Slovenské firmy chcú zamestnávať ukrajinských IT špecialistov. V ceste im ale stojí prehnaná byrokracia
- Dlhé byrokratické procesy pri prijímaní zahraničných pracovníkov spôsobujú, že odborníkov slovenským firmám preberajú okolité krajiny.
- Dlhé byrokratické procesy pri prijímaní zahraničných pracovníkov spôsobujú, že odborníkov slovenským firmám preberajú okolité krajiny.
Ukrajina má prekvapivo silný IT sektor a Slovensko by z neho mohlo ťažiť. Naše firmy majú podľa portálu Profesia.sk momentálne voľných asi 1 500 IT pozícií. No naše školy nestačia produkovať dostatok kvalitných pracovníkov, ktorí by vykryli potenciál rastúcich slovenských firiem.
„Boli by sme schopní vytvoriť desaťtisíc pracovných miest, keby boli ľudia, takže nábor ľudí z Ukrajiny v oblasti IT by nám strašidelne pomohol,“ povedal pre TREND riaditeľ košického Data Logic Ivan Hruška.
V ceste im ale stojí skostnatený systém, kvôli ktorému trvá získanie povolenia na prácu tak dlho, že kandidát stihne stratiť záujem a nájsť si prácu v inej krajine. Veľmi často je to Poľsko, ktoré láka Ukrajincov na špeciálne ponuky a skrátený vízový proces.
„Ukrajina patrí medzi špičky v IT odvetví, nájdete tu veľa kvalitných mladých programátorov a IT špecialistov, ale žiaľ, ani pre nich nie sú dvere na Slovensko otvorené a musia prekonať rovnako náročný imigračný proces ako ostatní pracovníci z Ukrajiny,“ hovorí predsedníčka Ukrajinsko-slovenskej iniciatívy Ľudmila Verbická.
Firme Sygic sa programátora z Ukrajiny podarilo získať po ôsmich mesiacoch. Ďalších dvoch im úrady zamietli. „Prvýkrát sme neprešli pre údajne fiktívne ubytovanie na Slovensku, v druhom prípade bol dôvodom zamietnutia pôvod z rizikovej oblasti Ukrajiny. Doposiaľ tomu nerozumiem,“ hovorí pre TREND riaditeľka ľudských zdrojov firmy Sygic Soňa Sodoma Lacušková.
Komplikácie pri prijímaní Ukrajincov na Slovensku doviedli Sygic ku založeniu pobočky v Brne, kde môže byť proces kratší až o niekoľko mesiacov. Rozdielom pri tom nie je samotný proces, ale flexibilnejšie úrady. Česká vláda minulý rok v rámci „Režimu Ukrajina“ zjednodušila podnikateľom prijímanie špecialistov z tejto krajiny.
foto: itas.sk
Na Slovensku musí firma najprv nahlásiť voľné miesto. Úrad práce potom naň hľadá vhodného Slováka. Ak sa úradu nepodarí nájsť (väčšinou nedostatočne kvalifikovaného) Slováka, po tridsiatich dňoch môže firma rozbehnúť proces vybavovania povolení pre zahraničného uchádzača.
Ukrajinci si najprv na slovenskom konzuláte v Kyjeve alebo Užhorode musia vybaviť turistické víza, aby mohli na Slovensku navštíviť cudzineckú políciu. Po návrate domov čaká, pokým si úrady v dobe emailu posielajú poštu.
Tento proces väčšinou trvá 60 dní, po ktorých sa rozhodne, či bude uchádzačovi udelený prechodný pobyt na účel zamestnania.
foto: wallpaperfx.com
„Ukrajina je veľká príležitosť a v žiadnom prípade to neohrozí našich ľudí, naopak, dá nám to príležitosť prilákať k nám ďalšie IT firmy. Kúpime si tým čas potrebný na zmenu vzdelávacieho systému – tak to urobilo pred časom Írsko, ktoré nalákalo ľudí z východnej Európy, alebo Izrael, ktorý pritiahol Rusov. Mali by sme sa poučiť,“ hovorí pre TREND Ivan Hruška.
Medzi nezamestnanými Slovákmi očividne nie je dostatok kvalifikovaných a kvalitných ľudí. Firmy by preto mali mať možnosť jednoducho doplniť svoje rady o kvalitných ľudí bez ohľadu na ich pôvod.
Samozrejme, nemôžeme očakávať, že prijať niekoho z krajiny mimo Schengen a EÚ bude rovnako jednoduché ako prijať niekoho z Moravy. No okolité krajiny ukazujú, že procesy sa vždy dajú upraviť a zjednodušiť a naši byrokrati by si z toho mali brať príklad.
zdroj titulnej fotografie: koláž: sk.wikipedia.org/wallpaperfx.com
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy