Slovenské mesto definitívne zakázalo používanie klasických plastov na podujatiach

  • Plasty dostali na podujatiach v Liptovskom Mikuláši stopku
  • Poslanci schválili všeobecne záväzné nariadenie, ktoré má prispieť k ekologizácii
plasttt
unsplash.com
  • Plasty dostali na podujatiach v Liptovskom Mikuláši stopku
  • Poslanci schválili všeobecne záväzné nariadenie, ktoré má prispieť k ekologizácii

Čerstvé jedlá a nápoje budú na podujatiach v Liptovskom Mikuláši podávať v jednorazových obaloch z kompostovateľných bioplastov. Použitie iných obalov bude zakázané. Všeobecne záväzné nariadenie platné od 18. apríla tohto roku schválili liptovskomikulášski mestskí poslanci na ostatnom rokovaní.

Cieľom zavedenia nariadenia je minimalizovať spotrebu klasických plastových obalov najmä počas veľkých podujatí, ktoré organizuje mesto. Podľa hovorkyne mesta Viktórie Čapčíkovej z nich pochádzajú tony plastového odpadu.

„V tomto roku začneme Stoličnými dňami. Týkať sa to ale bude všetkých podujatí a predajov na trhových miestach. Dotkne sa to aj obyčajného ambulantného predaja z prenosných stánkov s občerstvením, ktoré sú súčasťou aj menších podujatí v meste,“ uviedol Gabriel Lengyel z mestského úradu.

Používať bude možné len takzvané bioplasty PLA, ktoré sú kompostovateľné a rozložiteľné bez negatívneho dopadu na životné prostredie. Na túto povinnosť bude nadväzovať nový systém zberu a triedenia odpadov.

„Na podujatiach budú obyvateľom k dispozícii kontajnery určené na vyhodenie výlučne tohto odpadu. Zo špecializovaných kontajnerov pôjde do kompostárne. Separovať ho budú povinní aj predajcovia,“ priblížila hovorkyňa s tým, že používanie bioplastov budú kontrolovať príslušníci mestskej polície.

Pri porušení VZN hrozí predajcom okrem pokuty aj zakázanie predaja v meste.

Plastom dala stopku aj obľúbená destinácia Slovákov

V turisticky obľúbenej egyptskej provincii Červené more s hlavným mestom Hurghada zakážu jednorazové plasty. Týmto opatrením chcú úrady bojovať proti znečisťovaniu životného prostredia. Zákaz jednorazových plastov, ktorý sa bude týkať slamiek, plastových vidličiek a nožíkov, pohárikov, nádob na jedlo aj tašiek, začne platiť od júna.

Zákaz bude platiť v reštauráciách, supermarketoch, predajniach potravín a lekárňach. Egypt spustil v roku 2017 iniciatívu financovanú z prostriedkov Európskej únie, ktorá má ľudí podporiť v tom, aby používali menej igelitových tašiek. Táto severoafrická krajina vyprodukuje až 970-tisíc ton plastového odpadu ročne.

Ráznu stopku znečisťovateľom životného prostredia najnovšie dal aj Európsky parlament. Do roku 2021 chce zakázať predaj všetkých jednorazových plastových výrobkov. Do roku 2025 chce potom vyzbierať 30 % objemu plastových fliaš a do roku 2029 to má byť 90 %. Zákon schválili európski poslanci v stredu pomerom 560 (za): 35 (proti): 28 (zdržalo sa hlasovania).

Podľa Európskej únie tvoria plasty až 80 % z oceánskeho odpadu a sú obrovským ekologickým problémom. Výrobky zahrnuté v smernici tvoria až 70 % z tohto odpadu. Okrem toho, že plasty poškodzujú prírodu, negatívny vplyv majú aj na ľudské telo a naše zdravie, keďže sa v nich nachádzajú škodlivé chemické látky.

zdroj:mikulas.sk TASR, europarl.europa.eu, irishexaminer.com

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá