Slovenské firmy sú ohrozené vysokými cenami. Mnohé z nich opustia Slovensko, varuje analytik

  • Slovenské firmy naďalej ohrozujú vysoké ceny za energie
  • Podľa analytika hrozí, že mnohé odídu zo Slovenska
Pracovník riadi výrobu vo fabrike
Ilustračné foto TASR/Maroš Černý
  • Slovenské firmy naďalej ohrozujú vysoké ceny za energie
  • Podľa analytika hrozí, že mnohé odídu zo Slovenska

Firmy s vysokou spotrebou energie sa zrejme tak skoro nedočkajú kompenzácií za rastúce náklady na energie. Musia teda zvýšiť svoje odbytové ceny, aby mohli pokryť náklady za drahú energiu.

Týmto spôsobom však hrozí, že sa ich výrobky stanú predraženými a na globálnom trhu nebudú konkurencieschopné voči iným výrobcom. Ako uvádza portál Správy RTVS, to by mohlo v konečnom dôsledku viesť k tomu, že niektoré z týchto firiem budú nútené opustiť Slovensko.

Trend odchodu zo Slovenska

Na Slovensku už jedna firma opustila krajinu z dôvodu vysokých cien energií. „Oravské ferozliatinové závody už vlastne časť výroby presúvajú do Uzbekistanu,“ uviedol analytik energie-portal.sk Radovan Potočár. 

V Uzbekistane sú energie výrazne lacnejšie. Firma tak zrejme získa späť svoju konkurencieschopnosť po odchode zo Slovenska, pretože sa už nebudú musieť zaoberať vysokými cenami energií. 

Týmto spôsobom by sa tak mohol začať postupný trend odchodu ďalších spoločností, ktoré sa snažia zmierniť svoje náklady na energiu.

„Ide spravidla o veľké firmy, ktoré zamestnávajú väčšie počty zamestnancov – stovky ľudí. Prípadné problémy na trhu pre tieto podniky znamenajú zhoršenie ekonomickej situácie,“ ozrejmil Potočár.

Startitup k time oslovil aj energetického analytika Jána Pištu, podľa ktorého sú ceny energií vysoké aj v iných krajinách, rozdiel vidí ale v rozhodnutiach vlády.

„Ceny energií sú vysoké aj v iných krajinách. Rozdiel je v tom, ako sa jednotlivé vlády snažia kompenzovať tieto vysoké náklady. Kým ostatné vlády, najmä nemecká, sa počas krízy viac sústredili na prežitie priemyslu, slovenská vláda sa populisticky sústredila na obyvateľstvo, ktoré má vďaka tomu jedny z najnižších cien energií. Na priemysel toho potom veľa nezostalo,“ ozrejmil anylitik.

Riešenia pre ohrozené firmy

Slovensko je malý energetický trh, je tu slabšia konkurencia medzi dodávateľmi. Podľa analytika Jána Pištu boli mnohí z nich počas krízy tlačení k tomu, aby značne obmedzili ponuku svojich produktov odberateľom, čo následne prinieslo vyššie ceny.

Firmy, ktoré majú vysokú spotrebu energie, sa snažia vykompenzovať aspoň čiastočne náklady na drahú energiu z minulého aj tohto roka. Ak to neurobia, musia tieto náklady zahrnúť do cien svojich výrobkov.

Elektrické vedenie, stĺp s elektrickými káblami
zdroj: Unsplash/Amy Elting

Ak by ale boli výrobky príliš drahé, nikto by ich nekúpil, ani v Európe ani na iných trhoch, a to by znamenalo, že firmy nebudú mať dostatok zisku na to, aby mohli adekvátne platiť svojich zamestnancov.

Podľa analytika Jána Pištu sa môžu firmy napríklad dohodnúť aj s dodávateľom. „Môžu sa snažiť optimalizovať priebeh svojej spotreby a dohodnúť sa s dodávateľom na takom spôsobe fakturácie, ktorý im umožní znížiť napríklad náklady na elektrinu tak, že ju budú odoberať v tých lacnejších hodinách,“ navrhuje.

„Firma, ktorá nie je konkurencieschopná, či už na Slovensku, v Európe alebo v celosvetovom meradle, tak nebude zamestnávať ľudí,“ uviedol prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Miroslav Kiraľvarga.

Výrazné zníženie využívania ropy a plynu

Ceny energií by mohli túto zimu prudko stúpnuť a prinútiť vlády, aby opäť zasiahli a dotovali ich, varoval šéf Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Fatih Birol.

Ak sa totiž čínska ekonomika rýchlo zotaví a nastane tuhá zima, ceny plynu by mohli vzrásť, čo by mohlo mať negatívny vplyv na spotrebiteľov, uviedol Birol pre BBC.

Ceny plynu prudko vzrástli po ruskej invázii na Ukrajinu, čo zvýšilo účty za energie po celom svete. Viaceré vlády následne pristúpili k podpore domácností, aby sa pokúsili zmierniť dosah na spotrebiteľov.

Podľa Birola mnohé európske vlády urobili „strategické chyby“. Jednou z nich bola vysoká závislosť od ruských energií, keďže zahraničná politika bola „zaslepená“ krátkodobými obchodnými rozhodnutiami.

Túto zimu podľa Birola „nemôžeme vylúčiť“ ďalší nárast cien plynu. „V scenári, v ktorom je čínska ekonomika veľmi silná, nakupuje veľa energií na trhoch a máme tuhú zimu, môžeme byť svedkami silného tlaku na rast cien zemného plynu, čo následne mimoriadne zaťaží spotrebiteľov.“

Birol si myslí, že vlády by mali „pokračovať v presadzovaní opatrení na úsporu energie, najmä pred blížiacou sa zimou“. Takisto by mali podporovať technológie obnoviteľných zdrojov energie a hľadať „alternatívne energetické možnosti“, povedal.

„Ak to svet myslí vážne“ s bojom proti klimatickým zmenám, potom „musíme v nasledujúcich rokoch výrazne znížiť využívanie ropy a plynu“, uviedol Birol. Dodal, že ak sa podarí znížiť spotrebu, existujúce ložiská ropy a plynu budú stačiť na uspokojenie klesajúceho dopytu.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Správy RTVS, TASR, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá