Slovenské nemocnice dostali špeciálne ústne spreje proti COVID-19, chránia ťa pred nakazením
- Nemocnice ako aj domovy pre dôchodcov dostali novú prevenciu proti šíreniu nového koronavírusu
- Ide o ústne spreje, ktoré vedci označili ako účinné v boji s vírusmi
- Nemocnice ako aj domovy pre dôchodcov dostali novú prevenciu proti šíreniu nového koronavírusu
- Ide o ústne spreje, ktoré vedci označili ako účinné v boji s vírusmi
Fakultná nemocnica v Nitre a dvanásť domovov sociálnych služieb po celom Slovensku dostali v posledných týždňoch tisíce kusov ústneho spreja. Ten podľa štúdie vedcov z maďarskej Complex Medical Centre Déli Kliniky v Budapešti slúži ako účinná prevencia proti nákaze novým koronavírusom SARS-CoV-2.
Ústny sprej s názvom Virostop po nastriekaní do hrdla vytvára na sliznici ochrannú bariéru, ktorá bráni preniknutiu baktérií a vírusov do organizmu.
„Zamestnanci nemocnice sa takýmto spôsobom môžu chrániť a znížiť riziko nákazy koronavírusom. Momentálna situácia v slovenských nemocniciach je veľmi náročná, preto by sme chceli úprimne poďakovať spoločnosti Herb-Pharma za dar v podobe ústnych a nosových sprejov,“ objasnila na sociálnej sieti nemocnica.
https://www.facebook.com/FNNitra/posts/1351715101827463
Vedenie nemocnice zdôrazňuje, že udržiavanie imunity a zdravia lekárov a zdravotných sestier je teraz našou najvyššou prioritou. „Takže sme radi, že aj týmto spôsobom budú naši zdravotníci chránení pred respiračnými ochoreniami, chrípkou a koronavírusom SARS-CoV-2.“
„Uvedomujeme si, že nemocnice a domovy sociálnych služieb sú plné zraniteľných a ohrozených ľudí. Sme veľmi radi, že im môžeme takto nezištne pomôcť v neľahkej situácii,“ vraví konateľ spoločnosti Ondrej Michlo pre Teraz.sk.
Vedecký tím pod vedením maďarského virológa a klinického mikrobiológa Dr. Istvána Jankovicsa objasňuje, že na to, aby sa mohol vírus v ľudskom organizme rozširovať, musí sa nalepiť na živé bunky. Vedecká štúdia dokázala, že používaním spreja sa vírusom zamedzuje prístup k samotným bunkám. Účinná látka tak na seba viaže vírusy a chráni pred nimi sliznicu.
Produkt výrobcu Herb-Pharma Corporation s.r.o sa vyrába na Slovensku a je bežne dostupný v lekárňach už 9 rokov. Podľa odborníkov je kľúčovou zložkou spreja najmä rastlina Cistus creticus (cist krétsky). Tá obsahuje veľké množstvo polyfenolov.
„Rastlinné extrakty z cista krétskeho sa v tradičnej medicíne používajú už stáročia, a to bez vedľajších účinkov alebo alergických reakcií. Cist krétsky účinkuje priamo na choroboplodný zárodok,“ vysvetlil významný maďarský virológ a klinický mikrobiológ, Dr. István Jankovics.
Výskum, ktorý dokazuje preventívne účinky roztoku na báze cista krétskeho, sa realizoval na zvieracích bunkových tkanivách. „Testovali sme roztok Virostop, ktorý sme aplikovali na covidom infikované bunkové kultúry z obličky mačiaka zeleného. Ukázalo sa, že extrakt z cista krétskeho a roztok Virostop, je aj pri rozriedení v pomere 1:640 schopný zabrániť rozmnožovaniu vírusu v tkanive,“ priblížil Jankovics. Úspešnosť a efektivita roztoku bola dokázaná už pri boji s vírusom SARS-1.
Počas deviatich rokov na trhu sa predalo už viac ako 1 500 000 kusov výrobku. Za celú dobu predaja neboli zaznamenané žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. Neobjavili sa ani komplikácie pri kombinácii ústneho spreju s inými liečivami.
Tým, že produkt je tvorený na prírodnej báze, umožňuje dlhodobé a bezpečné užívanie bez vedľajších účinkov, nehrozí pri ňom predávkovanie či vytvorenie návyku.
Sprej sa aktuálne predáva aj v Európe a Ázii. „Exportujeme do Poľska, Česka, Maďarska, Chorvátska, Veľkej Británie, Nemecka, Španielska, Litvy, Talianska, Turecka, Iraku, Kuvajtu a Bangladéša. Samozrejme, máme v pláne aj ďalšie trhy,“ vraví konateľ spoločnosti Ondrej Michlo.
Spoločnosť je zároveň otvorená spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR či Úradom verejného zdravotníctva SR ako formu pomoci pre ohrozené skupiny obyvateľstva a zdravotníkov v prvých líniách.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Virostop.info, Fakultná nemocnica Nitra, researchgate.net, teraz.sk