Slovenské mesto sa rozhodlo. Spustí výhodné nájomné bývanie pre mladých ľudí
- Mesto Nitra chce pomôcť mladým ľuďom a rodinám, nájsť si výhodné bývanie
- Už v prvej polovici roka 2021 predstaví 220 nových nájomných bytov
- Mesto Nitra chce pomôcť mladým ľuďom a rodinám, nájsť si výhodné bývanie
- Už v prvej polovici roka 2021 predstaví 220 nových nájomných bytov
Na Slovensku ešte stále panuje situácia, že mladý človek sa jednoducho musí zadlžiť, ak chce bývať vo vlastnom. Bez zdedeného majetku je tak odkázaný na hypotéky, ktoré ľudí lákajú na nízke úrokové sadzby. Ešte v roku 2009 bola zadlženosť našich domácností druhá najnižšia v strednej a východnej Európe. Odvtedy sa viac ako zdvojnásobila a dostala sa na najvyššiu úroveň v regióne.
O fungovaní bytovej politiky na Slovensku veľa napovedá aj štatistika Eurostatu, týkajúca sa preplnenia obydlí medzi obyvateľmi ohrozenými chudobou. V Rumunsku v preplnených obydliach žije až o 60,6 % ľudí a na Slovensku je to 54,2 %, v Bulharsku 51,1 %. Naproti tomu vo Fínsku a v Írsku v roku 2016 žilo v preľudnenej domácnosti len 1,0 % alebo menej obyvateľov. Slovensko má taktiež jeden z najvyšších počtov mladých ľudí vo veku 16 až 29 rokov, ktorí zostávajú žiť s rodičmi. Obsadili sme tak tretiu priečku za Chorvátskom a Maltou.
Riešiš nepriaznivú situáciu ohľadom bývania pre mladých ľudí chce najnovšie aj Nitra. Tamojší primátor Marek Hattas na sociálnej sieti informoval, že mesto pripravuje výhodné nájomné bývanie pre mladých.
„Nájomné bývanie pre mladých a mladé rodiny je o krok bližšie k realite. Na dnešnom rokovaní ma zástupcovia zhotoviteľa informovali, že projekt nájomných bytov na Tehelnej ulici prešiel dôležitým míľnikom – posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA).Ak chceme v Nitre udržať mladých, potrebujeme im zabezpečiť dostupné bývanie,“ píše Hattas.
https://www.facebook.com/hattasprimatorom/photos/pcb.1556238351215270/1556233124549126/?type=3&theater
Pribudnúť má spolu 220 bytov v jednom projekte, ide tak o vôbec najväčší prírastok nájomných bytových jednotiek v histórii mesta. Primátor Hattas však konštatuje, že Nitra takýchto bytov potrebuje omnoho viac. „Preto v našom snažení o výhodné bývanie pre mladých pokračujeme a hľadáme ďalšie možnosti a lokality,“ konštatuje.
https://www.facebook.com/hattasprimatorom/photos/pcb.1556238351215270/1556232364549202/?type=3&theater
Stavba na Tehelnej pozostáva z 220 bytových jednotiek, najmä dvojizbových, k dispozícii budú aj jedno a trojizbové. Priemerná podlahová plocha bytov je 51,6m2. Sústredené sú vo ôsmych štvorpodlažných domoch s ustúpeným piatym podlažím. Súčasťou projektu je aj technická infraštruktúra, všetky inžinierske siete, komunikácie, vrátane verejného osvetlenia, parkovacích odstavných plôch a sadových úprav. Predpokladaný termín začiatku výstavby je prvá polovica roku 2021.
Nájomné byty chcú aj Malacky
Niekoľko stoviek nájomných bytov by už tento rok malo vzniknúť aj v Malackách. Ambiciózny plán samosprávy potvrdil pre TASR primátor okresného mesta v Bratislavskom kraji Juraj Říha .
„Nielen my vnímame ‚divokú‘ situáciu na trhu s klasickými prenájmami, ktorá v dôsledku dopytu po nájme v kombinácii s nedostatočnou podporou nájomného bývania zo strany štátu spôsobila, že domácnosti musia v Bratislavskom kraji často za prenájom zaplatiť 500 až 600 eur, takže po odpočítaní všetkých životných nákladov zostanú na hranici životného minima,“ upozornil Říha.
Je presvedčený, že výstavba niekoľkých stoviek nájomných bytov nielen zvýši možnosti výberu, ale prispeje aj k „znormalizovaniu“ situácie na trhu s prenájmom nehnuteľnosti. Mesto Malacky momentálne vlastní celkom 130 bytov, pričom obsadenosť bytov je 100 %.
„Nájomné v našich mestských nájomných bytoch by malo byť na úrovni 200 eur, myslím si, že to vytvorí tlak aj na zníženie ceny klasických prenájmov,“ skonštatoval.
Potrebu nájomných bytov si dobre uvedomuje aj mesto Bratislava. Riešenie náhradného nájomného bývania zastrešuje pracovná skupina k nájomnému bývaniu, ktorú vedie námestníčka primátora Lucia Štasselová.
„Situácia na trhu vôbec nie je ružová. To sa týka nájomných bytov všeobecne. Ja som si pozerala aktuálny prehľad výšky komerčného nájomného a ceny sa v tých najexponovanejších mestských častiach čo je Staré mesto, Ružinov a Nové mesto pohybujú od 520 až po 730 eur. Ak má niekto nástupný plat v hrubom 1 200 eur, tak v podstate mu nezostane takmer nič na živobytie,“ vyjadrila sa pre Startitup námestníčka primátora.
Podľa Štasselovej je však problém aj nedostatočná komerčná výstavba. Ako príklad uvádza Viedeň, ktorá je za rok schopná odovzdať 2 200 bytov.
„V súčasnosti je, žiaľ, nájomné bývanie v Bratislave mimoriadne zanedbané a nové nájomné byty potrebujeme nielen pre nájomcov z reštituovaných bytov, ale napríklad aj pre dôležité povolania, ktoré v meste potrebujeme, či pre ľudí a rodiny, ktorí sa prechodne dostali do ťažkej životnej situácie. Preto pracujeme na zabezpečení väčšieho počtu dostupných nájomných bytov nielen rekonštrukciou mestských bytov a budov, ale aj prípravou vlastných projektov výstavby či spolupráce so súkromným sektorom,“ dodáva.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Facebook/Marek Hattas, bratislava.sk, malacky.sk