Slovenské obchody zasiahne novinka: Obaly potravín prejdú revolučnou zmenou

  • Od januára je posudzovanie výrobkov oveľa prísnejšie
  • Slovenskí potravinári zmenu vo výživovom označení odmietajú
Žena drží syr v potravinách a číta zloženie.
Ilustračné foto Freepik/@freepik
  • Od januára je posudzovanie výrobkov oveľa prísnejšie
  • Slovenskí potravinári zmenu vo výživovom označení odmietajú

Od januára sa zaviedli prísnejšie pravidlá pre hodnotenie potravín, čo malo negatívny dopad na väčšinu výrobkov. Slovenskí výrobcovia potravín však systém Nutri-Score neakceptujú a radšej by videli iný typ hodnotenia.

Obaly sú plné informácií, v ktorých sa ľahko stratí mnoho zákazníkov. Preto sa v Európskej únii začali snahy o zavedenie jednoduchého systému na označovanie výživových hodnôt.

Ako informuje portál tvnoviny.sk, výsledkom týchto úsilí je systém Nutri-Score, ktorý potraviny hodnotí písmenami od A po E.

Zmenu najviac pocítili mliečne výrobky

Od januára sa zmenila metodika hodnotenia, ktorá ovplyvnila asi 40 percent výrobkov.

V tomto rebríčku si väčšina výrobkov pohoršila, pričom najviac to pocítili mliečne výrobky. Napríklad mlieko sa teraz radí medzi nápoje, čo ho stiahlo o kategóriu nižšie, a ovocné jogurty spadli z hodnotenia B až na D.

Zaujímavé je, že v najvyššej kategórii A zostala len voda. Naopak, lepšie hodnotenie získali celozrnné múky, ryby, ako aj repkový a olivový olej.

Potravinári nesúhlasia a nadnárodné spoločnosti sú nadšené

Slovenskí výrobcovia potravín majú k systému Nutri-Score aj po jeho úprave výhrady. Podľa ich názoru tento systém nespravodlivo hodnotí niektoré potraviny, keď ich jednoducho označuje za dobré alebo zlé, čo považujú za neopodstatnené.

„Nutri-Score uprednostňuje vysoko-spracované potraviny, ktoré je jednoduché reformulovať a diskvalifikuje kvalitné živočíšne bielkoviny, diskriminuje tradičné potraviny, nereflektuje kvalitu bielkovín, nereflektuje prídavné látky, nereflektuje zdraviu prospešné vitamíny a minerálne látky,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová. 

Žena s nákupným košíkom v potravinách.
zdroj: Freepik/@freepik

Členské štáty EÚ používajú systém Nutri-Score iba na základe dobrovoľnosti. Hoci sa v minulosti objavili snahy učiniť tento systém povinným, niektoré krajiny sa tomuto návrhu postavili proti.

„Nový spôsob označovania nutričných hodnôt má byť dobrovoľným. Je totiž veľmi ťažké navrhnúť jeden systém grafického nutričného označovania na prednej strane obalov, pretože každý členský štát má inú poľnohospodársku prvovýrobu, spracovanie potravín, spotrebiteľské návyky a vnútroštátne usmernenia pre výživu,“ vysvetlila Holéciová ďalej. 

Naopak, nadnárodné potravinové spoločnosti silno podporujú Nutri-Score. Pre nich by bolo výhodné, keby mohli používať univerzálne označenie na všetkých trhoch.

„Nie je žiadne tajomstvo, že je na ňom čo zlepšovať, ale je potrebné pristúpiť k nejakému systému. Musíme vybrať taký, ktorý bude jednotný pre celú Európsku úniu. Inak budú rôzne systémy na českom, francúzskom trhu a ďalších trhoch a medzi nimi sa nikto nevyzná,“ uviedol už pred časom generálny riaditeľ Nestlé Česko a Slovensko Michiel Kernkamp.

Nestlé spoločne s firmami, ako sú Danone, Kaufland a Dr Oetker, patrí medzi spoločnosti na Slovensku, ktoré podporujú Nutri-Score.

Existuje aj iná možnosť

SPPK zdôrazňuje, že je tu aj iná možnosť. Miesto Nutri-Score sa prikláňajú k podpore rôzneho typu grafického označovania.

„NutrInform Battery nekategorizuje potraviny, nerozdeľuje ich na dobré a zlé, ale vyjadruje percento denného príjmu v prípade napr. tukov, cukrov, soli,“ ukončila Holéciová. 

Potraviny na Slovensku môžu aj v tomto roku poriadne zdražieť

Svetové trhy s komoditami ukazujú, že sa tlak na ceny potravín mierne znižuje. Tento pokles však ovplyvňuje viacero faktorov. Medzi ne patria vývoj miezd a príplatkov v domácej ekonomike, počasie a typ kontraktov, ktoré výrobcovia uprednostňujú.

Makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák na to upozornil vo svojej najnovšej analýze. Predpokladá, že tento rok môže priemerný rast cien potravín na Slovensku dosiahnuť 4,5 %.

Mužská ruka drží peňaženku plnú peňazí.
zdroj: Freepik/@ededchechine

Pripomenul, že v minulom roku stáli potraviny za veľkou časťou vysokého dvojciferného rastu cien na Slovensku.

„Dôvodom bola okrem väčšieho zastúpenia týchto položiek v našom spotrebiteľskom koši aj väčšia závislosť od ruských energií, z toho vyplývajúci vyšší rast cien vstupov a zároveň aj nižšia produktivita vo výrobe než v západných krajinách,“ priblížil analytik.

Prehľad o vývoji na svetových komoditných trhoch poskytuje Index cien potravín Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorý sleduje päť komoditných skupín (obilniny, zelenina, mliečne produkty, mäso, cukor).

Svetové ceny potravín sú podľa neho už 10 % pod úrovňou z konca roka 2021. Výrazne lacnejšie sú najmä oleje, ale aj obilniny či mliečne výrobky. Na druhej strane, cukor je oproti rovnakému obdobiu drahší o takmer 40 %.

Dôležitý je aj vývoj cien vstupov, pričom ceny poľnohospodárskych výrobkov sú medziročne nižšie o takmer 29 %, vyčíslil Horňák.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá