Slovenské firmy sú odkázané na stabilitu dodávok plynu. Prípadné výpadky môžu byť obrovským problémom

  • Stabilita plynu je pre slovenské firmy veľmi dôležitá
  • Dve tretiny firiem by sa bez jeho dodávok nezaobišli
ventily plynovodu blízko seba
Ilustračný obrázok TASR/Milan Kapusta
  • Stabilita plynu je pre slovenské firmy veľmi dôležitá
  • Dve tretiny firiem by sa bez jeho dodávok nezaobišli

Stabilita dodávok, resp. dostatočná zásoba plynu, je pre firmy na Slovensku kľúčová. Dve tretiny firiem spomedzi tých, ktoré využívajú pre svoje fungovanie plyn, by sa bez jeho dodávok nezaobišli.

Pri výpadku suroviny by museli hľadať náročnejšie alternatívy zdroja dodávok. Vyplynulo to z najnovšieho prieskumu ČSOB medzi štyrmi stovkami živnostníkov a zástupov firiem na Slovensku, ktorý bol pripravený v spolupráci s prieskumnou agentúrou Datank.

Viacero alternatív

Spolu 37 % firiem a živnostníkov na Slovensku podľa prieskumu ČSOB využíva pre svoje fungovanie plyn, pričom ich podiel rastie s rastúcou veľkosťou biznisu.

„Väčšina z nich by mala v prípade výpadku suroviny dve možnosti. Buď hľadanie alternatívneho zdroja dodávok, alebo investície do technologických zmien,“ uviedla manažérka oddelenia pre živnostníkov, mikro a malé podniky v ČSOB Dáša Polláková.

Dve tretiny z nich by v prevádzke vedeli pokračovať po výpadku suroviny len po rozsiahlej a náročnej technologickej investícii. Zhruba 5 % opýtaných uviedlo, že sú na plyne závislí do takej miery, že majú pre každý prípad vytvorené veľké rezervy.

Asi 38 % zástupcov biznisu spomedzi tých, ktorí využívajú pre svoje podnikanie plyn, by situáciu vedelo zvládnuť pri menších úpravách prevádzky alebo technológií.

Najväčšiu závislosť na dodávkach plynu deklarovali firmy z oblasti spracovateľského priemyslu a strojárstva, horeca, veľko a maloobchodu.

„Máme pomerne veľké haly vykurované plynom a je to veľká položka. Sme závislí na plyne, ale všetko sa dá vyriešiť. Museli by sme nájsť alternatívne zdroje a využiť napríklad fotovoltaiku a iné prírodné zdroje. Ale opäť je to všetko o peniazoch,“ uviedol v tejto súvislosti jeden z oslovených zástupcov podnikateľov v oblasti výroby.

Pripojenie nových užívateľov

Posledná novela zákona o energetike priniesla viacero zmien a zosúladení slovenskej a európskej legislatívy, najmä v prípade odstránenia zákazu pripájania odberateľov na prepravnú sieť plynu.

Európske štandardy totiž nerozlišujú medzi prevádzkovateľmi prepravnej siete a distribučnej siete, pokiaľ ide o pripájanie nových užívateľov.

To znamená, že v oboch prípadoch existuje právne vynútiteľná povinnosť prevádzkovateľa infraštruktúry pripojiť k sieti každého, kto o to požiada a spĺňa technické a obchodné podmienky. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva hospodárstva SR (MH SR).

plyn plynovod energetika
zdroj: TASR/František Iván

Ministerstvo hospodárstva vyvíja od roku 2020 snahu o identifikovanie a odstránenie legislatívnych obmedzení, ktoré neodôvodnene zvýhodňujú vybraných podnikateľov na úkor spotrebiteľskej obce.

„Otázkou skôr je, prečo bolo viac ako desať rokov na Slovensku obmedzené využívanie služieb prepravnej siete v rozpore s európskymi štandardmi. Pretože v konečnom dôsledku to znamenalo obmedzenie možností slovenských odberateľov plynu, najmä z oblasti priemyslu a výroby elektriny, využiť efektívnejšie a v konečnom dôsledku i lacnejšie pripojenie priamo na vysokotlakové rozvody,“ uviedol štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek (SaS).

Zavádzajúce informácie

Rezort hospodárstva zdôrazňuje, že z pohľadu koncového odberateľa plynu, ako napríklad domácností, nie je podstatné, či náklady na pripojenie vznikajú na úrovni prepravnej siete (eustream, a. s.) alebo distribučnej siete (SPP-distribúcia, a. s.).

Do koncovej ceny koncového odberateľa sa premietnu náklady oboch infraštruktúrnych celkov. Znamená to, že odberatelia, ktorí sa pripoja do prepravnej siete, sa logicky nepripoja do distribučnej siete, a teda náklady vzniknuté u prepravnej spoločnosti nevzniknú spoločnosti distribučnej siete.

„Hovoriť dnes o náraste nákladov u koncových odberateľov je nielen predčasné, ale aj zavádzajúce, keďže viac ako dekádu nebolo možné pripájanie na úrovni prepravy,“ uviedol Galek.

Ako ďalej dopĺňa, z pohľadu technickej realizovateľnosti má posledné slovo pri povoľovaní prevádzkovateľ prepravnej sústavy, spoločnosť eustream, a. s. Spoločnosť eustream, a. s., má rovnako ako spoločnosť SPP-distribúcia, a. s., rovnakú akcionársku štruktúru a sú rovnocenné dcéry spoločnosti SPP Infrastructure, a. s.

Spoločnosti patria pod manažérsku kontrolu skupiny Energetický a priemyselný holding (EPH), a. s. Uvedená legislatívna zmena môže mať teda dopad iba v rovine hospodárenia jednotlivých prevádzkovateľov infraštruktúry.

Čítajte viac z kategórie: Štúdie, prieskumy a analýzy

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá