Slovenské firmy si utiahnu opasky. Startitup zisťoval, kde sa bude prepúšťať
- Slovensko sa nachádza uprostred energetickej krízy
- Startitup zisťoval, ktoré najväčšie slovenské firmy prikročia k prepúšťaniu
- Slovensko sa nachádza uprostred energetickej krízy
- Startitup zisťoval, ktoré najväčšie slovenské firmy prikročia k prepúšťaniu
Celý svet a Slovensko nevynímajúc trápi energetická kríza. Vojna, ktorú Rusko vedie na Ukrajine, narušila energetické trhy a spôsobila najväčší nárast cien energií od 70. rokov minulého storočia. Pomoc vlády zostáva stále nejasná a slovenské firmy musia šetriť, kde sa dá.
S tým súvisia aj opatrenia, ktoré museli prijať. Startitup zisťoval, ako sa so vzniknutou situáciou vyrovnávajú najväčší slovenskí zamestnávatelia a či prikročia napríklad k obávanému prepúšťaniu.
Časť podnikov je už pripravená prepúšťať
Personálne zemetrasenia u zamestnávateľov do istej miery potvrdzuje aj čerstvý prieskum. Podľa pravidelných čísel, ktoré priniesla spoločnosť Manpower na vzorke 510 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v októbri až decembri tohto roka očakáva 29 % opýtaných zamestnávateľov, ale až 22 % oslovených firiem očakáva ich pokles.
Žiadne zmeny v počte pracovných síl vo štvrtom štvrťroku tohto roka nepredpokladá 41 % zamestnávateľov, 8 % zamestnávateľov sa k náborovým plánom nevedelo vyjadriť. Denník N dodáva, že prepúšťať plánuje každý piaty zamestnávateľ, zatiaľ čo v rovnakom období vlani prepúšťanie zvažovalo len 8 % oslovených firiem.
Slovalco prepustí 300 ľudí
S energetickou krízou sa pasuje aj známy slovenský podnik Slovalco. Ten kedysi ročne vyrábal približne 160 000 ton hliníka a hliníkových výrobkov, sa v dôsledku rastúcich cien energií rozhodol odstaviť výrobu primárneho hliníka v závode.
Spoločnosť už dávnejšie ohlásila prepustenie 300 zamestnancov z celkového počtu 450, pričom konečné číslo zamestnancov, ktorí prídu o zamestnanie, zatiaľ nie je definitívne, informovala spravodajská televízia TA3.
Odstavovanie výroby bude ukončené už koncom septembra 2022 a má vplyv aj na ďalšie stovky až tisícky nepriamych pracovných miest v dodávateľskom reťazci. Viac sme sa tejto téme venovali v tomto článku.
„Pri súčasných cenách energie a legislatívnom rámci je nákup elektrickej energie, a teda aj pokračovanie vo výrobe, minimálne na rok 2023 nereálny,“ prezradil pre Startitup Milan Veselý, generálny riaditeľ spoločnosti.
Budúcnosť Slovalca a výroby hliníka je neistá, avšak akcionári si predajom kontraktu na elektrickú energiu na 4. kvartál tohto roku vytvorili rezervu na prípadný reštart v budúcnosti. Ten je náročný nielen po technickej, ale aj finančnej stránke – opätovné spustenie pecí bude trvať niekoľko mesiacov a vyžiada si investíciu vo výške takmer 100 miliónov eur.
Slovnaftu sa strojnásobili náklady
Energetickému gigantu sa náklady z dôvodu nárastu energií strojnásobili voči obdobiu pred energetickou krízou, informoval nás o tom hovorca a riaditeľ komunikačného oddelenia Anton Molnár.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Slovenskí zamestnávatelia sa pasujú s energetickou krízou
- Startitup zisťoval, ako sa so situáciou vyrovnávajú najväčšie slovenské podniky
- Ktoré firmy pristúpia k masívnemu prepúšťaniu
- Do akej miery spoločnostiam vzrástli náklady
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy