Slovenské hnutie obrody chce referendum o sankciách voči Rusku. Tvrdí, že získalo 240-tisíc podpisov
- SHO tvrdí, že získalo 240-tisíc podpisov za referendum o sankciách voči Rusku
- Rozhodnúť o ňom môže prezident alebo Ústavný súd

- SHO tvrdí, že získalo 240-tisíc podpisov za referendum o sankciách voči Rusku
- Rozhodnúť o ňom môže prezident alebo Ústavný súd
Slovenské hnutie obrody (SHO), dlhodobo považované za marginálnu politickú stranu, vyvolalo rozruch svojou snahou vyhlásiť referendum o sankciách voči Ruskej federácii.
Napriek tomu, že vo voľbách v roku 2023 získalo iba 0,04 % hlasov, jeho predseda Róbert Švec tvrdí, že iniciatíva sa teší veľkej podpore občanov, informuje portál aktuality.sk.
Tisíce podpisov a politická podpora
Organizátori referenda nepochybujú, že potrebných 350-tisíc podpisov dosiahnu v dohľadnej dobe. „Aktuálne sme zohnali takmer štvrť milióna podpisov a denne pribúdajú tisíce nových,“ uviedol Švec. K iniciatíve sa pridala aj strana Domov na čele s Pavlom Slotom, ktorý povedal: „Uvidíme, ako sa k tomu postaví prezident.“
Petícia obsahuje otázku: „Súhlasíte s tým, aby Slovenská republika neuplatňovala sankcie voči Ruskej federácii, ktoré škodia slovenským občanom, živnostníkom a aj podnikateľom?“
Možnosť intervencie prezidenta a riziká referenda
Podľa právnikov má prezident republiky právo nevyhlásiť referendum automaticky, ak existujú pochybnosti o jeho ústavnosti. Ak prezident považuje obsah referenda za problematický, môže sa obrátiť na Ústavný súd, aby preskúmal, či nie je v rozpore s ústavou Slovenskej republiky.
„Referendum o sankciách voči Rusku by so sebou prinieslo viaceré riziká, a preto je rozhodujúce, ako sa k nemu postaví hlava štátu,“ upozorňuje jeden z odborníkov na ústavné právo.
Politická konkurencia a paralelné referendá
Zatiaľ čo strana Slovenské hnutie obrody presadzuje referendum o sankciách, mimoparlamentná strana Demokrati od októbra minulého roka organizuje petíciu na skrátene volebného obdobia s názvom „Stačilo Fica“. Podľa ich lídra Jaroslava Naďa už dosiahli hranicu 100-tisíc podpisov.
Na rozdiel od Slovenského hnutia obrody, ktorému sa v minulosti nepodarilo získať väčší volebný výtlak, Demokrati majú mediálnu podporu a ich iniciatíva je vážnejšie vnímaná verejnosťou.
Referendové iniciatívy na Slovensku nie sú ničím novým. V minulosti organizovali referendá aj etablované politické subjekty ako Smer-SD, ktorý v roku 2023 inicioval referendum o predčasných voľbách. Podobné iniciatívy sú zvyčajne spojené s politickými stranami, ktoré majú širšiu podporu verejnosti.
Nečakaným fenoménom je preto Slovenské hnutie obrody, ktoré podľa vlastných tvrdení dokázalo získať viac ako 240-tisíc podpisov, hoci v posledných voľbách získalo len 1 332 hlasov, informuje portál TA3. Tento údaj sa však nedá nezávisle overiť, a preto zostáva otázne, či SHO skutočne disponuje dostatočnou podporou na vyhlásenie referenda.
„Priatelia, k dispozícii už máme viac ako dve tretiny podpisov potrebných k tomu, aby prezident (Peter) Pellegrini, v súlade s Ústavou SR, vyhlásil celoštátne referendum v danej veci. Krok za krokom sa blížime k cieľu. K cieľu, ktorému sa mnohí smiali, ale dnes sa už prestávajú smiať,“ uviedol predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec.
Nejasná budúcnosť referenda
Hoci organizátori referenda vyjadrujú optimizmus, osud petície je neistý. Ak aj nazbierajú potrebný počet podpisov, rozhodujúce slovo bude mať prezident a potenciálne aj Ústavný súd.
V prípade úspechu iniciatívy by prezident Peter Pellegrini stál pred dilemou, či referendum vyhlásiť, alebo sa obrátiť na Ústavný súd. Keďže sankcie voči Rusku sú súčasťou politiky EÚ, otázkou zostáva, či by Slovensko mohlo jednostranne odmietnuť ich uplatňovanie.
Napriek polarizácii témy je zrejmé, že snahy o referendum ostávajú v strede politickej diskusie a môžu ovplyvniť budúci politický vývoj Slovenska.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: aktuality.sk, TA3