165 x 165 x 110 cm a kúpiš ich od 3 950 eur. 

Zelená architektúra má už dnes svoje významné miesto na trhu a pomaličky stavia do úzadia svoje menej ekologické predchodkyne. A okrem toho, že je trvácna, môže byť aj veľmi vkusná. 

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá