Slovenské prevádzky podvádzajú, niektoré nepriznali aj tretinu tržieb, zistila kontrola

  • Nevydaním dokladu si totiž niektorí podnikatelia krátia tržby a tým si znižujú svoju daňovú povinnosť
  • Porušenie zákona zistila v 736 prípadoch
Na snímke je účtenka od nákupu
Ilustračný obrázok TASR/František Iván
  • Nevydaním dokladu si totiž niektorí podnikatelia krátia tržby a tým si znižujú svoju daňovú povinnosť
  • Porušenie zákona zistila v 736 prípadoch

Finančná správa počas letnej kontrolnej akcie Horúce leto 2, zameranej na kontrolu dodržiavania zákona o používaní elektronických pokladníc, uskutočnila spolu 1 294 kontrolných nákupov.

Porušenie zákona zistila v 736 prípadoch, čo predstavovalo 57 % kontrolovaných prevádzok. Uložili za to sankcie v súhrnnej výške 180 010 eur. Informoval o tom v pondelok na tlačovej konferencii prezident finančnej správy Jiří Žežulka.

„Vyhlásili sme špecializovanú kontrolnú akciu, ktorá sa zamerala na kontrolu dodržiavania zákona v sezónnych prevádzkach ako hudobné festivaly, trhy, bary, reštaurácie, kúpaliská. Všetko, s čím sa stretávame v letnej sezóne,“ priblížil Žežulka s tým, že najčastejším porušením zákona bolo neevidovanie tržieb.

„Najviac porušení bolo zistených v Prešovskom kraji, a to až 129 prípadov. Podielovo najviac porušení bolo opäť v Prešovskom kraji a Košickom kraji, zistenia boli až 71 a 80 % z celkového počtu kontrol,“ vyčíslil generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík Rastislav Gábik. Naopak, najnižší podiel porušení zákona bol v Bratislavskom kraji, okolo 40 %.

Finančná správa udeľovala mastné pokuty

Finančná správa si porovnáva aj to, ako sa vyvíjali tržby pred a po kontrole, v časovom rozpätí 21 dní. „Tržby po našich kontrolách sa zvýšili o 10 % v prípade všetkých subjektov. Tam, kde sme zistili porušenie, sa tržby po kontrole zvýšili až o 27 %. Minimálne z tohto krátkodobého hľadiska má naša činnosť efekt na správanie podnikateľských subjektov a vývoj ich tržieb,“ zdôraznil Gábik.

Na porovnanie, minulý rok počas rovnakej kontrolnej akcie finančná správa preverila spolu 768 pokladníc. Porušenie zákona zistila v 425 prípadoch. Celková výška uložených pokút vtedy dosiahla 123.196 eur. „Podiel porušení bol približne na rovnakej úrovni ako tento rok 55 %,“ doplnil Gábik.

Finančná správa v súvislosti s výsledkami kontrolnej akcie opätovne apeluje na občanov, aby si za svoje nákupy pýtali pokladničné doklady. Nevydaním dokladu si totiž niektorí podnikatelia krátia tržby a tým si znižujú svoju daňovú povinnosť.

„Krátenie tržieb je neférové aj z pohľadu daňovej spravodlivosti, nakoľko takíto podnikatelia majú nezaslúženú konkurenčnú výhodu oproti poctivým podnikateľom, a tým deformujú podnikateľské prostredie,“ zdôraznil Žežulka.

Ak sa občania stretnú s vydávaním neúplných alebo falošných pokladničných dokladov, túto skutočnosť môžu ohlásiť finančnej správe na emailovú adresu pokladnica@financnasprava.sk.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá