Slovenské regióny zasiahol známy vírus: Ročne sa ním nakazí 1,5 milióna ľudí. Na čo si dať pozor

  • Na východnom Slovensku sa neustále šíri vírus žltačky, odborne nazývanej aj hepatitída
  • V okolí Spiša sa epidémia rozšírila už aj medzi deťmi
kozmetika, mydlo, umyvanie ruk
Ilustračná fotografia Unsplash/Sean Horsburgh
  • Na východnom Slovensku sa neustále šíri vírus žltačky, odborne nazývanej aj hepatitída
  • V okolí Spiša sa epidémia rozšírila už aj medzi deťmi

Na východnom Slovensku sa neustále šíri vírus žltačky, odborne nazývanej aj hepatitída. Môže mať rôzne varianty, ako A, B a C. Toto prenosné ochorenie sa označuje aj ako choroba špinavých rúk. 

Situácia na východnom Slovensku vyžaduje zvýšenú pozornosť. Taktiež je potrebné dodržiavať opatrenia, aby nevznikali nové ohniská nákazy. 

Epidémia žltačky na východnom Slovensku

Epidémia hepatitídy typu A na východnom Slovensku trvá už približne rok. Z dôvodu neočkovania proti tomuto vírusu sa nákaza šíri aj naďalej. Ako uvádza portál tvnoviny.sk, hepatitída je problém najmä u ľudí, ktorí nemajú prístup k čistej tečúcej vode.

V okolí Spiša sa epidémia rozšírila už aj medzi deťmi, a to konkrétne v škôlkach. Oficiálny portál uvzsr.sk informuje, že k dnešnému dňu boli v druhom najväčšom meste Slovenska, v Košiciach, nahlásené 4 nové prípady tohto vírusu. 

V ohniskách boli vykonané dôležité opatrenia, ktoré sú v súlade s platnou legislatívou. Osobám, ktoré boli v kontakte s nakazenými pacientmi, bol nariadený lekársky dohľad. Taktiež im bola podaná očkovacia látka proti hepatitíde typu A.

Hlavnými opatreniami má byť kvalitná osobná hygiena a časté umývanie rúk. Lekársky dohľad bol nariadený v Košiciach 17 osobám. V okrese Michalovce bolo dnes nahlásených 14 nových prípadov a eviduje sa 8 veľkých ohnísk žltačky. Každý, kto bol v kontakte s nakazenou osobou, dostane od regionálneho úradu informácie, ako postupovať ďalej.

Portál tvnoviny.sk informuje, že najviac chorých je stále v obci Rudňany a Markušovce v okrese Spišská Nová Ves. Ohniská sa nachádzajú v marginalizovaných rómskych komunitách. 

Čo je žltačka a ako sa lieči? 

Obyvatelia, ktorí boli v kontakte s nakazenou osobou, majú zvýšený lekársky dohľad. Približne 40 dní musia byť monitorovaní. Každých 10 dní sa musí pacient hlásiť u lekára, ktorý mu odoberie vzorku moču. 

Portál nutriklub.sk píše, že žltačkou sa ročne nakazí približne 1,5 milióna ľudí. Hepatitídu typu A si môžeš doniesť aj napríklad  z verejných záchodov. Treba byť opatrný, aj keď cestuješ do exotických krajín. V oblasti Indonézie, Ázie, Južnej Ameriky či Afriky je hygienická úroveň nižšia, ako je u nás na Slovensku. 

Vírus na začiatku pôsobí ako chrípka, ale následne prejde do gastrointestinálnych príznakov spojených s bolesťou brucha. Zdrojom je väčšinou infikovaný človek, kontaminovaná voda alebo potraviny. Inkubačná doba je v rozpätí od 15 do 50 dní.

Keďže ide o ochorenie, ktoré je spôsobené vírusom, pri liečbe je potrebné zmierniť príznaky a vytvoriť diétu, ktorá nenamáha pečeň. Jedným z najdôležitejších opatrení proti tomuto vírusu je jednoznačne očkovanie, informuje o tom uvzsr.sk v druhom článku. 

Hlavné príznaky žltačky: horúčka, nechutenstvo, žlté sfarbenie pokožky, zvracanie, tmavý moč a svetlá stolica. Nemusia sa však u každého objaviť. Na Slovensku je schválených 5 vakcín proti žltačke. Samozrejme, po očkovaní môže dôjsť k vedľajším účinkom, tie však do pár dní odídu. Radí sa sem: opuch a bolesť v mieste vpichu, začervenanie, únava, vracanie, informuje nutriklub.sk. 

Zdroje: tvnoviny.sk, uvzsr.sk, nutriklub.sk, uvzsr.sk

Najnovšie videá

Trendové videá