Slovenské gastro „ryžuje“ milióny eur. 10 podnikov s najtučnejšími tržbami
- Gastro biznis je skutočne náročne odvetvie
- My sme sa pozreli na tie najsilnejšie mená
- Gastro biznis je skutočne náročne odvetvie
- My sme sa pozreli na tie najsilnejšie mená
Slovensko ako krajina nie je na podnikanie v gastre úplne najjednoduchšie odvetvie. Svoje si prevádzkari mohli zažiť už počas pandémie. Následne im boli pod nohy hádzané len ďalšie a ďalšie polená, ktoré podnikanie ešte viac sťažovali.
A dlhodobo rezonuje aj nedostatok ľudí, ktorí by v tomto odvetví chceli pracovať. Obavy z neistoty u potenciálnych zamestnancov prehĺbilo obdobie lockdownov. Mnohí sa uplatnili na iných poliach, ktoré považujú za stabilnejšie. No nie je to zďaleko všetko, s čím sa táto branža trápi.
Najvyššia DPH v okolí
DPH je pre stravovacie zariadenie témou už nejaký ten piatok. V porovnaní s ďalšími krajinami je na Slovensku v niektorých prípadoch dvojnásobná, respektíve štvornásobná.
V celej strednej Európe totiž máme úplne najvyššiu daň v podobe 20 %. Stačí sa pritom pozrieť len pár kilometrov za hranice a v Českej republike je na hranici 10 %, v Poľsku už iba 8 %. V susednom Maďarsku a Rakúsku len 5 %. Aj Európska komisia vyzvala členské štáty, aby DPH znížili pre gastro aj cestovný ruch. Do dnešného dňa sa však naša vláda pre zníženie nerozhodla.
„Ak sa nezníži DPH, tak extrémne veľa malých podnikateľov skončí, pôjdu do konkurzu, pre štát to bude znamenať veľmi veľa stratených peňazí a úroveň v gastronómii sa vráti do 90. rokov, lebo to poskupujú za veľmi nízke peniaze ľudia, ktorí nemajú úplne čistý úmysel,“ povedal konzultant pre malých podnikateľov Oto Kóňa v minulosti v našom podcaste Let’s Talk Business.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.