Slovenské domácnosti môžu prísť o dodávku pitnej vody. Vodári chcú navýšiť vodné o desiatky percent
- Ceny vodného a stočného sa musia podľa vodárov zvýšiť
- Združenie slovenských spotrebiteľov vidí chybu v hospodárení
- Sumy sa budú riešiť na konci roka
- Ceny vodného a stočného sa musia podľa vodárov zvýšiť
- Združenie slovenských spotrebiteľov vidí chybu v hospodárení
- Sumy sa budú riešiť na konci roka
Dlhodobé podfinancovanie môže spôsobiť, že mnohé domácnosti budú fungovať bez pitnej vody. Prezident Asociácie vodárenských spoločností hovorí, že vyriešiť to môže iba navýšenie sumy vodného a stočného. Ceny by mali stúpnuť až o 40 percent, informuje RTVS. O tom, koľko si presne Slováci za vodu priplatia, sa bude rozhodovať na konci tohto roka.
Nemôžu garantovať pitnú vodu
Na alarmujúci stav vodárenských spoločností sme ťa už upozornili v minulosti, pričom sa špekulovalo o krachu či bankrote. Podľa už zverejnených informácií chcú vodárenské spoločnosti upraviť reguláciu tak, ako platí pre elektrárne či plynárne.
Teraz sa k situácii vyjadrilo Združenie miest a obcí Slovenska, ale aj Združenie slovenských spotrebiteľov. Tí vidia problém v hospodárení so zdrojmi.
Dlhodobé podfinancovanie sektora spôsobilo, že vodárenské spoločnosti nemajú peniaze na investície. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vidí ako vinníka najmä nízke ceny za vodné a stočné.
„Pokiaľ sa nezmenia kalkulačné vzorce, pokiaľ sa nebudú rešpektovať vstupy, ktoré nám do cien vodného a stočného reálne vstupujú, my nebudeme v horizonte niekoľkých rokov schopní garantovať dodávku pitnej vody,“ vysvetlil predseda ZMOS Jozef Božik pre RTVS.
Investičný dlh vodárenských spoločností dosahuje niekoľko miliárd eur, pričom naň upozornili nielen samotné spoločnosti, ale aj Najvyšší kontrolný úrad. Podľa generálneho riaditeľa Podtatranskej vodárenskej spoločnosti Petra Ďuroška je deklarovaný investičný dlh vo výške 3 až 4 miliardy eur, pričom ide o odhad.
„Keď si vypočítame Slovákov a že to chceme za 30 rokov dostať na poriadok, tak vyjdú čísla,“ vyjadril sa generálny riaditeľ.
Navýšenie o desiatky percent
Aby boli obce v budúcnosti naďalej schopné dodávať do slovenských domácností pitnú vodu, je nutné podľa zástupcov vodárenských spoločností nutné sumy navýšiť.
„Momentálne potrebujeme na obnovu okolo 40-percentné navýšenie ceny vodného a stočného. Konkrétne, pri zvýšení cien o desať percent hovoríme o 19 centoch. Keď si to vypočítate ročne, pre štvorčlennú rodinu o 20 eurách. Nie je to nič také, čo by malo ohroziť rozpočty našich domácností,“ vyčíslil prezident Asociácie vodárenských spoločností Stanislav Hreha.
Podľa výkonného riaditeľa Združenia slovenských spotrebiteľov (ZSS) Miroslava Tuláka, však ide aj o hospodárenie s financiami.
„Je chyba, že sa nesnažia nájsť rezervy vo svojej činnosti, že nevedia hospodáriť efektívnejšie, lepšie. Lebo si pamätáme, že v roku 89 bola bežná cena vody jedného kubíka, vodné aj stočné 90 halierov. Momentálne sa to blíži k trom eurám, 90 korún, teda stonásobne vyššie, pritom bežné ceny stúpli 12- až 12,5-krát,“ uviedol Miroslav Tulák pre RTVS.
Cena vody je otázkou budúcnosti
Hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz ozrejmil, že to, či sa budú ceny vodného a stočného navyšovať, je v riešení. V rámci nových konaní Úrad pre reguláciu sieťových odvetví s vodárenskými spoločnosťami komunikuje a zohľadňuje všetky oprávnené ekonomické nároky.
„… pričom ale naďalej bude chrániť slovenské domácnosti pred neprimeraným zdražením vodného a stočného. O prípadnom znížení či zvýšení cien vodného a stočného úrad rozhodne v riadnych cenových konaniach na konci tohto roka,“ vyjadril sa Radoslav Igaz.
ZMOS spolu so zástupcami vodárenských spoločností chcú koordinovať spoločný postup. Ich cieľom je dostať na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zástupcu vodárov, ktorý by komunikoval ich požiadavky.
Zdroje: RTVS, SIU