Slovenské mesto chystá novinky, aké nemá nik. Poriadne si posvieti na vodičov aj chodcov
- Žilina prichádza na cesty s novinkou
- Okrem inteligentných priechodov pre chodcov pribudnú aj radary
- Žilina prichádza na cesty s novinkou
- Okrem inteligentných priechodov pre chodcov pribudnú aj radary
Mesto Žilina reaguje na potrebu zvýšenia bezpečnosti na cestách a až v deviatich lokalitách vyrastú úplne nové, inteligentné priechody pre chodcov, informuje mesto na svojom webe.
Realizátorom týchto stavebných prác je elektromontážny závod, spoločnosť ELZA, Bratislava. Spoločnosť vybuduje priechody na Ulici Vysokoškolákov pri OBI, pri Poliklinike ŽILPO, na Ulici Pri Celulózke, Veľký Diel (lesopark), A. Rudnaya-Centrálna, na Štefánikovom námestí, na križovatke Priemyselnej ulici s Rázusovou ulicou. Ďalej na Závodskej ceste a na križovatke Ul. R. Zaymusa s Komenského ulicou.
Tieto lokality, kde pribudnú nové priechody, vybrala samospráva po zvážení dopravnej situácie, majetkoprávneho stavu a technických možností pripojenia na elektrickú sieť.
Súčasťou týchto priechodov bude inteligentné LED osvetlenie, ktoré bude umiestnené na dvoch stožiaroch, obojstranné signalizačné LED svietidlá, dva detektory pohybu, dopravné značky s fluorescenčným podkladom a riadiaca jednotka SMART systému, ktorá bude riadiť intenzitu osvetlenia a blikania – napojená bude na verejné osvetlenie.
Samozrejme, realizácia priechodov zahŕňa aj vodorovné dopravné značenie.
„Inteligentné priechody pre chodcov nám budú zároveň zbierať dáta o pohyboch chodcov, pričom s údajmi budeme následne ďalej pracovať. Na základe kľúčových informácií o frekvencii pohybu na jednotlivých úsekoch v čase budeme vedieť lepšie formulovať dopravnú stratégiu. Takéto smart riešenia oceňujem, pretože nám pomáhajú zlepšovať kvalitu mesta a veľký prínos majú aj pre občanov,“ uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne.
Na každom priechode bude okrem toho nainštalovaný aj smart senzor určený na snímanie atmosférických veličín – teplota, vlhkosť či prachové častice.
Inteligentné priechody majú byť hotové do konca novembra 2023. Žilinská radnica do nich investuje 168 427,22 eur. „Investícia je z 95 % financovaná z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra v rámci projektu Moderné technológie v meste Žilina,“ uvádza sa na webe mesta.
Mesto má ďalšie smart riešenia
Projekt mesta v sebe zahŕňa aj iné smart riešenia, ktoré sa začnú realizovať už v najbližších mesiacoch. Medzi tieto riešenia patrí napríklad inteligentný kamerový systém mestskej polície, ktorého súčasťou je 19 otočných, 20 osobných a 3 pevné kamery pre príslušníkov mestskej polície či „zobrazovacia video-stena v riadiacom stredisku“, uvádza mesto.
„V častiach Staré mesto, Bôrik, Solinky, Vlčince a Závodie bude v 855 pouličných svietidlách na 23 uliciach čoskoro dokončená montáž inteligentných lampových regulátorov a rozvádzačov, ktoré zabezpečia úsporu, monitorovanie a riadenie osvetlenia na diaľku. Verejné osvetlenie bude slúžiť ako dátová infraštruktúra pre zber a riadenie dát v rámci nových inteligentných oblastí riadenia mesta. Prepojenie viacerých inteligentných riešení z rôznych zariadení do jedného systému bude riešiť softvér na zber a vizualizáciu dát, ktorý bude doprogramovaný do existujúcej mestskej smart platformy,“ informujú.
Lapač rýchlosti
Žilina nezabúda ani na kontrolu dopravných priestupkov a bezpečnosti na cestách, a tak na rovných úsekoch, kde dochádza k častému prekračovaniu rýchlosti, pribudnú nové merače rýchlosti.
„Nainštalované budú na Ul. Tajovského, Vysokoškolákov – lesopark, M. R. Štefánika, P. O. Hviezdoslava, na Hôreckej ceste a na Hlinskej ulici,“ priblížilo mesto Žilina.
Okrem meračov pribudnú aj merače hustoty dopravy, ktoré budú monitorovať dôležité vstupy do mesta, a to od Tepličky nad Váhom, Rosiny, ďalej od diaľnice D1, Lietavskej Lúčky, od Hôrok, od diaľnice D3, od Kysuckého Nového Mesta a rovnako aj od Mojšovej Lúčky, Strečna.
„Na realizáciu smart city riešení získala samospráva grant vo výške takmer milión eur. Projektové aktivity, ktoré realizuje, sa týkajú najmä regulácie dopravy, monitorovania lokálnych environmentálnych ukazovateľov, smart manažmentu verejného osvetlenia či zvýšenia úrovne bezpečnosti na verejných miestach. Projekt významne podporuje tvorbu a manažment verejných politík, k čomu poslúži zber a vyhodnocovanie dát z viacerých systémov,“ dodáva mesto Žilina.
Zdroj: Žilina