Slovenské naturálne vína sú v ohrození. V zahraničí žnú úspechy, doma proti nim bojujú
- Na Slovensku sa čím ďalej, tým viac vinárov prikláňa k autentickým metódam
- V zahraničí ich vína žnú úspechy a sú na vínnych kartách najlepších svetových reštauráciíí
- Na Slovensku sa čím ďalej, tým viac vinárov prikláňa k autentickým metódam
- V zahraničí ich vína žnú úspechy a sú na vínnych kartách najlepších svetových reštauráciíí
Vinárstva ako Strekov 1075, Kasnyik, Živé vína, Slobodné vinárstvo, Pivnica Čajkov, či Magula sú na Slovensku možno ešte stále nie úplne známe, no napriek tomu na svetových výstavách a reštauráciách sa im nesmierne darí. Autentické vína sú návratom k tradíciám a kvalite. Nepoužívajú moderné technológie na to, aby docielili chuť, ktorou by malo víno disponovať, ale snažia sa zachovať všetky atribúty teroiru, z ktorého pochádzajú, či odzrkadľujú konkrétny rok a jeho úrodu.
Situáciu okolo kauzy „kalných“ vín sledujeme už dlhší čas. Na Slovensku je s vínom problém. V obchodoch, či reťazcoch sa dá kúpiť lacné „slovenské“ víno za pár eur. Väčšina z toho vína ale nie je z hrozna, ktoré bolo pestované v regióne, v ktorom bolo víno aj spracované. Dokonca väčšina hrozna, z ktorého sa toto víno produkuje, nepochádza ani zo Slovenska.
Problémy slovenských vín
Problémov je však viac. Legislatíva nerieši označovanie vín tak, aby zákazník vedel rozoznať, či je dané víno naozaj zo slovenského hrozna alebo nie. Nepoctiví vinári tak majú plné právo dovážať hrozno zo zahraničia a produkovať tak víno za zlomok ceny. S tým úradnici nerobia nič. Práve naopak, bojujú momentálne proti vinárom, ktorí vyrábajú autentické vína a vyhrávajú s nimi v zahraničí. V apríli sa Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska (čo je organizácia, ktorá zastrešuje veľkoproducentov na Slovensku) vyjadril k zakaleným vínam negatívne.
Kalné vína nie sú zlé
Pri kalných vínach rozumieme, prečo by mal mať niekto (napríklad rodičia) pred ochutnaním obavy o to, či je v poriadku. V ich víne doteraz predsa nebol žiadny kal, neodfiltrované kvasinky alebo kryštáliky, tak prečo by tam niečo také malo byť? Ale je potrebné pochopiť jednu vec. Autentické vína sa vo väčšine prípadov nefiltrujú a nečíria, keďže sa vinári snažia zachovať vo vínach čo najviac prirodzenosti.
Samotný kal preukázateľne nespôsobuje žiadne zdravotné problémy. Práve naopak, autentické vína s ich minimálnym podielom síry, bez umelých kvasiniek a iných „moderných“ spôsobov vylepšovania vína majú blahodarné účinky a v mnohých prípadoch práve prostriedky, ktoré sa do konvenčných vín pridávajú nie sú úplne v poriadku z hľadiska koncového spotrebiteľa, či vína samotného. Pri dopestovaní hrozna sa autentisti taktiež snažia zachovať biodiverzitu vo vinohrade a používajú výlučne ekologické prostriedky. Preto rozhorčenie zväzu vinárov nie je vôbec na mieste.
Rozdiely „moderných“ technických a autentických vín
Príchod moderných technológií priniesol uľahčenie výroby a množstvo procesov, ktoré sa robili, zrazu nahradila veda. Nie je to však zárukou kvality. Tieto vína sa snažia docieliť technickú dokonalosť, ale zabúdajú na to, aký teroir zastupujú. Ktoré sú teda lepšie? Záleží od toho, kto vína hodnotí a ako sú nastavené pravidlá.
„Záleží na tom, ako si postavíme kritériá. Naturálne vína nemajú veľkú šancu uspieť na klasických výstavách vín. Štatúty výstav, spôsob hodnotenia a výchova degustátorov je nastavená jednoznačne pre moderné vína. Ak budeme výsledky na výstavách považovať za objektívne kritérium kvality, tak sú moderné vína jednoznačne lepšie. Ak nehľadáme technologickú čistotu a dokonalosť, ale výnimočnosť, tak to už také jednoznačné nie je,“ spomína na svojej stránke vinárstvo Živé Vína, ktoré každoročne organizuje aj niekoľko podujatí, ako aj festival Živé vína na ktorom sa v Bratislave stretnú slovenskí aj svetoví autentickí vinári.
Autentisti v reštauráciách, aj na súťažiach
Slovenské vína sa objavili napríklad aj v svetoznámej Michelinskej reštaurácii Noma, kde boli súčasťou degustačného menu práve autentické vína od Zsoltiho z vinárstva Strekov 1075. Posledný úspech slovenských naturalistov bol na Českej súťaži Prague Wine Trophy 2019, kde Slobodné vinárstvo získalo titul Champion za svoje oranžové víno Deviner 2014 a ďalšie tri zlaté medaily. Na slovenských súťažiach, ktoré nemajú v porote zahraničných členov, zatiaľ podobné vína ceny nevyhrávajú, ktovie prečo.
Napriek úspechom sa však na Slovensku ozývajú autentisti, ktorí majú voči technickým vinárom znevýhodnené podmienky.
Agnes Lovecká zo Slobodného vinárstva vo svojom príspevku na Facebooku hovorí: „Za súčasného stavu nastáva situácia, že si na Slovensku môžete kúpiť nečíre alebo oranžové víno vyrobené napríklad v Rakúsku, ale také isté víno vyrobené na Slovensku je postavené mimo zákon. Napriek viacerým stretnutiam a pokusom z našej strany, sa zatiaľ riešenie situácie nikam nepohlo. Naopak, niektorým vyhovuje takto zabetonovaný stav, nespia a posielajú kontroly. Tak sa stalo, že naše dva rizlingy, ktoré získali zlaté medaily na medzinárodnej súťaži a predávajú sa na troch kontinentoch v top reštauráciách a rešpektovaných vínnych baroch, boli včera oficiálne stiahnuté z trhu. Slovensko.“
Čoskoro sa tak môže stať, že na kvalitné vína, ktoré vyhrávajú svetové ocenenia, si budeme môcť dať už len v zahraničných reštauráciách, keďže na Slovensku kvôli nevôli istých záujmových skupín budú tieto vína zakázané. Kde je teda budúcnosť slovenských vín?