Slovenské startupy a ich konkurencia vo svete
- Nie jeden slovenský startup má našliapnuté na obrovský úspech. Nie je to však záruka, že robia niečo, čo nikoho iného vo svete nenapadlo.
- Nie jeden slovenský startup má našliapnuté na obrovský úspech. Nie je to však záruka, že robia niečo, čo nikoho iného vo svete nenapadlo.
Na Slovensku o nich hovorí každý, majú množstvo fanúšikov (a hejterov), ich produkty majú vynikajúcu kvalitu a úroveň spracovania. Niektoré z nižšie menovaných produktov sa už v zahraničí presadili, iné to ešte majú pred sebou. V každom prípade ich tam vonku čaká poriadne tvrdá konkurencia.
Vybrali sme si niekoľko slovenských startupov a našli im hlavnú konkurenciu, ktorá ich na globálnom trhu čaká. Kvalitu na presadenie sa určite majú, zostáva im len dobre sa predať. A byť lepší, ako spomenutá konkurencia. Podˇme na to!
Aeromobil
Aeromobil patrí zo slovenských startupov medzi tie najobľúbenejšie a najdiskutovanejšie. Ak niekto zo Slovenska robí v zahraničí rozruch, tak je to práve lietajúce auto Juraja Vaculíka a Štefana Kleina.
Postaviť takýto stroj nie je žiadna sranda a prechádzajú tomu dlhé roky testov, nekonečných úprav a míňania obrovského množstva prostriedkov. Konkurencie teda nájdeme vo svete dostatok, no takú, ktorú by mal Aeromobil tím brať vážne poznám len jedinú – Terrafugia.
Terrafugia je americký projekt, ktorý sa letmým pohľadom pohybuje vo vývoji zhruba tam, kde aj Aeromobil. Obe značky sa snažia dostať svoje „auto“ na trh skôr, než ten druhý. Terrafugia zatiaľ nič konkrétnejšie neprezradila, Aeromobiláci dúfajú, že by prvý produkt mohli predať v roku 2017. Dôležitým faktorom bude cena. Tá sa pri Aeromobile bude pohybovať podľa predbežných odhadov okolo 200,000 eur, Terrafugia by mala byť o pár desiatok tisíc drahšia. A dizajn? Pre mňa je jasným víťazom Aeromobil. Už len minimálne preto, že na ceste naozaj vyzerá ako auto. V každom prípade, toto bude tvrdý boj.
Sygic
Okej, Sygic nie je v žiadnom prípade startup, ale zabehnutá a veľmi úspešná slovenská firma. Snáď len o Eset-e môžme ešte povedať, že skutočne miešia karty na globálnom trhu.
Treba však povedať, že veľkú úlohu zohralo v tomto prípade rozšírenie mobilného pripojenia. Vtedy nastúpil Google so zakomponovanou navigáciou v Google Maps. A aby im nebolo smutno, pre istotu vysolil viac ako miliardu dolárov za Waze. Proti takému gigantovi sa bojuje skutočne ťažko.
V Sygicu sa však nevzdali, zakomponovali do svojich produktov mnoho novej funkcionality a dnes si trúfam tvrdiť, že je jedným z najkomplexnejších navigačných softvérov na trhu. Ok, možno si na cestu zo Šale do Bratislavy vystačíš aj s Waze, no ten zďaleka nie je tak nabitý funkciami, ako práve slovenský Sygic.
V tomto ohľade je potom konkurenciou skôr holandský TomTom.
CulCharge
Chalani z CulCharge to fakt trafili. V čase, keď si powerbanky začínajú nachádzať cestu do našich vreciek prišli s dizajnom, vďaka ktorému už nevyzeráš, ako stavbár. Malička powerbanka, nabíjací kábel a data kábel v jednom si môžeš zavesiť na kľúče. CulCharge má z môjho pohľadu jednoznačne svetový potenciál a je najmenším zariadením svojho druhu na svete.
Verziu pre iOS kúpiš za $40 dolárov, verziu pre Android za $33 dolárov. Čo na to konkurencia?
Ani sa mi nechce hovoriť, koľko podobných produktov oveľa nižšej ceny som našiel na Alibabe. No ja si nechcem odpáliť mobil pri druhom nabíjaní, preto som hľadal ďalej. A našiel som Boost Band.
Boost Band, ako názov napovedá, nosíš ako náramok. Dizajnovo v pohode, cena $25 dolárov za univerzálny kus slušná a aj kapacita je pri 1500 mAh o 50% väčšia, ako pri CulCharge. Na druhú stranu, takýto náramok by som si na rande fakt v žiadnom prípade nebral a na možnosti ako prenos súborov z počítača do mobilu, alebo nabíjanie z PC môžeš rovno zabudnúť. Navyše, pri CulCharge nepotrebuješ žiadne zbytočné káble.
BatSuite
Čoraz viac startupov myslí na tých, ktorí nemali toľko šťastia a sú určitými spôsobmi hendikepovaní. Slovenský BatSuite, ktorý sa po založení spojil s Remote Assistant, ponúka nevidiacim šancu na jednoduchšiu orientáciu v priestore. Zariadenie BatSuite Sonar vysiela ultrazvukové vlny a pomocou vibrácií upovedomuje nevidiaceho o vzdialenosti objektu.
BatSuite nie je prvým startupom, ktorý sa snaží pomôcť slabo vidiacim, no prakticky každý startup to robí iným spôsobom. Je teda ťažké určit priamu konkurenciu, mňa však pri prieskume zaujali dva koncepty. Prvým je Step-Hear.
Step-Hear sú vlastne základne a náramky. Keď sa človek s náramkom priblíži k umiestnenému zariadeniu, to mu vyšle zvukovú správu, ktorou ho naviguje, prípadne informuje. Fungovať to môže napríklad na semaforoch, kedy sa používateľ priblíži a systém ho informuje, že naskočila zelená. Nápad nie zlý, no považujem to za príliš komplikované.
Oveľa viac ma nadchol projekt doktora Stephena Hicksa z univerzity v Oxforde. Jeho okuliare samozrejme predpokladajú, že väčšina slepých nie sú úplne 100% slepí. Takých je koniec koncov veľmi málo. Jeho špeciálne okuliare ponúkajú slabo vidiacim približne takýto pohľad.
V každom prípade ponúkajú oba koncepty úplne iné riešenia, než slovenský BatSuite. Skvelý projekt a má obrovský potenciál, tešíme sa, čo bude ďalej.
Záver
Mnoho slovenských startupov sa ešte nevydalo na dobrodružnú cestu na globálny trh. Každého jedného tam vonku čaká poriadne tvrdá konkurencia, no keby sme sa mali zľaknúť každého strašiaka, tak kde sme dnes? Slováci majú na to, aby dieru do sveta urobili, preto sa nesmierne teším na to, čo prinesú najbližšie roky. Mám také tiché podozrenie, že sa čoskoro začnú diať veľké veci.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy