Slovenské labute „závislé“ od opiátov sú hitom. Dostali sa do známych svetových médií
- Slovenské zdrogované labute to „dotiahli“ do Deutsche Welle
- Písali o nich aj v ďalších veľkých médiách
- Slovenské zdrogované labute to „dotiahli“ do Deutsche Welle
- Písali o nich aj v ďalších veľkých médiách
Zdrogované slovenské labute sa preslávili vo svete. Nezostali bez povšimnutia ani v prípade jedného z najznámejších európskych médií.
Ako sme ťa informovali, koncom mája sa objavila správa o labutiach tráviacich čas v makovom poli neďaleko Komárna. Správali sa však veľmi zvláštne, až akoby boli omámené, opisovali miestni.
Vlastník makového poľa sa navyše sťažoval, že mu ničia úrodu a spôsobujú škody vo výške tisícok eur. A keďže sú labute zákonom chránené, nikto si s nimi nevedel dať rady.
Na pole zavítali vo februári, keď na ňom vytvorilo jazierko. Odvtedy však neodišli. Práve naopak. „Postupne prichádzali. Až vyše 200 kusov sme tu napočítali,“ uviedol pre RTVS Bálint Pém, pestovateľ maku.
Labute na „drogách“
Labutiam mak zachutil. Začali žrať aj od koreňov modré či červené maky a stávali sa od nich závislé. Nedokážu odletieť a zároveň sú malátne, tackajú sa, niektoré dokonca aj uhynú.
„Celá rastlina maku je toxická okrem semena. Tie labute to nerozoznávajú a týmto škodia sebe,“ uviedol pestovateľ. Škodu spôsobujú nielen sebe na zdraví, ale aj majiteľovi a pestovateľovi poľa. Po labutiach ostalo plné pole maku prázdne. „Momentálne je škoda už vyše päť hektárov,“ povedal Pém.
Labute, ktoré sú v zlom stave, odnášajú ochranári na detoxikáciu, no zariadenie nie je dostatočne veľké pre všetky labute.
„Pestovateľ by si mal požiadať na budúcu sezónu o výnimku na plašenie chráneného živočícha. Tie, ktoré tam má teraz, môže iba ručne plašiť, nedá sa momentálne nič viac robiť,“ hovoril v máji Ján Kaľavský zo Štátnej ochrany prírody.
Kuriozita v zahraničných médiách
Postupom času sa táto správa dostala až do zahraničných médií. Slovenské labute sa okrem susedných maďarských, českých, poľských či rakúskych médií skloňovali aj na východných portáloch ako The Indian Express, The Times of India alebo The Baltic Times z Pobaltia.
Stali sa hitom až do takej miery, že si zaslúžili miesto aj v prominentnom Deutche Welle, ktoré sa radí medzi najznámejšie a najváženejšie európske médiá.
Swans in Slovakia found a poppy field and munched on the opium-producing plants to their hearts‘ content for months 🦢 pic.twitter.com/6uVXeis6g4
— DW News (@dwnews) June 14, 2023
Zahraniční spravodajcovia slovenský problém opisujú ako „unikátny“.
Čo je s nimi teraz?
Tretieho júna sme ťa informovali, že počet labutí na poli medzi obcami Patince a Iža už poklesol. „Zdravé labute z lokality odleteli a zostávajúce sa presunuli na neďaleký mak divý, ktorý im už nespôsobuje také zdravotné ťažkosti,“ uviedla manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Kristína Bocková.
„Dehydrované labute boli odvážané do Záchranného zariadenia pre zranené živočíchy v Marcelovej. V týchto dňoch zdravé labute odlietajú a v okolí lokality sa aktuálne nachádza už len 40 labutí z pôvodne zaznamenaného počtu 80 jedincov z minulého týždňa,“ spresnila.
Labute však spôsobili škodu vo výške približne 10-tisíc eur. Tieto vtáky pritom nie sú na zozname zvierat, za ktoré sa prepláca náhrada škody. Majiteľovi poľa preto škodu nepreplatí ani poisťovňa, ani štát.
„Škody spôsobené týmto chráneným živočíchov sa na Slovensku vyskytujú len ojedinele, preto labute nepatria na zoznam živočíchov, za ktoré štát prepláca náhradu,“ vysvetľoval hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.
A ako sme sa dozvedeli neskôr, časť labutí, ktoré sa ochranári pokúšali zachrániť, nakoniec uhynula.
Podľa dobrovoľného ochranára Jánosa Bogára sa mala otrava makom vyplaviť z organizmu týchto živočíchov pár týždňov po tom, ako ich prevezú na iné miesto a prejdú na normálnu stravu. To znamená na vodné a iné netoxické rastliny.
Pri všetkých labutiach sa to ale nepotvrdilo. Zamestnanci Regionálnej veterinárnej správy v Komárne totiž vo štvrtok vytiahli z vody 12 uhynutých labutí.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Archív SIU, Twitter/DW News, Archív SIU, Archív SIU, RTVS