Slovenské mestá nechcú čakať na vládu, zadarmo svojim obyvateľom rozdajú ochranné respirátory

  • Spišská Nová Ves, Poprad aj Banskobystrická župa sa rozhodli zainvestovať do ochrany svojich obyvateľov pred nákazou novým koronavírusom
  • Ľuďom zadarmo rozdajú vo svete veľmi odporúčané respirátory typu FFP2
koronavírus, ffp2
TASR/AP
  • Spišská Nová Ves, Poprad aj Banskobystrická župa sa rozhodli zainvestovať do ochrany svojich obyvateľov pred nákazou novým koronavírusom
  • Ľuďom zadarmo rozdajú vo svete veľmi odporúčané respirátory typu FFP2

Je to len pár dní, čo sme ťa informovali o tom, že Slovákov aj napriek núdzovému stavu zachvátilo nákupné šialenstvo. Ľudia začali vo veľkom vykupovať respirátory typu FFP2, ktoré mal reťazec v akcii.

Všetko to začalo vyjadrením šéfa rezortu zdravotníctva Mareka Krajčího, ktorý na tlačovej konferencii spolu s premiérom Igorom Matovičom zdôraznil, že ľuďom odporúča nosenie respirátorov typu FFP2.

Krajčí spôsobil v Lidli šialenstvo, ľudia sa v húfoch bili o respirátory. Vypredané boli už po otvorení predajní

Zdôraznil, že zaručujú značnú ochranu pred nakazením sa novým koronavírusom. Zároveň však konštatoval, že zatiaľ ich nosenie nechce zavádzať povinne, tak ako napríklad v Rakúsku či Nemecku. Dôvodom má byť skutočnosť, že ľudia by ich mohli začať vo veľkom vykupovať a mnohí by sa k nim vôbec nedostali.

Naša vláda má plné ruky skríningu, a tak masívnu distribúciu pre obyvateľov Slovensko zatiaľ neplánuje. Niektoré mestá sa preto rozhodli situáciu zobrať do vlastných rúk.

zdroj: TASR/AP

Mesto Poprad daruje všetkým obyvateľom, ktorí v tomto roku dovŕšia vek 65 rokov, spomínané respirátory FFP2. Radnica o tom informuje na svojej webstránke s tým, že celkovo ich rozdajú približne 20 000 kusov. Jeden občan dostane dva kusy respirátorov.

„Distribuovať ich začneme od pondelka, 1. februára. Mesto má k dispozícii zoznamy obyvateľov, čiže nie je potrebné sa hlásiť. Respirátory budú distribuované zadarmo zamestnancami mestského úradu do schránok,“ priblížila samospráva.

Mal by štát zadarmo ľuďom rozdávať respirátory?

Mesto Poprad žiada seniorov, aby respirátory využívali účelne, teda najmä v interiéroch, kde sa zdržiava viac ľudí, v mestskej hromadnej doprave, obchodoch, lekárni, na pošte a podobne.

„Britská mutácia koronavírusu je už potvrdená aj na Slovensku a nemožno ju podceňovať. Rúška, ktoré zvykneme bežne nosiť, nás proti tomuto typu vírusu neochránia. Musíme chrániť našich starších občanov, ktorí predstavujú zhruba 12 % obyvateľov mesta Poprad,“ hovorí záchranár František Majerský.

Podľa Majerského zakúpením rúšok jednak ochránime našich starších spoluobčanov, a zároveň môžeme podporiť napríklad aj slovenského výrobcu bavlnených nano rúšok Zornica, ktoré na rozdiel od FFP2, nie sú jednorazové.

Poprad v tom nie je sám

Aj v Spišskej Novej Vsi pristúpilo mesto k podobnému kroku. V najbližších dňoch roznesú dobrovoľníci Centra voľného času a klubu mladých tisíce respirátorov FFP2, ktoré radnica kúpila pre obyvateľov s vyšším rizikom na ochorenie COVID-19. Mesto o tom informuje na sociálnej sieti.

Sú určené obyvateľom nad 60 rokov veku s trvalým pobytom v meste. „Respirátor poskytuje vyššiu ochranu ako rúško, preto ho odporúčame použiť na miestach, kde nie je možné vyhnúť sa kontaktu s inými ľuďmi, napríklad v čakárni u lekára, na pošte a podobne,“ dodáva samospráva.

Dostanú sa aj do škôl

Respirátory dostane aj viac ako 3 200 zamestnancov stredných škôl, ktoré zriaďuje Banskobystrický samosprávny kraj. Respirátory pre nich župa uvoľní z vlastných zásob, každý dostane špeciálny balíček, v ktorom bude päť kusov FFP2.

Mladí Slováci za pár hodín vytvorili online systém, vďaka ktorému sa na očkovanie objednáš jednoducho a rýchlo

„S ohľadom na novú, agresívnejšiu mutáciu nového koronavírusu, ktorú zaznamenali odborníci už aj na Slovensku, sme sa rozhodli posilniť ochranu zamestnancov našich stredných škôl. Chceme, aby boli pripravení a vybavení dostatočnými ochrannými prostriedkami, keď vláda rozhodne o otvorení škôl, povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Balíček respirátorov bez výdychového ventilu pritom dostanú nielen učitelia, ale aj všetci nepedagogickí zamestnanci škôl, ktoré kraj zriaďuje. Spolu s respirátormi im bude župa distribuovať aj leták s informáciami, ako respirátor správne používať a starať sa oň.

zdroj: TASR/Marijan Murat/Dpa

„Zvýšenú ochranu sa nám v spolupráci so spoločnosťou Gevorkyan podarilo zabezpečiť aj pre šoférov autobusov prímestskej dopravy. Vodiči SAD Lučenec a SAD Zvolen dostali špeciálne certifikované ochranné masky určené na viacnásobné použitie,“ doplnil Ján Lunter.

Osobné ochranné prostriedky kraj pravidelne distribuuje aj do zariadení sociálnych služieb či ambulantným lekárom. S karanténnymi balíčkami v čase krízy pomohol aj súkromným zriaďovateľom. Za minulý rok vynaložila župa na boj s koronakrízou asi 700 000 eur.

Zákaz rúšok ušitých doma

Francúzsko najnovšie dokonca vyslovene zakázalo nosiť na verejnosti niektoré typy podomácky vyrobených rúšok, ktoré podľa tamojších úradov neposkytujú dostatočnú ochranu pred nákazlivejšími variantmi nového koronavírusu. Informoval o tom v pondelok denník The Guardian.

K tomuto nariadeniu zverejnenému v piatok vláda podľa ministra zdravotníctva Oliviera Vérana pristúpila po odporúčaní odborníkov. „Rada pre verejné zdravie rovnako ako ja odporúča, aby Francúzi nenosili rúška, ktoré si vyrobili doma,“ uviedol Véran.

Odporúčanie sa podľa neho týkalo aj priemyselne vyrábaných látkových rúšok s nižšími filtračnými vlastnosťami, ktoré patria do takzvanej druhej kategórie. Ako pripomína The Guardian, látkové rúška prvej kategórie filtrujú 95 % častíc o veľkosti tri mikrometre, zatiaľ čo tie v kategórii dva filtrujú iba 70 %. Naopak, chirurgické rúška filtrujú 95 % týchto častíc a respirátory typu FFP2 filtrujú 94 % ešte menších častíc s veľkosťou len 0,6 mikrometra.

Zdroje: The Guardian, BBSK, poprad.sk

Najnovšie videá

Trendové videá