Slovenské gastro v rozpade: Do konca roka takmer polovica z nás skrachuje. Ak to potrvá do jari, až 90%
- Slová ministra obrany Jaroslava Naďa, že reštaurácie a kaviarne budú zrejme zatvorené do konca roka, znejú pre mnohých ako rozsudok smrti
- Prepúšťanie a krach firiem bude časom len a len narastať
- Namiesto nutnej pomoci chce vláda od nich, aby suplovali štát a testovali – ide o vydieranie zo strany premiéra?
- Slová ministra obrany Jaroslava Naďa, že reštaurácie a kaviarne budú zrejme zatvorené do konca roka, znejú pre mnohých ako rozsudok smrti
- Prepúšťanie a krach firiem bude časom len a len narastať
- Namiesto nutnej pomoci chce vláda od nich, aby suplovali štát a testovali – ide o vydieranie zo strany premiéra?
„Ak sa nedočkáme zásadných uvoľnení najneskôr do konca novembra, pre mnohé prevádzky bude akákoľvek pomoc úplne zbytočná. Nemajú už žiadne finančne rezervy,“ povedal pre Startitup koncom októbra generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák.
Nedávne slová ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO), ktoré povedal v nedeľu v relácii Na telo v televízii Markíza, že reštaurácie a kaviarne ostanú podľa neho pri súčasnom vývoji pandémie zatvorené až do konca roka, boli pre mnohé firmy ako z hororu.
„Až 90 % subjektov odhaduje, že ich podnik nedokáže prežiť viac ako 5 mesiacov, pričom takmer polovica z nich sa obáva, že skrachuje už do 1 alebo 2 mesiacov,“ znejú alarmujúce výsledky prieskumu, ktoré na Slovensku na prelome októbra a novembra u ubytovacích a stravovacích zariadeniach uskutočnila Asociácia hotelov a reštaurácii (AHRS) v spolupráci s Inštitútom stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica. Asociácia zároveň dodáva, že vyše 80 % opýtaných firiem z prieskumu pôsobí na trhu stabilne už vyše 10 rokov.
Ak by mal teda minister pravdu, takmer polovica reštaurácií, kaviarní a viacero hotelov by definitívne skrachovala. „O prácu v sektore môže prísť v tomto roku až 36 000 zamestnancov,“ informuje asociácia v správe.
Včera sa premiér Igor Matovič stretol so zástupcami hotelov a reštaurácií, fitnesscentier, divadiel, športovísk, ktorí zúfalo dúfali v pozitívne správy – ako otvorenie prevádzok či prípadne aspoň väčšiu podporu od štátu počas lock-downu a obmedzení. Budúcnosť týchto podnikov je však stále ešte neistá.
Slovenské gastro v katastrofálnych číslach
Už prvá vlna korony na jar pochovala podľa prieskumu poradenskej spoločnosti Bisnode 1 000 gastro podnikov. Podľa mnohých odborníkov, prieskumov a odhadov je to však slabá rana, aká gastro ešte len čaká, obzvlášť, ak bude súčasný stav pokračovať.
„Takmer polovica všetkých respondentov očakáva pokles tržieb za rok 2020 v porovnaní s rokom 2019 o 60 a viac %, z toho takmer pätina ho odhaduje až na úrovni 80 %. Ďalšia tretina opýtaných očakáva prepad tohtoročných tržieb oproti tržbám minulého roka medzi 40 až 60 %,“ uvádza AHRS. Gastro a hotelierstvo tak prišlo o stovky a stovky miliónov eur.
Už po prvej vlne prepúšťalo vyše 80 % firiem z tohto odvetvia a počet zamestnancov v gastre klesol takmer o tretinu. Tri štvrtiny firiem už priznalo, že budú musieť prepúšťať aj teraz alebo začiatkom roka 2021.
„Priemerný pokles počtu zamestnancov v podnikoch za prvú aj druhú vlnu koronakrízy sa tak hýbe až na úrovni 46,5 %,“ píše AHRS. Zjednodušene povedané, korona pripravila a ešte pripraví o prácu takmer polovicu ľudí, ktorí v tomto segmente pracujú.
Skoro polovica firiem teda očakáva skorý krach, druhá polovica by „len“ mala zaznamenať veľké poklesy tržieb a ziskov a prepustiť spolu tisíce ľudí, aby prežila – presne tak vyzerá tohtoročná blízka budúcnosť nášho gastra, ak sa veci rýchlo nezmenia.
Netreba zabúdať ani na množstvo ďalších ľudí a firiem, ktorých sa uzatvorenie či obmedzenie reštaurácií, kaviarní, pohostinstiev taktiež dotýka – ako napríklad vinári, výrobcovia piva, cukrári, pekári a mnoho ďalších.
Zvláštny návrh premiéra
Najväčšiu pomoc od štátu predstavuje záchranný balíček v hodnote 100 miliónov eur, ktoré sa majú prerozdeliť medzi firmy v cestovnom ruchu – teda aj medzi reštaurácie, kaviarne a podobne. Podľa vzorca, ako sa bude táto suma prerozdeľovať, by mala firma, ktorá napríklad tento mesiac zaznamená prepad tržieb v porovnaní s novembrom 2019 o 70 %, získať od štátu pomoc 7 % jej obratu, aký mala v novembri 2019. 85% podnikov označilo túto pomoc za nedostatočnú a mnohých pred krachom jednoducho neochráni.
Ministerstvo dopravy a výstavby (pod ktorý spadá aj cestovný ruch) už predstavilo aj myšlienku takzvaného semaforu, na ktorom pracuje s Úradom verejného zdravotníctva i s ústredným krízovým štábom. Pre podniky by podľa takého semaforu platili opatrenia na základe toho, aká je situácia s koronou v ich okrese – niektoré by sa tým pádom mohli otvoriť.
No a veľké očakávania smerovali na včerajšie spomínané stretnutie predstaviteľov hotelov, reštaurácií, fitnesscentier, divadiel, športovísk atp. s Igorom Matovičom. Niektorí však neskrývali z rokovania sklamanie.
Slovenský premiér prišiel so zvláštnym návrhom, že by za určitých podmienok umožnil podnikom otvoriť a spustiť prevádzku, ak by sa podieľali na plošnom testovaní, ktoré by sa mohlo konať raz za tri týždne. Štát by im na to zabezpečil pomôcky a prítomnosť jedného vojaka, policajta či hasiča.
Niektorým to príde ako vydieranie – môžeš otvoriť, ak budeš za nás testovať. Igor Matovič čelí kritike, že najskôr zhodil plošné testovanie na ramená miest a obcí, a teraz chce toto bremeno hodiť aj na súkromných podnikateľov, ktorí sa už teraz dosť trápia.
„Plošné predĺženie núdzového stavu – gastro, šport, kultúra, fitnesscentrá… sú dnes zdevastované a zažívajú historický kolaps. Krajina ich potrebuje, mali by sme si ich chovať ako v bavlnke, aby sa z toho čím skôr vymotali. Čo však dostali? Majú suplovať štát a premeniť svoje prevádzky na testovacie centrá,“ adresoval Matovičovi jeho vládny kolega Richard Sulík.
Ďalšie stretnutie predstaviteľov najviac postihnutých firiem a podnikov s Igorom Matovičom by sa malo konať zajtra a v piatok by sme mali poznať konečné rozhodnutie, ktoré prinesú tohtotýždňové stretnutia.
Generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák po prvom, včerajšom stretnutí prezradil, že gastro prevádzky sú ochotné urobiť čokoľvek, čo je v ich silách, len aby odvrátili už rozbehnutú ničivú vlnu, ktorá je schopná zničiť slovenské gastro a množstvo ľudí, ktorí v ňom pôsobia.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska