Slovenské firmy čaká nová povinnosť. Väčšina o „zbytočnej administratíve“ ani nevie
- Téma ESG je tu už dlhší čas
- Firmy však o nej nevedia
- Téma ESG je tu už dlhší čas
- Firmy však o nej nevedia
Ako vyplýva z májového reprezentatívneho prieskumu poradenskej spoločnosti RSM, ktorý sa uskutočnil medzi 130 firmami vedúcimi pracovníkmi, až dve tretiny (59 %) slovenských firiem vôbec netuší, že ich začiatkom budúceho roka čaká nová povinnosť, a to zbierať dáta a následne vykonávať nefinančný reportin ESG (spoločenská zodpovednosť a udržateľnosť podniku).
„Téma ESG je tu už dlhší čas. Práve teraz však získava reálne kontúry tým, že je zadefinovaná európskou smernicou s kľúčovými oblasťami, na ktoré sa bude ESG reporting sústrediť,“ vysvetlila Zuzana Kubíková zo spoločnosti RSM s tým, že Slovenská republika, zatiaľ, nemá túto smernicu implementovanú. Platná je od januára 2023 a na jej zavedenie majú krajiny 18 mesiacov.
Len osem percent respondentov uviedlo, že o novej povinnosti sú informovaní a poznajú podrobnosti. Ďalších 28 % tvrdí, že o novinke počuli, ale detaily im nie sú známe.
„Treba si však uvedomiť, že významní obchodní partneri ako Nemecko, Francúzsko a Holandsko sú už v procese implementácie tejto smernice a vzniká tlak na dodávateľov v iných krajinách, aby aj bez legislatívneho rámca začali o ESG stratégii uvažovať,“ uviedla Kubíková.
Zbytočná administratívna záťaž
RSM preto svojim klientom odporúča zamerať sa na analýzu súčasného stavu a na vytvorenie takzvanej GAP analýzy, teda na porovnanie súčasného stavu so štandardmi. Takisto odporúča vytýčiť si rozumné ciele v oblasti ESG.
„Po ich nastavení si firma môže vytvoriť stratégiu v tejto oblasti a vyhodnotiť, akým spôsobom bude zbierať dáta a ako bude konzistentne postupovať pri dodržiavaní stratégie,“ dodala Kubíková. Firmy, ktoré naskočia do procesu v tomto čase, budú podľa nej môcť vylepšiť svoju pozíciu na trhu a stanú sa atraktívnejšie pre investorov, potenciálnych zákazníkov a zamestnancov.
Dáta prieskumu tiež ukázali, čo si slovenské firmy o novej povinnosti myslia. Z ponúkaných výrokov mohli vybrať maximálne tri, s ktorými sa stotožňujú. Najviac respondentov (30,7 %) si myslí, že ide o ďalšiu zbytočnú administratívnu záťaž. Rovná pätina opýtaných uznáva, že bude musieť venovať viac zdrojov a času na dodržiavanie týchto povinností.
Viac ako desatina (13,8 %) firiem si myslí, že nefinančný reporting ESG nebude mať význam pre ich podnikanie, na druhej strane 12,3 percenta opýtaných očakáva, že ESG im pomôže zlepšiť udržateľnosť a posilniť konkurencieschopnosť.
Správa o zodpovednom podnikaní
Najväčšia poradenská spoločnosť na Slovensku PwC definuje na svojom webe ESG reporting ako správu o zodpovednom podnikaní alebo: „Správa o udržateľnosti, ktorú vydávajú obchodné spoločnosti alebo organizácie a ktorá sa zaoberá dosahmi ich činnosti na životné prostredie (Environment), sociálnu oblasť (Social) i oblasť vedenia a riadenia firiem (Governance) (ďalej spoločne ako ,oblasť spoločenskej zodpovednosti‘).“
ESG reporting by mal používateľom umožniť jasnejšie posudzovať riziká a príležitosti, ktorým spoločnosti musia čeliť, resp. „ktoré sa im ponúkajú“.
„Je to komunikačný nástroj zohrávajúci dôležitú úlohu v úsilí presvedčiť skeptických pozorovateľov, že kroky, ktoré tieto subjekty podnikajú, sú úprimné,“ dopĺňa spoločnosť.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, PwC